Informacje - Zdrowie

Trądzik – problem nie tylko u nastolatków

Spośród najczęściej występujących chorób skórnych wymienia się między innymi trądzik pospolity. Szacuje się, że problem dotyczy 100% populacji, w wieku 11-30 lat. Choć przekonani jesteśmy o tym, że to problem skórny, z którym zmagają się młodzi ludzie w okresie dojrzewania, tak naprawdę coraz częściej w wieku dorosłym, wiele osób walczy z nieestetycznymi krostkami.

Trądzik u dorosłych może mieć różne podłoże. W grę wchodzą czynniki genetyczne, rozwój bakterii, działanie hormonów czy też nadmierne wytwarzanie łoju. Kluczowym aspektem jest znalezienie przyczyny i indywidualne dostosowanie metod leczenia. Trądzik u dorosłych wiąże się bowiem nie tylko ze zmianami natury estetycznej czy też problemem medycznym. To schorzenie skórne, które w dużym stopniu może wpływać na psychikę człowieka. Skutkując obniżeniem poczucia własnej wartości, zaburzeniami emocjonalnymi, a ostatecznie nawet rozwojem depresji.

Trądzik u dorosłych – skąd się bierze?

Trądzik stanowi schorzenie skórne, które znane było już w starożytności. Wiek XIX przyniósł w pierwszej kolejności metody lecznicze polegające na chemicznym złuszczaniu naskórka, z zastosowaniem rezorcyny, kwasu trójchlorooctowego oraz kwasu karbolowego.

Początkowo o trądziku pospolitym mówiono też – młodzieńczy. Dzielono jego postaci na powierzchowną oraz głęboką. Dopiero wiek XX przyniósł powiązania choroby z zaburzeniami hormonalnymi. Jedną z obecnych przyczyn pojawiania się schorzenia. Zmienił się sposób leczenia, a uwagę zaczęto zwracać zarówno na odpowiednią higienę skóry, jak i dbałość o codzienny jadłospis.

Postępem było wprowadzenie antybiotykoterapii, a względem leczenia miejscowego – metod chirurgicznych, mechanicznych i fizykalnych. Obecnie, gdy poszerzyła się wiedza na ten temat oraz dostępne są rozmaite metody leczenia, co ważne – skuteczne, trądzik został podzielony na wiele więcej typów, a mianowicie:

 • młodzieńczy,

 • ropowiczy,

 • skupiony,

 • bliznowcowy,

 • odwrócony,

 • piorunujący,

 • martwiczy,

 • niemowlęcy,

 • polekowy,

 • zawodowy,

 • kosmetyczny,

 • wiosenny,

 • w wyniku samouszkadzania.

Trądzik u dorosłych nierzadko pojawia się w wyniku złej diety oraz nadmiernego stresu. Im później zaczyna zajmować warstwy skóry, tym trudniej jest z nim walczyć. Zaburzenia hormonalne, choć są wymieniane, jako jedne z czynników, to jednak w przypadku problemu występującego u dorosłych, jest to najrzadsza przyczyna. Jako najważniejsze elementy wymienia się stres, bo to on wpływa na nadmierną produkcję łoju. Z kolei zła dieta, w której przeważają produkty o zbyt wysokim indeksie glikemicznym, powoduje gwałtowny wzrost poziomu insuliny we krwi. Efektem końcowym jest wzmożona produkcja androgenów i nasilony łojotok.

Skuteczny lek na trądzik

U pacjentów stawia się na terapię skojarzoną, która zostaje indywidualnie dopasowana. Dlaczego? Bo trądzik u dorosłych leczony z pomocą antybiotyków oraz dokładając do tego należytą pielęgnację skórną, to zbyt mało. Leczenie opiera się zatem na stosowaniu leków doustnie, a następnie wdraża się leczenie miejscowe, w postaci preparatów do smarowania, które mają w swoim składzie antybiotyki.

Skuteczny lek na trądzik to zatem działanie wielokierunkowe, w tym odpowiednia codzienna pielęgnacja. Produkty kosmetyczne powinny wykazywać działanie silnie nawilżające. Polecane są te, w których składzie znajdziemy retinol, wyciągi z aloesu lub alg, a także witaminy C i E. Do oczyszczania z kolei stosuje się preparaty bazujące na kwasie salicylowym bądź kwasie glikoglikolowym. Jako skuteczny lek na trądzik – stosowany w formie produktów kosmetycznych – sprawdzają się kosmetyki wykazujące działanie antybakteryjne, zwężające pory i hamujące nadmierne wydzielanie łoju.

Trądzik u dorosłych – zmiana stylu życia i jadłospisu

Trądzik u dorosłych wymaga nie tylko odpowiedniego leczenia farmakologicznego czy stosowania dobrze dobranych produktów kosmetycznych. Biorąc pod uwagę, że do jego rozwoju, jak i późniejszego zaostrzenia objawów, mogą się przyczyniać stres i zła dieta, należy podziałać względem tych dwóch aspektów.

Część z sytuacji stresujących można wyeliminować, ograniczyć bądź nauczyć się korzystania z technik relaksacji, które niwelują napięcie. Z kolei z codziennej diety dobrze jest wyłączyć gluten nabiał, alkohol i ostre przyprawy. Unikać także kakao, pokarmów bogatych w jod, czekolady i musztardy.

Połączenie ze sobą wszystkich działań, jest w stanie zaowocować pożądanymi efektami, a jeszcze więcej informacji odnośnie trądziku, znaleźć można pod adresem witryny internetowej https://www.iwostin.pl/pielegnacja-specjalistyczna/artykuly/tradzik-doroslych/.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!    Data: 2018-01-08Komentarze nie są moderowane - widzisz treści niezgodne z prawem lub nieobyczajne zgłoś ten fakt administracji serwisu.

Najnowsze informacje

5 ciekawych sposobów na oświetlenie domu
W dzisiejszych czasach oświetlenie domu nie sprowadza się jedynie do jednego żyrandola na środku pokoju. Oświetlenie stało się gustownym elementem dekoracyjnym. Dziś mamy szeroki wybór spośród różnych form oświetlenia, podpowiemy jakie jest najbardziej praktyczne i wygląda najbardziej efektownie. więcej »
Czy można powstrzymać łysienie?
Łysienie jest procesem, który większości osób wydaje się rzeczą, której zatrzymać nie można. Problemy z utratą włosów dotykają zarówno mężczyzn jak i kobiety. Dotyczą one osób w różnym wieku i mają wiele przyczyn. Ale czy łysienie można zatrzymać? więcej »
Czym zajmuje się podolog?
Osoby, które zmagają się z problemami zdrowotnymi dotyczącymi stóp, wybierają się zazwyczaj do dermatologa, jednak warto wiedzieć o tym, iż specjalistą w tej dziedzinie jest podolog. Kiedy jednak należy wybrać się do podologa i czym konkretnie zajmuje się ten specjalista? więcej »

Polecamy produkty

Polecamy strony: Mostek w kuchni | Medycyna estetyczna | Życie jak bajka | Old Timers Garage | Hapi Hapi |