Informacje - Zdrowie

Masaż – jaki ma wpływ na organizm?

Masaż to zabieg fizjoterapeutyczny, który znany jest ludzkości od setek lat. Każdy z pewnością słyszał, że pomaga on w rehabilitacji schorzeń kręgosłupa, rekonwalescencji, a także służy osobom zdrowym do relaksu i nabrania sił. Jak jednak działa on w praktyce? Na czym polega jego zbawienne działanie?

Masaż – na co wpływa?

Masaż ma ogólny wpływ na centralny układ nerwowy, działa również miejscowo na skórę, mięśnie, ścięgna i więzadła, a także układ krwionośny i kostny. Poprzez czynności masujące – czyli ugniatanie , naciskanie oraz rozciąganie obszarów skóry – pobudzeniu ulegają znajdujące się w ludzkim ciele naczynia krwionośne, co pozwala na dotarcie do mięśni większej ilości tlenu. Ponadto włókna mięśniowe są pobudzane do skurczów. Zapobiega to zanikom mięśniowym, jak również naciąga je, przyśpieszając w znaczący sposób ich regenerację - pięciominutowy masaż pobudzający (czyli silny) pozwala nawet na 35-krotny wzrost zdolności do pracy zmęczonego mięśnia. Jeśli chodzi o masowanie stawów, to zabieg ten pozwala na wchłanianie wysięków i obrzęków, a także zwiększenie ilości mazi wewnątrzstawowej, która reguluje ciśnienie wewnątrz stawu. Tu również ma on pozytywny wpływ na regenerację, a także przygotowanie na ponowne obciążenia tych części ludzkiego ciała.

Skóra też czuje

Gdy masuje się ciało, równocześnie zabiegowi temu ulega także skóra. Masaż leczniczy ma na nią wieloraki, pozytywny wpływ - optymalizuje czynności wydalnicze gruczołów łojowych i potowych, usuwa także zrogowaciały naskórek, co sprawia, że skóra staje się ponownie jędrna i elastyczna. Uzyskiwane przez masaż pobudzenie naczyń krwionośnych owocuje także dostarczeniem tkankom i organom substancji odżywczych, ponadto pozwala na szybsze pozbywanie się produktów przemiany materii. Skóra zwiększa także swoją temperaturę, ponieważ zostaje podczas zabiegu rozgrzana.

Dlaczego masaż relaksuje?

Oprócz pozytywnego wpływu na ciało, masaż ma także bardzo dobry wpływ na ludzką psychikę. Dzieje się tak, ponieważ wraz z opisanymi powyżej efektami zostaje „odświeżony” układ nerwowy, co dociera do mózgu, a w związku z tym – do psychiki. Masaż łagodny, prowadzony delikatnie, nie napina tak mocno mięśni jak silny, wykonywany energicznie. W przeciwieństwie do silnego, łagodny przeznaczony jest dla osób żyjących w stresie i napięciu, ponieważ rozluźnia mięśnie, przy jednoczesnym dotlenianiu ich. Skutkiem tego samopoczucie poprawia się, ponieważ zanika uczucie zmęczenia, co ma zwłaszcza znaczenie dla osób przemęczonych. Ponadto masaż każdego typu pozwala na lepszą koncentrację i bardziej konstruktywne, wydajne myślenie. Masaż łagodny polecany jest także na krótko przed snem –osiągnięta za jego pomocą, prawidłowa harmonia psychofizyczna sprzyja lepszemu wypoczynkowi. Natomiast masaż pobudzający ma za zadanie ponownie naciągnąć zmęczone części ciała i służy przywróceniu mu sił – oczywiście w miarę możliwości, jakie ma ludzkie ciało.

Jak wybrać masaż dla siebie?

Osoba chora lub rekonwalescent powinien mieć rodzaj masażu zalecony przez fizjoterapeutę, który dobierz odpowiedni do jak najszybszego powrotu do zdrowia osoby poszkodowanej. Jeśli natomiast chodzi o osobę zdrową, wówczas warto zastanowić się, czy lepszy będzie pobudzający, czy kojący – wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji. Salony masażu oferują różnego rodzaju zabiegi, nierzadko z użyciem dodatkowych środków (np. bańką chińską lub lomi lomi). Znajdujący się na miejscu masażysta może pomóc w doborze najbardziej optymalnego. Ponadto każdy może relaksować się w domowym zaciszu, używając do tego np. mat masujących, fotela z masażem, wanny z hydromasażem czy też ręcznego masażera. Jedną z zalet masażu jest fakt, że można wykonywać go codziennie, co nie ma żadnego negatywnego wpływu na zdrowie fizyczne, ani też psychikę. A ponieważ wymienione w tym tekście skutki pozytywne przydadzą się każdemu, warto pomyśleć o udaniu się do salonu masażu choćby jeden raz w tygodniu, co pozwoli „naładować baterie” na dalsze dni.      Data: 2016-07-07
R E K L A M AKomentarze nie są moderowane - widzisz treści niezgodne z prawem lub nieobyczajne zgłoś ten fakt administracji serwisu.

Najnowsze informacje

Odszkodowanie a zadośćuczynienie - jak je wywalczyć?
W zależności od tego, czy w wyniku wypadku powstała szkoda majątkowa czy niemajątkowa, poszkodowany będzie mógł starać się o odszkodowanie albo zadośćuczynienie. Te dwa określenia są często niesłusznie używane zamiennie. Czym się różnią i jak się o nie ubiegać? więcej »
Czy warto kupić mieszkanie na obrzeżach miasta?
Nie odczuwam tego, że mieszkam w wielkim mieście. Spokojna okolica, multum terenów zielonych, pełen relaks. Do tego mieszkanie kosztowało zdecydowanie mniej niż w centrum miasta lub jego okolicach. To argumenty najczęściej podawane przez osoby, które zdecydowały się zamieszkać na obrzeżach wielkiego miasta, z dala od centrum. więcej »
Jumping fitness, czyli jak schudnąć na trampolinie?
Wielu ludzi chodzących na siłownie czy do klubu fitness po pewnym czasie zaczyna odczuwać znużenie i przez to gubi motywację do treningów. W najlepszym wypadku osoby takie zaczynają szukać czegoś innego. W najgorszym – rezygnują z treningów w ogóle. Być może dzieje się tak, ponieważ ludzie ci nie słyszeli jeszcze o trampolinach, czyli o tzw. jumping fitness. więcej »

Polecamy produkty