Obowiązujące na terenie naszego kraju regulacje prawne nakładają obowiązek na każdego posiadacza pojazdu mechanicznego na jego ubezpieczenie OC. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej gwarantuje ochronę prawną osoby, która prowadząc ubezpieczony pojazd mechaniczny wyrządziła szkodę związaną z jego ruchem. Szerszy zakres ochrony prawnej gwarantuje dobrowolne ubezpieczenie AC.
Co obejmuje ubezpieczenie Autocasco?
Autocasco jako dobrowolna forma ubezpieczenia komunikacyjnego gwarantuję ochronę prawną w przypadku pojawienia się szkód będących wynikiem różnego rodzaju zdarzeń losowych. Warunki ubezpieczenia w zależności od zawartej z ubezpieczycielem umowy mogą obejmować wypłatę odszkodowania w przypadku uszkodzenia pojazdu z winy jego posiadacza bądź osoby o nieustalonej tożsamości oraz uszkodzeń które są wynikiem zderzeń ze zwierzętami a nawet działania żywiołów. Osoba posiadająca polisę AC może również liczyć na wypłatę odszkodowania w razie kradzieży ubezpieczonego pojazdu.
Jak znaleźć najkorzystniejszy wariant ubezpieczenia Autocasco?
Na współczesnym rynku branży ubezpieczeń komunikacyjnych świadczy swoje usługi wiele towarzystw, w których ofercie czołowe miejsce zajmują polisy Autocasco. Ze względu na ich konkurencyjność zarówno w zakresie wysokości składki jak i zakres ochrony prawnej dostępne warianty różnią się od siebie. W celu dotarcia do aktualnych ofert i możliwości wyboru spośród nich najkorzystniejszego wariantu polisy AC warto skorzystać z cieszących się dużą popularnością wśród posiadaczy pojazdów mechanicznych – internetowych porównywarek ubezpieczeń komunikacyjnych. Udostępniony na ich stronach kalkulator ubezpieczeniowy OC bez problemu stworzy symulację ubezpieczenia w oparciu o aktualne propozycje wybranych przez użytkownika ubezpieczycieli. W ten sposób każdy ma szansę dokonania porównania wariantów polis i na tej podstawie wyboru opcji zarówno spełniającej oczekiwania jak i nienadszarpującej portfela posiadacza ubezpieczanego pojazdu.
Na co zwrócić uwagę w zapisach umowy ubezpieczenia Autocasco?
Jednym z najistotniejszych zapisów w umowie polisy AC jest oznaczenie sumy ubezpieczenia na jaką opiewa, a która określa górną granicę odpowiedzialności ubezpieczyciela. Może ona być stała co oznacza, że wartość ubezpieczanego pojazdu nie zmieni się przez okres trwania umowy, zmienna czyli określana na podstawie katalogu przy uwzględnieniu stanu pojazdu przed pojawieniem się szkody, odnawialna i redukcyjna. Towarzystwa ubezpieczeniowe przy zawieraniu umów Autocasco często określają również udział własny, przez który rozumie się wartość w formie kwotowej bądź procentowej o jaką zostanie pomniejszona wysokość wypłaconego odszkodowania.
Przy wyborze wariantu polisy na ubezpieczenie Autocasco trzeba pamiętać, że obniżenie wartości składki w większości przypadków wiąże się z ograniczeniem korzyści przy likwidacji szkody. Żeby mieć pewność należytej ochrony ubezpieczeniowej zakres warunków zawieranej umowy trzeba idealnie dopasować do klasy ubezpieczanego auta.