5 rytuałów tybetańskich

Materiał zewnętrzny

Ćwiczenia tybetańskie, zwane też rytuałami to zestaw prostych ćwiczeń opartych na precyzji ruchu i sile oddechu. Swoją intensywnością zbliżone są do jogi i podobnie jak ona wywodzą się z kultury Wschodu.

5 rytuałów tybetańskich praktykowanych systematycznie to dobry sposób nie tylko na poprawę kondycji, ale też zastrzyk sił witalnych i opóźnienie procesów starzenia. Aby czerpać z nich jak najwięcej korzyści na cały dzień, warto poświęcić na ich wykonanie kilka chwil rano, tuż po przebudzeniu. Ćwiczenia tybetańskie są krótkie i łatwe do wykonania. Nie wymagają dużej ilości czasu ani specjalnego przygotowania. Wystarczy przeciętna kondycja fizyczna. Sprawdź jak praktykować rytuały tybetańskie i zacznij ćwiczyć już dziś.

Rytuały tybetańskie – ćwiczenie pierwsze

Stań prosto i wyprostuj plecy. Rozłóż ręce na boki, równolegle do podłoża. Dłonie skieruj do dołu. Powoli zacznij obracać się wokół własnej osi, zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Przez cały czas głęboko i świadomie oddychaj. Kontroluj swój oddech. Obracaj się aż poczujesz lekki zawrót głowy. Powoli wróć do pozycji pierwotnej. Rozstaw delikatnie nogi do lekkiego rozkroku. Ręce złóż jak do modlitwy i ułóż na wysokości serca. Kciuki skieruj do góry. Taka pozycja pomoże Ci odzyskać utraconą równowagę.

Rytuały tybetańskie – ćwiczenie drugie

Na podłodze ułóż dywanik lub matę. Połóż się na plecach tak, aby odizolować ciało od podłoża. Wyprostuj ręce i ułóż wzdłuż ciała. Dłonie oprzyj na podłodze. Ostrożnie unieś głowę, starając się przyciągnąć brodę w kierunku klatki piersiowej. Jednocześnie podnieś lekko nogi wyprostowane w kolanach. Podczas podnoszenia głowy i nóg zrób głęboki wdech, a wracając do leżenia na plecach wydech. W przerwach pomiędzy kolejnymi powtórzeniami utrzymuj oddech na równym poziomie.

Rytuały tybetańskie – ćwiczenie trzecie

W klęku prostym ułóż ręce na tylnej części ud. Pochyl ciało do przodu, tak by broda znalazła się jak najbliżej klatki piersiowej. Ostrożnie odchyl się do tyłu – twoje plecy powinny tworzyć łuk. Powoli wróć do pozycji wyjściowej. Ćwiczenie powtórz kilka razy, przez cały czas głęboko oddychając.

Rytuały tybetańskie – ćwiczenie czwarte

W pozycji „mostka” naprężaj mocno wszystkie mięśnie. Cały czas głęboko oddychaj. Wytrzymaj chwilę w tej pozycji, po czym wróć do siadu prostego. Nogi rozsuń od siebie na ok 25 cm. Ćwiczenie powtórz kilka razy, pamiętając aby podczas unoszenia ciała do góry zrobić głęboki wdech, a wracając do siadu wydech.

Ćwiczenia tybetańskie – ćwiczenie piąte

Przyjmij pozycję „deski”. Unieś głowę wysoko i odchyl do tyłu tak, aby twoje plecy utworzyły łuk. Powoli zegnij ciało do pozycji odwróconej litery „v”. Brodę delikatnie przyciągnij do klatki piersiowej. Podczas kolejnych powtórzeń nie zapominaj o głębokim oddechu.

5 rytuałów tybetańskich zakończ chwilą relaksacji.

0 0 votes
Oceń wpis

Zobacz także

Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments