Informacje - Porady

Nieruchomości Szczecin - Jak sprawdzić stan prawny nieruchomości przed jej zakupem?

Weryfikacja stanu prawnego nieruchomości przed jej zakupem, to niezwykle kluczowy krok, który nigdy nie powinien być pominięty. Ma on na celu bowiem sprawdzenie, czy dana nieruchomość nie ma żadnych obciążeń. Ujmując prościej, upewniamy się czy nie kupujemy mieszkania lub domu z długiem bądź lokatorami. Niestety bardzo wielu kupujących nie wie jak to sprawdzić.

47760979.jpg

Niebezpiecznie atrakcyjne oferty

 

 Najczęściej przeglądamy ogłoszenia w sieci. Jeśli interesują nasz nieruchomości szczecin, to właśnie w internecie znajdziemy najwięcej ciekawych i niekiedy bardzo atrakcyjnych ofert. Niestety bardzo często bywa tak, że oferta jest niezwykle kusząca, a kupujący z obawy, że ktoś zwinie mu atrakcyjne mieszkanie sprzed nosa godzi się na szybkie podpisanie umowy kupna-sprzedaży bez weryfikacji stanu prawnego nieruchomości. Tymczasem niebezpieczeństwo jakie czyha na kupującego może okazać się niezwykle potężne i doprowadzić do utraty nie tylko pieniędzy, ale i niekiedy samego mieszkania. I choć nie każda atrakcyjna ofert jest pułapką, to jednak niezwykle ważne jest, aby sprawdzać stan prawny nieruchomości przed jej zakupem.

 

Co to jest stan prawny nieruchomości?

 

 Stan prawny nieruchomości to nic innego jak wszelkie informacje prawne na temat oferowanej na sprzedaż posesji. Wśród nich znajdziemy między innymi dane aktualnego właściciela nieruchomości, jej powierzchnię oraz to, czy jest ona obciążona hipoteką i czy mają do niej prawa osoby trzecie. Wbrew pozorom te informacje są niezwykle ważne, dlatego należy dołożyć wszelkich starań aby je bacznie skontrolować.

 

Jak sprawdzić stan prawny nieruchomości?

 

 Aby sprawdzić stan prawny danej nieruchomości musimy zajrzeć do ewidencji gruntów i budynków oraz do księgi wieczystej. Aby otrzymać wypis z ewidencji gruntów i budynków musimy okazać interes prawny - czyli np. chęć zakupu danej nieruchomości. Wypis taki jest odpłatny, niemniej jednak wart tej niewielkiej sumy z uwagi na poczucie pewności, iż oferowany metraż czy np. granice działki są rzeczywiste. Zaś w księdze wieczystej możemy sprawdzić całą historię danej nieruchomość oraz to, czy nie jest ona obciążona hipoteką i czy nie mają do niej praw osoby trzecie.

 

45222088.jpg

Gdzie szukać informacji?

 

 Aby otrzymać wypis z ewidencji gruntów i budynków należy udać się do Starostwa lub Urzędu Miasta odpowiedniego dla miejscowości danej nieruchomości. Tam możemy ubiegać się o wydanie wypisu, na którym to znajdziemy między innymi:

 

  1. a) nazwę jednostki oraz obręb ewidencyjny
  2. b) informację na temat położenia oraz granic i całkowitej powierzchni nieruchomości/działki,
  3. c) rodzaj użytków gruntowych
  4. d) rozkład, przeznaczenie i dane techniczne budynków
  5. e) dane właściciela nieruchomości
  6. f) numer księgi wieczystej

 

 Zaś o wgląd do księgi wieczystej powinniśmy poprosić samego właściciela. Niemniej jednak warto na dzień przed podpisaniem aktu notarialnego zweryfikować aktualny stan prawny w księgach wieczystych. Aby tego dokonać należy udać się do Sądu Rejonowego odpowiedniego dla lokalizacji nieruchomości. I tak np. chcąc kupić mieszkania szczecin udajemy się do Sądu w Szczecinie, podobnie jak w przypadku chęci zakupu mieszkania bezrzecze.

 

 Co znajdziemy w księdze wieczystej? 4 działy z których dowiemy się całej historii na temat danej nieruchomości.

