Troska o środowisko naturalne dla wielu z nas stała się codziennym nawykiem. Ekologia na stałe zagościła w takich dziedzinach, jak: odżywianie, pielęgnacja czy sprzątanie. Mycie naczyń także może być ekologiczne, bez względu na to, czy wykonujemy tę czynność ręcznie, czy korzystamy ze zmywarki. Oto 5 sposobów, dzięki którym możemy w mniejszym stopniu oddziaływać na planetę, myjąc naczynia.
Postaw na zmywarkę
Mycie naczyń w zmywarce uznawane jest obecnie za najbardziej ekologiczne, a zarazem ekonomiczne rozwiązanie. Urządzenie zużywa nawet trzykrotnie mniej wody w porównaniu ze zmywaniem ręcznym. Jeśli będziemy przestrzegać kilku ważnych zasad, np. włączać urządzenie zapełnione w 100% i stosować ekologiczne środki dedykowane dla zmywarek, zminimalizujemy nasz negatywny wpływ na środowisko.
Sposoby na oszczędne zmywanie ręczne
Jeśli nie dysponujemy zmywarką, warto poznać sposoby na oszczędne zmywanie ręczne. Naczynia powinno się myć niezwłocznie po zakończeniu posiłku. Dzięki temu pozostałe na ich powierzchni zabrudzenia będzie łatwiej usunąć, a to pozwoli na ograniczenie zużycia wody i energii elektrycznej. W sytuacji, gdy nie mamy możliwości natychmiastowego zmywania, należy najpierw zeskrobać z naczyń resztki jedzenia i namoczyć je. Istotna jest także kolejność zmywania. W pierwszej kolejności myjemy mniej zabrudzone naczynia, a pokryte tłuszczem garnki i patelnie zostawiamy na koniec.
Dwukomorowa metoda zmywania
Posiadacze dwukomorowych zlewozmywaków mogą napełnić jedną komorę ciepłą wodą z płynem do naczyń, a drugą zimną wodą do płukania. Badania wskazują, że taka technika mycia może ograniczyć negatywny wpływ na środowisko naturalne nawet o 70%. Dzięki metodzie dwukomorowej możliwa jest redukcja zużycia wody i energii elektrycznej. Mycie naczyń będzie trwać krócej, a jednocześnie ograniczymy ilość zużywanych detergentów.
Gąbka do mycia naczyń też może być ekologiczna
Na rynku dostępne są ekologiczne gąbki do mycia naczyń. Do ich produkcji wykorzystuje się zazwyczaj biodegradowalne surowce. To oznacza, że nawet jeśli jej fragmenty przedostaną się do kanalizacji, to nie zanieczyszczą ekosystemów tak, jak tradycyjne gąbki, zawierające tworzywa sztuczne. Ponadto tego typu akcesoria nadają się do wielokrotnego użytku. Można je sterylizować po użyciu, piorąc w pralce w temperaturze 60℃.
Ekologiczne płyny do mycia naczyń
Ekologiczne środki do mycia naczyń różnią się od tych tradycyjnych przede wszystkim składem. Nie znajdziemy w nich fosforanów, ponadto produkty te nie zawierają związków chloru, sztucznych barwników oraz substancji pochodzenia zwierzęcego. To środki myjące bezpieczne dla alergików i delikatne dla skóry dłoni. Większość producentów ekologicznych płynów do mycia naczyń stawia na opakowania, które po zużyciu detergentu można poddać recyklingowi.
Mycie naczyń może być eko z Ludwikiem Ekologicznym
Troska o środowisko naturalne oraz dokonywanie odpowiedzialnych wyborów może przejawiać się w naszej codzienności. Pomocny w tym będzie płyn do mycia naczyń Ludwik Ekologiczny o zapachu cytrusów i zielonej herbaty. Dzięki swojej unikalnej formule skutecznie usuwa zabrudzenia. Zawarty w płynie Citric Acid System doskonale radzi sobie z pozostałościami tłuszczu i przypaleniami, pozostawiając naczynia czyste i lśniące. Ludwik Ekologiczny płyn do mycia naczyń nie posiada w składzie boranów, fosforanów czy mikroplastików. Co więcej, środek jest biodegradowalny, a opakowanie może zostać poddane recyklingowi. Płyn jest delikatny dla skóry dłoni – zawiera w swoim składzie glicerynę, a dodatkowo został przebadany dermatologicznie. Skład produktu potwierdziło Polskie Centrum Badań i Certyfikacji. Płyn do naczyń Ludwik Ekologiczny posiada także oznaczenie EU Ecolabel, potwierdzające fakt, że produkt spełnia wysokie kryteria środowiskowe i zdrowotne.