Informacje - Praca

Szkolenia dla menadżerów, czyli jak zostać dobrym menadżerem

Z perspektywy pracownika, bardzo często menadżer jest osobą, którą on sam chciałby być – jest przecież wyżej w hierarchii, ma mniej obowiązków i wyższą pensję, a do tego lepsze stosunki z szefem. Ile jest w tym prawdy? Ci, którzy zajmują to stanowisko wiedzą najlepiej, że niewiele.

O ile pracownik musi odpowiadać najczęściej tylko i wyłącznie za swoją pracę i rolę w zespole, o tyle menadżer musi oprócz zarządzania własną pracą i czasem, zarządzać też całym zespołem ludzi. I każdy, kto choć raz odpowiadał za projekt grupowy, wie, że nie należy to do łatwych zadań, tym bardziej, jeśli na wszystkie prace jest mało czasu, a pracujący przy projekcie ludzie mają różne charaktery, oczekiwania i sposoby pracy. Żeby wszystko działało sprawnie potrzebny jest właśnie dobry menadżer, który zapanuje nad całością i pomoże uzyskać oczekiwane efekty. To czy ktoś jest dobrym menadżerem czy nie można poznać właśnie po uzyskanych efektach, ale też po wysiłku jaki włożył, by je uzyskać.

Niektórzy mogą twierdzić, że liderem trzeba się urodzić i żadne szkolenia dla menedżerów tego nie zmienią i, mimo że faktycznie są zapewne osoby, będące „urodzonymi liderami”, nie znaczy to wcale, że jest to coś, czego inni nie mogą przyswoić. Prawda jest bowiem taka, że większość cech dobrego menadżera, to cechy, które każdy posiada, trzeba nad nimi tylko trochę popracować i przede wszystkim uświadomić sobie, że nie są rozwinięte na tyle, na ile być powinny.

Dobry menadżer, czyli jaki?

Pierwszą cechą, którą powinien posiadać dobry menadżer jest pewność siebie – menadżer, to przede wszystkim lider i do jego zadań należy kierowanie ludźmi. Jeśli będzie niepewny, nieśmiały lub będzie zmieniał swoje decyzje pod wpływem innych, nie zyska szacunku i posłuchu u swoich podwładnych, a co za tym idzie, nie będzie w stanie efektywnie wykonywać swojej pracy. Kolejną ważna cechą jest na pewno zmotywowanie – jednym z podstawowych zadań menadżera jest motywowanie pracowników do pracy, żeby jednak ci poczuli się zachęceni do pracy, muszą czuć, że sam menadżer też jest chętny do działania, menadżer bowiem nie tylko nadzoruje, ale też stanowi przykład na którym bardzo często wzorują się inni i ważnym jest, żeby o tym pamiętał. Dobry menadżer musi być pewny siebie i stanowczy, owszem, nie może też jednak zapominać, że jego podwładni są tylko ludźmi, a co za tym idzie każdy z nich posiada swoje problemy prywatne, każdy z nich może też kiedyś zaspać lub się w czymś pomylić. Menadżer powinien mieć tego świadomość i podchodzić do tego z wyczuciem i wyrozumiałością – nie znaczy to oczywiście, że powinien być pobłażliwy, istnieje bowiem różnica między notorycznym spóźnianiem się a jednorazowym zaspaniem do pracy. Do jednych z najważniejszych cech menadżera należy też na pewno odporność na stres – praca przy różnego rodzaju projektach może być stresująca i naprawdę nietrudno o sytuacje, gdy stres przejmuje kontrole nad pracownikiem. To normalne, zwłaszcza wtedy, gdy nieuchronnie zbliża się termin. Menadżer jednak nie może pozwolić, by stres przejął nad nim kontrole – choćby wszystko się sypało, musi podejść do problemu spokojnie i spróbować znaleźć rozwiązanie. Bardzo często emocje lidera oddziałują na grupę, więc nerwowość menadżera wpłynęłaby tylko negatywnie na atmosferę w zespole.

Są ludzie, którzy posiadają te wszystkie cechy – wykształcili je we wcześniejszych etapach życia, czy to jako dzieci w szkole, czy na studiach, są też jednak osoby, które nigdy nie przewodziły żadnemu zespołowi i nie były postawione w roli lidera. Nie znaczy to jednak, że nie nadają się na stanowisko menadżera. Po prostu muszą włożyć więcej wysiłku w to, by robić to dobrze. Właśnie dla takich osób korzystne mogą się okazać różnego rodzaju szkolenia dla menadżerów – zwykle w ich programie jest szereg zajęć teoretycznych, które pomogą pracownikowi opanować niezbędną do zarządzania grupą wiedzę, ale też zajęcia praktyczne, które zweryfikują jak pracownik radzi sobie w roli lidera.

Źródło: http://www.jakubbbaczek.pl

     Data: 2016-08-22
R E K L A M AKomentarze nie są moderowane - widzisz treści niezgodne z prawem lub nieobyczajne zgłoś ten fakt administracji serwisu.

Najnowsze informacje

Nike – buty nie tylko dla aktywnych fizycznie
Buty Nike, które jeszcze do niedawna kojarzone były jedynie z podstawowym wyposażeniem każdego koszykarza, świecą coraz większe triumfy wśród osób, które niekoniecznie mają coś wspólnego ze sportem. Sięgnęli po nie sławni projektanci, chcąc dodać swoim stylizacjom nowatorskiego charakteru. Później zaczęli je nosić znani artyści, aż w końcu stały się ulubionym rodzajem obuwia większości kobiet i mężczyzn na całym świecie. więcej »
Pościel bawełniana - czyli o trwałości i nowoczesności
Pościel bawełniana czyli bawełna bawełnie nie równa. Mało kto nie spotkał się z tym produktem, stał się on tradycją w naszych domach, przede wszystkim dzięki swojej wytrzymałości, co pozwala na to aby zaoszczędzić pieniądze i nie wydawać ich co chwilę na nowe komplety pościeli. więcej »
Co powinna zawierać mowa pogrzebowa?
Przemówienia pożegnalne wspominające osobą zmarłą są coraz częściej wygłaszane podczas uroczystości pogrzebowych. Napisanie stosownej mowy wymaga odpowiedniego przygotowania: ostatnie pożegnanie powinno być napisane poprawnym i uroczystym językiem oraz zawierać treść, która nie urazi żadnego uczestnika ceremonii pogrzebowej, ale będzie niosła pocieszenie rodzinie i bliskim. więcej »

Polecamy produkty