 

  1. a) pierwszy dział pozwala nam porównać dane z wypisem z ewidencji gruntów i budynków - to niezwykle ważne, aby dane te się od siebie nie różniły,

 

  1. b) w drugim dziale wyczytamy informacje na temat własności oraz użytkowania wieczystego - innymi słowy wszelkie dane na temat właścicieli czy współwłaścicieli oraz wielkości ich udziałów,

 

  1. c) trzeci dział zaś przedstawia wpisy na temat ograniczonych praw rzeczowych, które obciążają nieruchomość - czyli np. informacje o ewentualnych współwłaścicielach, lokatorach itp

 

  1. d) ostatni, czwarty dział informuje nas o hipotece danej nieruchomości - czyli ewentualnych obciążeniach związanych najczęściej z kredytami.

 

49210652.jpg

Jak uchronić się przed pułapką?

 

 Aby nie paść ofiarą oszustów i nie kupić obciążonej nieruchomości należy bacznie sprawdzać wszelkie informacje. Przede wszystkim nie wolno wierzyć na słowo sprzedającego, najlepiej samemu upewnić się jaki jest stan prawny nieruchomości. Warto mieć na uwadze fakt, że np. odpis z księgi wieczystej wybrany tydzień przed podpisaniem aktu notarialnego może nie być zgodny ze stanem faktycznym w dniu podpisania umowy kupna-sprzedaży. Najlepiej jest więc sprawdzić go w dniu zakupu. Co prawda sprzedający oświadcza przy notariuszu, iż stan prawny nieruchomości jest zgodny z tym co zawierają dokumenty, niemniej jednak zakup mieszkania czy działki to duże pieniądze, więc ostrożności nigdy za wiele.

 

Skorzystaj z usług agencji i miej spokojną głowę!

 

 Nie masz czasu, albo ochoty biegać po urzędach i załatwiać formalności związane z weryfikacją stanu prawnego nieruchomości którą jesteś zainteresowany? Skorzystaj z usług agencji nieruchomości, która sprawdzi od podszewki wszystkie kluczowe informacje na temat oferty. Co więcej biuro nieruchomości zawsze znajdzie dla nas najbardziej atrakcyjną ofertę, bez względu czy interesują nas mieszkania na sprzedaż szczecin czy mieszkania na sprzedaż bezrzecze, a także załatwi większość formalności. Warto więc zdecydować się na taki krok, jeśli zależy nam na czasie i poczuciu bezpieczeństwa.

 Artykuł został przygotowany przez firmę Elite Nieruchomości - agencja zajmująca się nieruchomościami Szczecin     Data: 2017-01-27Komentarze nie są moderowane - widzisz treści niezgodne z prawem lub nieobyczajne zgłoś ten fakt administracji serwisu.

Najnowsze informacje

Jak wybrać odpowiedni bagaż? Która walizka najlepsza?
Turystyka wiąże się nie tylko z poznawaniem nowych miejsc, ale także z przewożeniem dobytku. W przypadku wyprawy lotniczej czy wyjazdu samochodem konieczne staje się więc posiadanie odpowiedniego opakowania na bagaż, w którym będzie można bez problemu umieścić ubrania, buty, kosmetyki, ręczniki czy inne przedmioty. W tym celu doskonale sprawdzą się walizki, zwłaszcza twarde walizki na kółkach. Co warto wiedzieć o tych produktach? więcej »
Jak odzyskać pieniądze od dłużnika?
Kiedy kontaktujesz się z ludźmi w sprawie zwrócenia Ci pieniędzy, które pożyczyłeś, co zrozumiałe, zwykle jest to nieprzyjemne doświadczenie. Ich naturalną reakcją będzie gniew, atakowanie, wzmaganie poczucia winy. O wiele łatwiej - i przyjemniej – jest używać sztuki perswazji bądź skorzystać z pomocy profesjonalistów – agencji windykacyjnej. więcej »
Co robić kiedy mamy problemy z BIK?
Nikt z nas nie lubi się zadłużać, jednak są sytuacje, w których jest to po prostu nieuniknione. Każdy z nas może mieć przecież problem z zapłaceniem za naprawę samochodu, albo leki dla chorego członka rodziny. Wówczas, zaczynamy rozglądać się za odpowiedniego rodzaju pożyczką, dzięki której wybrniemy z kłopotów. Niestety czasem zdarza się też tak, iż mamy problem z późniejszym spłaceniem zadłużenia i w takim przypadku nasze nazwisko pojawia się na liście zadłużonych. Czy w takiej sytuacji istnieje możliwość otrzymania kolejnej pożyczki? więcej »

Polecamy produkty

Polecamy strony: Sportera Fitness | Życie jak bajka | Mostek w kuchni | ACT-Natural | Medycyna estetyczna |