Informacje - Finanse

Raty 0% - na jakich zasadach się opierają?

We współczesnym świecie stale rosną nasze zapotrzebowania na różne dobra konsumenckie. Niezależnie od tego, czy jest to nasz kaprys, czy potrzeba wyższa np. związaną z awarią niezbędnego sprzętu domowego, nadchodzi taki moment, w którym dokonujemy zakupu za kwoty przekraczające nasze comiesięczne przychody. W takim momencie najrozsądniejszym rozwiązaniem zdaje się być możliwość zakupu na raty. Czy nęcąca opcja rat 0% w rzeczywistości kosztuje tyle, ile przedstawia sprzedający?

Czym są raty 0% i czy są bezpieczne?

W dużym uproszczeniu sprzedaż ratalna polega na zasadach podobnych do kredytu konsumenckiego, z ta różnicą, że w zawarciu umowy między nabywcą a bankiem występuje trzecia strona umowy - pośredniczący sprzedawca. W wypadku rat 0% kredytobiorca nie powinien ponosić żadnych kosztów jego uzyskania. Zawsze należy dokładnie sprawdzić w umowie, jaki widnieje zapis dotyczący rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania, czyli RRSO. Niezależnie od kosztów dodatkowych, aby odsetki tyle właśnie wynosiły, zapis musi wykazywać 0%. Warto też zwrócić uwagę, czy w umowie nie widnieją zapisy przyznające kredytodawcy możliwość jakichkolwiek zmian w tym zakresie.

Niekiedy warto zastanowić się, czy lepszym rozwiązaniem nie będzie wzięcie kredytu gotówkowego. Wskazówki na temat jego przyznawania można sprawdzić za pośrednictwem strony Open Finance ? Kredyt.

Czy rzeczywiście raty 0% są tanie?

Często można spotkać się z opiniami mówiącymi o doliczaniu kosztów rat do ceny sprzedawanego sprzętu. Można takie przypuszczenia weryfikować poprzez porównanie cen danych modeli w różnych sklepach lub - jeśli mamy taką możliwość - ile dany model kosztował jakiś czas temu. Jeśli takie zjawisko miałoby zachodzić, to dotyczy zapewne tych produktów, które są w promocji, a informacja dotyczącą rat jest bardzo wyeksponowana.

W przypadku wystąpienia pewnych dodatkowych usług dołączonych do zakupu produktu, możemy spodziewać się tego, że jest to swoiste wyrównanie kosztów. Przykładem mogą być opcjonalne ubezpieczenia (np. przed kradzieżą), ubezpieczenia rat kredytu (często niezbyt uczciwie przedstawiane jako obowiązkowo wymagane przez bank) czy rozszerzona gwarancja (np. z rocznej na trzyletnią). Można sie też spotkać z sytuacją, w której bank oferuje zgodę na raty pod warunkiem otworzenia u siebie konta czy zamówienia karty. W takim przypadku poniesiony koszt dodatkowy będzie związany z prowadzeniem tego typu usług.

Innym zabiegiem jest wykorzystywanie mechanizmów psychologicznych. Oferowanie przeróżnych akcesoriów w pakiecie może pobudzać skłonność do zawyżenia sumy naszych zakupów. Kuszące jest to zwłaszcza, gdy staramy się o jedną decyzję ratalną, a podlegać może pod nią więcej niż jeden produkt.    Data: 2017-12-27Komentarze nie są moderowane - widzisz treści niezgodne z prawem lub nieobyczajne zgłoś ten fakt administracji serwisu.

Najnowsze informacje

Aranżacja łazienki w stylu skandynawskim – co jest najważniejsze?
Aranżacje wnętrz w stylu skandynawskim stały się bardzo modne i nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ przyciągają wykorzystaniem naturalnych materiałów i prostotą formy. Jaka kolorystyka dominuje w łazienkach skandynawskich? Jakie są jej specyficzne cechy? więcej »
Dlaczego warto kupować książki w księgarniach internetowych?
Poziom czytelnictwa w Polsce z pewnością nie należy do zadowalających. Według ostatnich danych Biblioteki Narodowej blisko 64% z nas nie przeczytało w ostatnim roku ani jednej książki. Znacznie wpływa to na zmniejszenie liczby bibliotek, wydawnictw, a także księgarni. Zamiast czytania wybieramy rozrywki bierne, w tym m.in. oglądanie telewizji (81%), a większości informacji szukamy w sieci. Dla wielu osób problem stanowią ceny książek. Przyjrzyjmy się zatem temu ostatniemu zagadnieniu. więcej »
Dlaczego pożyczki stały się tak popularne?
W życiu każdego z nas, pojawiają się sytuacje nagłe wymagające wygenerowania w bardzo krótkim czasie, odpowiedniej kwoty pieniędzy. Zwrócenie się do banku o kredyt to czas, zaświadczenia i koszty. Tak więc, cała masa komplikacji. Coraz częściej zatem, by pozyskać środki finansowe na pokrycie niespodziewanych wydatków, konsumenci zwracają się po pomoc do firm oferujących szybkie pożyczki - tzw. „chwilówki”. więcej »

Polecamy produkty

Polecamy strony: Hapi Hapi | Old Timers Garage | Kosą po patelni | Życie jak bajka | Mostek w kuchni |