Problem z funkcjonalnością łazienki wbrew pozorom często dotyczy nie tylko małych pomieszczeń, ale i tych o większym metrażu. Przy braku odpowiedniego projektu i pomysłu nawet duża przestrzeń może stać się niekomfortowa i niewygodna w użytkowaniu. Jak w takim razie zwiększyć funkcjonalność łazienki nowoczesnej? Poznajmy uniwersalne rozwiązania do każdego wnętrza!
Aranżacja łazienki to z reguły nie lada wyzwanie. W tym przypadku musimy wziąć pod uwagę o wiele więcej niż samą stylistykę wnętrza, kolory, czy materiały. Dobry projekt i znajomość najnowszych z obecnie dostępnych rozwiązań to absolutna podstawa. Sprawdźmy, od czego zacząć urządzanie łazienki i o czym nie możemy zapomnieć! Mnóstwo propozycji znajdziemy w ofercie marki Brabantia.
Łazienka aranżacja – co na początek?
O funkcjonalności łazienki zadecyduje nie tylko jej metraż, ale także sposób rozmieszczenia armatury. Pomieszczenie to, jak każde inne, dzieli się na strefy. Praktykuje się, aby część sanitarna (WC i umywalka) znalazły się jak najbliżej wejścia. W głębi umieszcza się natomiast część kąpielową. Jeśli pozwala nam na to powierzchnia, możemy również wyodrębnić kąt gospodarczy.
Gdy wybraliśmy już odpowiednie miejsce dla umywalki, kabiny prysznicowej czy misy WC, nie zapomnijmy o pozostawieniu wolnej, swobodnej przestrzeni przed tymi sanitariatami! Po to, aby dostęp do nich pozostawał, w jakim stopniu będzie to oczywiście możliwe, bezpieczny i wygodny.
Ile dokładnie powinno być to miejsca?
- Przed umywalką o szerokości większej niż 40 cm pozostawmy ok. 100 x 70 cm przestrzeni. Jeśli jest ona mniejsza, może być to 50-100 x 70 cm.
- Mniej więcej tyle samo miejsca będzie wymagać bidet, z kolei przed misą WC powinniśmy zachować ok. 80 x 60-80 cm. Zalecana odległość pomiędzy bidetem a muszą klozetową to ok. 20-30 cm.
- Odstęp przed wanną powinien wynosić ok. 100 x 70 cm lub 120 x 100 cm. Brodzik potrzebuje nieco mniej miejsca – ok. 80 x 90 cm lub 100 x 110 cm.
Łazienka inspiracje – jak zaprojektować wygodną przestrzeń?
Odpowiednie rozlokowanie armatury łazienkowej to połowa sukcesu. Równie ważne pozostają także systemy służące przechowywaniu wszystkich łazienkowych akcesoriów. A jest ich z reguły niemało! Wspomniana marka Brabantia do swojej oferty włączyła m.in. nowoczesne i minimalistyczne pojemniki i pudełka. Bez względu na metraż naszego wnętrza, powinniśmy zadbać o możliwie jak największą liczbę szafek, półek czy organizerów. W innym przypadku w pomieszczeniu tym zapanuje chaos. Pamiętajmy również, że porozrzucane przedmioty stwarzają zagrożenie podczas przemieszczania się.
Jakie są najlepsze sposoby na przechowywanie akcesoriów w łazience? Bez wątpienia zaliczamy do nich:
Szafki, półki, szuflady
Największy problem z przechowywaniem pojawia się w małych łazienkach. W jego rozwiązaniu pomoże nam zagospodarowanie miejsca pod umywalką, lustro z integralną szafką, meble wiszące oraz dyskretnie ukryte zabudowy wykonane na wymiar. Oczywiście wszystkie z tych rozwiązań możemy zastosować również w większych łazienkach.
Zalecamy ponadto, aby podczas planowania układu szafek wiszących, zrezygnować z ich umieszczenia nad wanną i misą WC. Przy takim ułożeniu zachodzi ryzyko, że podczas wstawania będziemy uderzać się o nie głową.
Kosz do łazienki na pranie
Duży pojemnik na brudne pranie, taki jak kosz na bieliznę Brabantia to jedno z podstawowych akcesoriów każdej łazienki. Dzięki niemu zachowamy porządek pośród wszystkich ubrań, które przestaną plątać się po całej łazience, a nawet domu!
Organizery – pojemniki, koszyczki, pudełka
Wszelkiego rodzaju organizery doskonale porządkują m.in. akcesoria do mycia zębów, kosmetyki, środki czystości czy biżuterię. Pozwalają również na estetyczne przechowywanie balsamów i żelów do kąpieli oraz zachowanie spójności w wystroju łazienki.
Wieszaki
W żadnej łazience nie może zabraknąć wieszaków na ręczniki i ubrania. Miejsca, w których powinny się one znaleźć to przede wszystkim przestrzeń obok umywalki i kabiny prysznicowej lub wanny. Ponadto, w małych łazienkach haczyki możemy zamontować również na drzwiach. W wielu przypadkach za dodatkowy wieszak służy także ścienny grzejnik.
Kosz na śmieci
W łazience produkujemy różnego rodzaju śmieci. Są to m.in. resztki nici dentystycznych, zużyte płatki kosmetyczne czy patyczki higieniczne. Jeśli nie chcemy za każdym razem przenosić ich do kuchni, jednym z elementów wyposażenia naszej łazienki powinien stać się kosz na śmieci Brabantia. Wystarczy niewielki, zgrabny pojemnik, zlokalizowany w rogu lub w pobliżu umywalki.