Aranżacja wnętrza pokoju malucha nie jest łatwa, bo dziecko lubi zmieniać swoje zdanie przynajmniej dwa razy w miesiącu. I choć wystrój zawsze można zmodyfikować, to już przeprowadzenie remontu, gdy w domu znajduje się małe dziecko, z całą pewnością nie należy do przyjemności. Zobacz, jak tego uniknąć.
Nie przesadzaj z kolorami ścian
Dzieci uwielbiają wszystko, co jest barwne i wesołe, ale lepiej unikać ścian w intensywnych kolorach, bo otoczenie dziecka w samoistny sposób staje się bardzo kolorowe – ostre barwy mają w końcu zabawki, ubranka, pościel… Poza tym ściany w ciemnych lub mocnych kolorach nadają wnętrzu specyficzne zabarwienie światła, często dość męczące dla oczu. Dziecko natomiast potrzebuje dobrego, jasnego światła do rysowania, układania puzzli, oglądania książeczek. Dlatego bardzo dobrym rozwiązaniem jest pokój, który ma naturalną bazę (ściany, meble) w bieli, szarościach lub delikatnych pastelach.
Ściana gotowa na wszystko
Skoro już o ścianach mowa, to do ich malowania warto użyć farb zmywalnych. Maluchy bardzo często sięgają bowiem po kredki i pędzle, ale w swojej kreatywności nie ograniczają się wyłącznie do kartek papieru. Żadna powierzchnia w domu nie jest przed nimi bezpieczna. Na szczęście farby zmywalne sprawiają, że do usunięcia niepożądanego rysunku ze ściany wystarczy najzwyklejsza gąbka. Coraz większą popularnością cieszą się też farby magnetyczne i tablicowe – dzięki nim dzieci mogą rozwijać swój talent plastyczny bez konsekwencji dla aranżacji wnętrza.
Patrz pod nogi
W przypadku aranżacji wnętrza pokoju dziecięcego trzeba zwracać baczną uwagę na ściany, ale nie można przy tym zapomnieć o podłodze. Dzieci bardzo dużo czasu spędzają na podłodze. Jeżeli chodzi o podłogę w aranżacji wnętrz, powinno się wystrzegać terakoty, która jest twarda i zimna. Nie ma też po co kłaść dywanów i wykładziny, bo to prawdziwe zbiorniki kurzy i mogą działać alergizująco. Generalnie najlepiej sprawdzą się panele lub odpowiednio zabezpieczone drewno.
Zadbaj o strefę do nauki
Kluczową sprawę przy aranżacji wnętrza pokoju dziecka odgrywa wyznaczenie odpowiedniej strefy do nauki. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że maluchy bardzo szybko rosną – średnio między 6 a 14 rokiem życia dziecko zyskuje nawet 60 cm wzrostu! Dlatego najlepiej zainwestować w biurko z regulowaną wysokością blatu; najbardziej komfortowe są te o szerokości od 90 do 120 cm i głębokości 50-70 cm.
Dobrym pomysłem jest też ergonomiczne krzesło z regulowanym siedziskiem i oparciem. Uwaga: biurko warto ustawić przy ścianie, bo dzięki temu dziecku dużo łatwiej jest się skupić, bo nie rozprasza go widok za oknem. Oczywiście w ten sposób tracimy optymalne oświetlenie, ale nauka przy biurku i tak wymaga dodatkowego źródła światła, np. lampki biurowej. Światło w aranżacji wnętrz odgrywa bowiem kluczową rolę.
Uwzględnij zainteresowania malucha
Choć dziecku bardzo szybko zmienia się gust, to powinno mieć ono realny wpływ na aranżację wnętrza własnego pokoju, bo w ten sposób maluch rozwija kreatywność i zdolność abstrakcyjnego myślenia. Dlatego ściśle współpracuj ze swoim dzieckiem i staraj się uwzględnić jego gust, hobby i zainteresowania. Twoje dziecko uwielbia „Krainę lodu”? No to zainwestuj w tapetę z Elsą. Pamiętaj, że dzieci wyglądem własnego pokoju wyrażają swoją niezależność i indywidualność. Poza tym maluch, który ma realny wpływ na jego wystrój, dużo lepiej się w nim czuje.