Informacje - Zdrowie

Samodzielna pierwsza pomoc

W każdej chwili możemy być świadkiem nagłego wypadku. Nie wolno wówczas biernie przyglądać się poszkodowanej osobie – powinniśmy niezwłocznie udzielić jej pierwszej pomocy. Często szybkie i fachowe działanie decyduje o zdrowiu, a nawet życiu. Zdarzają się sytuacje, w których nie ma potrzeby wzywania ratowników medycznych, bowiem wystarczającej pomocy możemy udzielić sami (należą do nich np. stłuczenia, zranienia, oparzenia, omdlenia, zadławienia, krwawienia z nosa itp.).

Stłuczenie

Jeśli dojdzie do stłuczenia, przykładamy zimny okład, który zmniejszy obrzęk. Gdy uderzona została kończyna, można ją unieruchomić na jakiś czas za pomocą bandaża elastycznego, w pozycji, która sprawia poszkodowanemu najmniejszy ból. Można także podać leki przeciwbólowe. Jeśli podejrzewamy złamanie, należy skonsultować się z lekarzem.

Zranienie

Jeśli rana silnie krwawi, uciskamy ją jałową gazą (kończynę zazwyczaj wystarczy wysoko unieść w górę). Następnie odkażamy ranę, np. wodą utlenioną i zakładamy opatrunek lub przyklejamy plaster z opatrunkiem do zamykania ran. W przypadku ran głowy, brzucha lub narządów rodnych stosujemy tylko opatrunek osłaniający i wzywamy służby ratownicze.

Oparzenie

Pierwsza pomoc polega na zredukowaniu ciepła, które uszkadza tkanki. Dlatego należy jak najszybciej odizolować poszkodowanego od źródła ciepła i chłodzić oparzoną powierzchnię ciała (najlepiej strumieniem zimnej wody), przez ok. 20 minut. Jeśli odzież przykleiła się do rany, nie zrywamy jej, tylko odcinamy, aby nie urazić uszkodzonych tkanek. Na ranę nakładamy mokry opatrunek osłonowy z gazy. Jeśli oparzenie zajmuje dużą powierzchnię ciała, wzywamy medyczne służby ratownicze.

Omdlenie

Osobę, która zemdlała, układamy na plecach, z uniesionymi wyżej nogami. Przykładamy na twarz zimne okłady i zapewniamy dopływ świeżego powietrza. Można również poluzować odzież. Jeśli przytomność nie powróci w ciągu kilku minut, wzywamy pomoc medyczną.

Zadławienie

Uderzamy poszkodowanego nadgarstkiem energicznie w plecy, między łopatkami, podczas jego kaszlu. Jeśli to nie pomoże, obejmujemy go od tyłu zaplecionymi rękami i gwałtownie uciskamy kilka razy przeponę, co powinno spowodować usunięcie ciała obcego z tchawicy. Gdyby poszkodowany stracił przytomność, natychmiast przystępujemy do resuscytacji, wzywając w międzyczasie służby medyczne.

Krwawienie z nosa

Poszkodowany powinien przyłożyć chusteczkę, przycisnąć skrzydełka nosa do siebie i usiąść z głową pochyloną do przodu (w tym czasie musi oddychać ustami). Na kark przykładamy mu zimny kompres, aż krwawienie ustąpi (około 6 – 7 minut). Gdyby krwawienie utrzymywało się ponad 20 minut lub poszkodowany utracił przytomność, należy wezwać pogotowie ratunkowe.

Każdy z nas powinien co pewien czas odświeżać swoją wiedzę na temat udzielania pierwszej pomocy. Wypadek może się zdarzyć nawet we własnym domu, a nie zawsze w pobliżu będzie ktoś, kto potrafi udzielić fachowej pomocy.    Data: 2018-01-10Komentarze nie są moderowane - widzisz treści niezgodne z prawem lub nieobyczajne zgłoś ten fakt administracji serwisu.

Najnowsze informacje

5 ciekawych sposobów na oświetlenie domu
W dzisiejszych czasach oświetlenie domu nie sprowadza się jedynie do jednego żyrandola na środku pokoju. Oświetlenie stało się gustownym elementem dekoracyjnym. Dziś mamy szeroki wybór spośród różnych form oświetlenia, podpowiemy jakie jest najbardziej praktyczne i wygląda najbardziej efektownie. więcej »
Czy można powstrzymać łysienie?
Łysienie jest procesem, który większości osób wydaje się rzeczą, której zatrzymać nie można. Problemy z utratą włosów dotykają zarówno mężczyzn jak i kobiety. Dotyczą one osób w różnym wieku i mają wiele przyczyn. Ale czy łysienie można zatrzymać? więcej »
Czym zajmuje się podolog?
Osoby, które zmagają się z problemami zdrowotnymi dotyczącymi stóp, wybierają się zazwyczaj do dermatologa, jednak warto wiedzieć o tym, iż specjalistą w tej dziedzinie jest podolog. Kiedy jednak należy wybrać się do podologa i czym konkretnie zajmuje się ten specjalista? więcej »

Polecamy produkty

Polecamy strony: Życie jak bajka | Sportera Fitness | Medycyna estetyczna | Kolorowa Ryba | Hell Office |