Informacje - Zdrowie

Masaż – jaki ma wpływ na organizm?

Masaż to zabieg fizjoterapeutyczny, który znany jest ludzkości od setek lat. Każdy z pewnością słyszał, że pomaga on w rehabilitacji schorzeń kręgosłupa, rekonwalescencji, a także służy osobom zdrowym do relaksu i nabrania sił. Jak jednak działa on w praktyce? Na czym polega jego zbawienne działanie?

Masaż – na co wpływa?

Masaż ma ogólny wpływ na centralny układ nerwowy, działa również miejscowo na skórę, mięśnie, ścięgna i więzadła, a także układ krwionośny i kostny. Poprzez czynności masujące – czyli ugniatanie , naciskanie oraz rozciąganie obszarów skóry – pobudzeniu ulegają znajdujące się w ludzkim ciele naczynia krwionośne, co pozwala na dotarcie do mięśni większej ilości tlenu. Ponadto włókna mięśniowe są pobudzane do skurczów. Zapobiega to zanikom mięśniowym, jak również naciąga je, przyśpieszając w znaczący sposób ich regenerację - pięciominutowy masaż pobudzający (czyli silny) pozwala nawet na 35-krotny wzrost zdolności do pracy zmęczonego mięśnia. Jeśli chodzi o masowanie stawów, to zabieg ten pozwala na wchłanianie wysięków i obrzęków, a także zwiększenie ilości mazi wewnątrzstawowej, która reguluje ciśnienie wewnątrz stawu. Tu również ma on pozytywny wpływ na regenerację, a także przygotowanie na ponowne obciążenia tych części ludzkiego ciała.

Skóra też czuje

Gdy masuje się ciało, równocześnie zabiegowi temu ulega także skóra. Masaż leczniczy ma na nią wieloraki, pozytywny wpływ - optymalizuje czynności wydalnicze gruczołów łojowych i potowych, usuwa także zrogowaciały naskórek, co sprawia, że skóra staje się ponownie jędrna i elastyczna. Uzyskiwane przez masaż pobudzenie naczyń krwionośnych owocuje także dostarczeniem tkankom i organom substancji odżywczych, ponadto pozwala na szybsze pozbywanie się produktów przemiany materii. Skóra zwiększa także swoją temperaturę, ponieważ zostaje podczas zabiegu rozgrzana.

Dlaczego masaż relaksuje?

Oprócz pozytywnego wpływu na ciało, masaż ma także bardzo dobry wpływ na ludzką psychikę. Dzieje się tak, ponieważ wraz z opisanymi powyżej efektami zostaje „odświeżony” układ nerwowy, co dociera do mózgu, a w związku z tym – do psychiki. Masaż łagodny, prowadzony delikatnie, nie napina tak mocno mięśni jak silny, wykonywany energicznie. W przeciwieństwie do silnego, łagodny przeznaczony jest dla osób żyjących w stresie i napięciu, ponieważ rozluźnia mięśnie, przy jednoczesnym dotlenianiu ich. Skutkiem tego samopoczucie poprawia się, ponieważ zanika uczucie zmęczenia, co ma zwłaszcza znaczenie dla osób przemęczonych. Ponadto masaż każdego typu pozwala na lepszą koncentrację i bardziej konstruktywne, wydajne myślenie. Masaż łagodny polecany jest także na krótko przed snem –osiągnięta za jego pomocą, prawidłowa harmonia psychofizyczna sprzyja lepszemu wypoczynkowi. Natomiast masaż pobudzający ma za zadanie ponownie naciągnąć zmęczone części ciała i służy przywróceniu mu sił – oczywiście w miarę możliwości, jakie ma ludzkie ciało.

Jak wybrać masaż dla siebie?

Osoba chora lub rekonwalescent powinien mieć rodzaj masażu zalecony przez fizjoterapeutę, który dobierz odpowiedni do jak najszybszego powrotu do zdrowia osoby poszkodowanej. Jeśli natomiast chodzi o osobę zdrową, wówczas warto zastanowić się, czy lepszy będzie pobudzający, czy kojący – wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji. Salony masażu oferują różnego rodzaju zabiegi, nierzadko z użyciem dodatkowych środków (np. bańką chińską lub lomi lomi). Znajdujący się na miejscu masażysta może pomóc w doborze najbardziej optymalnego. Ponadto każdy może relaksować się w domowym zaciszu, używając do tego np. mat masujących, fotela z masażem, wanny z hydromasażem czy też ręcznego masażera. Jedną z zalet masażu jest fakt, że można wykonywać go codziennie, co nie ma żadnego negatywnego wpływu na zdrowie fizyczne, ani też psychikę. A ponieważ wymienione w tym tekście skutki pozytywne przydadzą się każdemu, warto pomyśleć o udaniu się do salonu masażu choćby jeden raz w tygodniu, co pozwoli „naładować baterie” na dalsze dni.      Data: 2016-07-07
R E K L A M AKomentarze nie są moderowane - widzisz treści niezgodne z prawem lub nieobyczajne zgłoś ten fakt administracji serwisu.

Najnowsze informacje

Laser frakcyjny CO2 - sposób na widoczne odmłodzenie skóry

Laser frakcyjny CO2 - sposób na widoczne odmłodzenie skóry

Zabieg medycyny estetycznej wykorzystujący laser frakcyjny CO2 jest w pełni bezpiecznym oraz satysfakcjonującym zabiegiem odmładzającym skórę, którego pierwsze efekty zauważyć można już po pierwszej sesji naświetlania. Jak przebiega proces laseroterapii frakcyjnej? Jakie są wskazania do przeprowadzenia zabiegów tego typu?
Ponad 20 towarzystw - które wybrać?

Ponad 20 towarzystw - które wybrać?

W Polsce działa kilkadziesiąt towarzystw ubezpieczeniowych, z których większość oferuje polisy komunikacyjne OC. Szeroki wybór, silna konkurencja i duża liczba klientów powodują, że znalezienie najlepszej oferty dopasowanej do Twoich indywidualnych kryteriów może sprawiać niemałe trudności. Dowiedz się, jak ułatwić sobie poszukiwanie OC.
Czy konsolidacja kredytów się opłaca?

Czy konsolidacja kredytów się opłaca?

Kredyt to taki gość, którego wolimy nie oglądać zbyt często. Gdy jednak zaczyna pukać do drzwi kilka razy w miesiącu, robi się nerwowo – kredyt za mieszkanie, rata za samochód, nowe meble w kuchni…W nawale codziennych obowiązków ciężko czasem pamiętać o spłacie kilku lub nawet kilkunastu zobowiązań. Połączenie wielu zobowiązań w jedno pozwala ograniczyć wizyty niechcianych gości.

Polecamy produkty