Altana ogrodowa – czy warto zająć nią wolną przestrzeń wokół domu?

Materiał zewnętrzny

Altanki drewniane to całkiem popularny element w przestrzeni miejskiej, spotykamy je między innymi w parkach, na placach zabaw i w punktach gastronomicznych. Te proste i wdzięczne elementy małej architektury bardzo dobrze zaadaptowały się także w przydomowej przestrzeni. Polscy konsumenci lubią te drewniane artykuły ogrodowe bo są tanie i dosyć funkcjonalne. Ale czy rzeczywiście warte są tego, by stawiać je w ogrodzie kosztem przestrzeni użytkowej? Zastanówmy się nad tym…

Altana drewniana – jak wiele znaczy jej przemyślana lokalizacja?

Altanki ogrodowe występują w kilku wariantach konstrukcyjnych, najpopularniejsze to altany okrągłe oraz altany ośmiokątne. Małe altany ogrodowe są projektowane na planie prostokąta lub kwadrata. Jeśli planujemy efektywnie wykorzystać miejsce za domem, to warto wziąć pod uwagę możliwie najprostszy wariant, czyli czworoboczny. Dlaczego? Wieloboczne lub pierścieniowe altany drewniane w istocie wymagają więcej przestrzeni, gdyż nie wpisują się idealnie w plan działki i ciężko zamontować je przy krawędziach, by efektywnie wykorzystać wolne miejsce. Stawianie altanki z drewna w centrum ogrodu to opcja dla posiadaczy większego areału, przy niewielkim ogródku będzie ona zmniejszała go optycznie i powstanie przytłaczający, mało komfortowy efekt.

Źródło: Ogrodowa altanka z www.produktyogrodowe.pl/20-altany-ogrodowe

Czy warto poświęcić miejsce na altankę drewnianą w ogrodzie?

Trzeba powiedzieć, że dobrze zlokalizowana altana potrafi rozwiązać bardzo wiele problemów aranżacyjnych – staje się tarasem, jadalnią na świeżym powietrzu, miejscem roboczym do prac przy zieleni itd. Zwłaszcza ta pierwsza funkcja altany ogrodowej przypadła nam do gustu. Dla osób, które nie przewidziały w projekcie tarasu lub budżet na to nie pozwolił, rekreacja za domem jest mocno ograniczona. Gdzie wygodnie i estetycznie rozłożyć meble ogrodowe i jak uchronić się od nadmiernego promieniowania słonecznego? No właśnie! Altana ogrodowa drewniana to strzał w dziesiątkę – tania i funkcjonalna alternatywa dla tarasu.

Źródło: www.produktyogrodowe.pl/41-altany-osmiokatne-8-katne-ogrodowe

Pawilon ogrodowy ciekawą alternatywą dla drewnianej altanki

Jeśli posiadamy niewielki ogród, a nie chcemy rezygnować z drewnianej altanki, w podobnej cenie możemy zdecydować się na drewniane pawilony i drewniane wiaty. Pełnią one role dwu lub wielospadowego zadaszenia, nie posiadają podestów, barierek czy ścian osłonowych, a jedynie słupy konstrukcyjne. Są znacznie bardziej uniwersalne niż typowe altany ogrodowe, które pełnią rolę domków, są bardziej zwarte. Pod drewnianym pawilonem, w dowolnym momencie może być zarówno ustawiony zestaw mebli ogrodowych, jak i zaparkowany samochód, skuter lub rower, a także składowane są tam często narzędzia ogrodowe, drewno na opał itd. Jeśli jednak zechcemy zwiększyć trochę miejsce do rekreacji, np. powiększyć trawnik do zabawy z dziećmi, wnętrze drewnianej wiaty ogrodowej można opróżnić i z wygodą poruszać się po całym ogrodzie.

0 0 votes
Oceń wpis

Zobacz także

Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments