Karkonosze znajdują się na terenie pasma górskiego Sudetów, w południowo zachodniej części Polski. Góry te są naturalną granicą oddzielającą Czechy od naszej ojczyzny. Jest to bardzo popularny kierunek weekendowych wycieczek mieszkańców Dolnego Śląska i okolic. Jeżeli jeszcze nie mieliście okazji zwiedzić tego przepięknego miejsca, koniecznie nadróbcie zaległości i sprawdźcie, co zobaczyć w pierwszej kolejności.
Korona Karkonoszy
Mianem korony Karkonoszy określa się jej najwyższy szczyt — Śnieżkę, znajduje się ona na 1603 m.n.p.m. Jest to góra, z której rozpościera się piękna panorama na doliny i wąwozy. Jeżeli dopisze nam bezchmurna pogoda, będziemy mogli podziwiać widoki na dalekie odległości. Naszym punktem startowym w wyprawie na Śnieżkę jest miejscowość Karpacz, położona u podnóża gór. Istnieją dwa sposoby na dostanie się na górę.
Pierwszym z nich jest wejście o własnych nogach szlakami wyznaczonymi przez KPN. Do wyboru mamy czerwoną, żółtą oraz niebieską ścieżkę. Należy pamiętać, że taka podróż w jedną stronę może potrwać nawet do 5 godzin. Dlatego też jest to opcja przeznaczona dla raczej sprawnych fizycznie oraz świadomych możliwego zmęczenia turystów. Jeżeli zdecydujesz się na taki marsz, pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu zaplecza w postaci zapasu wody (co najmniej litr na osobę) i jedzenia.
Druga opcja dostania się na szczyt jest mniej wymagająca, bezpośrednio z Karpacza odchodzi wyciąg krzesełkowy, który dowozi nas prawie do miejsca docelowego. Z Kopy — bo tak nazywa się wyciąg krzesełkowy, pozostaje nam do pokonania około godzina drogi pieszo. Na miejscu możemy skorzystać z oferty schroniska Dom Śląski, który znajduje się zaraz pod szczytem, kupimy w nim coś ciepłego do jedzenia oraz picia, a przy okazji odpoczniemy po trudach chodzenia.
Bliżej chmur
Po Czeskiej stronie Karkonoszy w 2017 roku otwarta została tak zwana ścieżka w chmurach. Atrakcyjność tej lokalizacji polega na niespotykanej, jak do tej pory, formie spędzenia wolnego czasu. Ścieżka, po której turyści poruszają się, sięga wysokością koronom drzew. Cała trasa ma około 1500 metrów długości i wieńczy ją 45-metrowa wieża widokowa. Konstrukcja w większości wykonana jest z drewna, co daje niesamowite wrażenie. Na szczycie wieży zamontowana jest 80-metrowa zjeżdżalnia na sam dół przeznaczona zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.
Do tej atrakcji dostaniemy się samochodem. Podczas planowania wyprawy weź pod uwagę, że jest to całodniowa wycieczka. Warto wyjechać wcześnie rano, aby być, jak najwcześniej na ścieżce i móc korzystać w pełni z uroków otaczającej natury.
Na dwóch kółkach
Choć dwa kółka kojarzą nam się z rowerami, to jednak mamy dla Was niespodziankę! Będąc po stronie Czeskiej możemy skorzystać ze zjazdu z góry na… Hulajnodze! Za sprawą odpowiedniego przystosowania sprzętu do atrakcji (w tym zamontowaniu hamulców) możemy mieć pewność, że ta forma aktywności będzie bezpieczna, a jednocześnie sprawi nam mnóstwo radości. Początek zjazdu odbywa się przy schronisku “Spindlerova bouda” i prowadzi asfaltową drogą przez lasy dla miejscowości Szpindlerowy Młyn. Trasa ma około 10 kilometrów. W zestawie z hulajnogą dostaniemy kask i ochraniacze.
Trochę historii
Karkonoska miejscowość Karpacz może poszczycić się bardzo wyjątkowym zabytkiem, mianowicie najstarszą drewnianą świątynią ewangelicką w Polsce. Owa świątynia nazywa się Wang, nazwa pochodzi od miejscowości, z której w 1842 roku została przeniesiona.
Ciekawostką jest, że do jej powstania nie użyto ani jednego gwoździa, cała budowa opiera się na specjalnych złączach ciesielskich. W środku świątyni znajdziemy wiele unikatowych rzeźb autorstwa świetnych ówczesnych artystów. W sezonie letnim możemy spotkać w nim wielu turystów, a więc zalecamy wybrać się do niego wczesnym rankiem, aby w ciszy i spokoju móc dokładnie przyjrzeć się świątyni.
Kontrolowana adrenalina
Jeżeli nie mieliście do tej pory możliwości skorzystać z rynien saneczkowych, to koniecznie musicie nadrobić zaległości. Ta atrakcja polega na zjeździe w pojeździe przypominającym saneczki w specjalnie przygotowanej rynnie.
Saneczki posiadają oparcie, pasy oraz hamulec, dzięki któremu możecie czuć się bezpiecznie. Saneczki mogą osiągnąć nawet do 35 km/h, a rynny są tak zaprojektowane, że nie ma możliwości wypadnięcia z nich. Tory mają około 1100 m, a czas przejazdu to około 7 minut.
Jeżeli szukacie tego typu atrakcji, poszukajcie w Karpaczu, Szklarskiej Porębie.
Jak widzicie Karkonosze mogą zaoferować naprawdę wiele atrakcji, zachęcamy do odkrywania nowych miejsc i dzielenia się nimi w komentarzach.