Anteny do telewizji naziemnej – rodzaje, zastosowanie i najważniejsze parametry

Materiał zewnętrzny

Współczesne anteny do telewizji naziemnej wyglądem nie różnią się wiele od tych sprzed lat. Ich zasada działania jest taka sama, a jedynie parametry uległy znacznej poprawie. To technologia odbioru telewizji naziemnej stosowana z powodzeniem od dziesiątek lat, choć rodzaj kodowania sygnału się zmienił. Przeczytaj, jakie są rodzaje anten do DVB-T, jakie są ich najważniejsze parametry oraz gdzie znajdują zastosowanie.

Jakie są rodzaje anten do telewizji naziemnej – współczesny podział

Można wyróżnić wiele rodzajów anten telewizyjnych, których podział zależy od wybranych czynników. To na przykład rozgraniczenie:

 • ze względu na miejsce montażu: anteny pokojowe (wewnętrzne) oraz zewnętrzne, stojące, masztowe,
 • z uwagi na konstrukcję: panelowe, prętowe, siatkowe, sektorowe, wieloelementowe,
 • ze względu na kierunkowość: anteny dookólne, szerokokątne, kierunkowe,
 • z uwagi na aktywność: pasywne (bierne, z symetryzatorem), aktywne (ze wzmacniaczem),
 • ze względu na obsługiwane pasma – UHF, szerokopasmowa, wielopasmowa. 

Budynki wielorodzinne zwykle wyposażone są w anteny zbiorcze montowane na dachu lub instalacje telewizji kablowej, natomiast z klasycznych anten DVB-T korzysta się najczęściej w domach jednorodzinnych. O charakterystyce danej anteny decydują przede wszystkim jej parametry, a jedna antena należy zwykle do kilku rodzajów – może być jednocześnie na przykład anteną zewnętrzną, wieloelementową, kierunkową, aktywną i UHF.

Anteny do telewizji naziemnej – zastosowanie

Współczesne anteny przeznaczone do odbioru sygnału telewizji naziemnej pozwalają na przesyłanie go poprzez kabel koncentryczny do odbiornika telewizyjnego. Mogą wykorzystywać również wzmacniacze sygnału, dzięki którym sygnał przesyłany jest na większe odległości lub zwiększoną ilość odbiorników połączonych szeregowo. Anteny w zależności od budowy znajdują zastosowanie w pomieszczeniach, a także na zewnątrz, przymocowane do elewacji budynków, dachów lub masztów antenowych. Ofertę anten sprawdzających się w większości współczesnych zastosowań znaleźć możesz na stronie: https://www.eltrox.pl/tv-i-multimedia/telewizja-naziemna/anteny.html. Modele zgodne ze standardem obowiązującym od 2022 roku, DVB-T2 mogą obsługiwać zawężony zakres częstotliwości UHF 470-694 MHz zamiast dotychczasowego 470-790 MHz.

Najważniejsze parametry anten do telewizji naziemnej

Aby odróżnić pomiędzy sobą dwa modele anten, warto zwrócić uwagę nie tylko na ich wygląd czy materiał użyty do produkcji, ale również parametry. Zaliczyć do nich można:

 • Zysk anteny – podawany w decybelach lub w dBi, względem anteny wzorcowej izotropowej, zysk zależny jest od częstotliwości, określa, ile razy moc sygnału jest większa.
 • Pasmo – anteny telewizyjne do odbioru cyfrowego mogą być szerokopasmowe, lub też odbierać jedynie pasmo UHF.
 • Szerokość wiązki, właściwości kierunkowe – określające kierunkowość czy dookólność anteny.
 • Polaryzacja – dla anten telewizji cyfrowej pozioma.
 • Impedancja – dopasowanie do zasilania.
 • Liczba elementów, najczęściej directorów, decydująca zwykle o zysku anteny.

Warto przy zakupie anteny w razie wątpliwości zasięgnąć porady specjalisty. Profesjonalne sklepy ze sprzętem RTV i elektroniką, takie jak Eltrox (https://www.eltrox.pl/) służą fachową pomocą i doradztwem przy wyborze sprzętu o najlepszych w danym miejscu parametrach. Korzystanie z pomocy ekspertów pomoże uniknąć błędnego wyboru i pozwoli cieszyć się optymalnie dobranym sprzętem.

0 0 votes
Oceń wpis

Zobacz także

Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments