Informacje - Porady

Co trzeba wiedzieć o wypożyczaniu samochodów

Wypożyczanie samochodów to w naszym kraju nadal dość rzadka praktyka, niemniej jednak z roku na rok wzrasta ilość wypożyczalni, ale również klientów zainteresowanych wynajmowaniem aut. Bardzo możliwe, że pewnego dnia Ty także będziesz musiał skorzystać z usług wypożyczalni. Zobacz, co warto wiedzieć o wynajmie pojazdów.

Rezerwacja samochodu

Pierwszym krokiem do wypożyczenia auta jest jego zarezerwowanie. Najlepiej dokonać rezerwacji przez Internet na www.exel.gda.pl, ale można również telefonicznie lub osobiście. Rezerwacja auta ma wiele zalet zarówno dla wypożyczalni jak i dla klienta. Dla Ciebie najważniejsze jest to, że masz zapewnione auto w czasie, kiedy będzie Ci potrzebne. Dodatkowym atutem są zniżki, których często udzielają wypożyczalnie osobom rezerwującym pojazd z wyprzedzeniem. Warto też wiedzieć, że jeśli zarezerwowany samochód nie będzie do dyspozycji, kiedy się po niego zgłosisz firma wynajmująca pojazdy musi zapewnić Ci inny co najmniej w takim samym standardzie jak wybrany. W przypadku, gdy dostępne będą jedynie większe pojazdy wówczas wypożyczalnia nie powinna naliczać wyższych kwot za wynajem niż w przypadku auta zarezerwowanego.

 

Dokumenty niezbędne podczas odbierania auta

Rezerwacja samochodu to dopiero początek. Do odbioru auta należy się odpowiednio przygotować. W pierwszej kolejności musisz pamiętać o tym, by zabrać ze sobą wszystkie niezbędne dokumenty. Do podpisania umowy konieczne będą prawo jazdy oraz dowód osobisty lub paszport. Jeśli przewidujesz, że samochodem będzie kierowało więcej osób, wówczas niezbędne są także dokumenty drugiego kierowcy.

 

Opłata za wynajem

Pierwszą rzeczą o której należy wiedzieć jest to, że większość wypożyczalni samochodowych nie przyjmuje zapłaty w gotówce. Najczęściej klient opłaca zaliczkę podczas rezerwacji auta, a w czasie odbioru samochodu pobierana jest kaucja. Transakcja ta jest bezgotówkowa i polega na zablokowaniu na karcie klienta kwoty wskazanej w umowie. Kiedy klient zwraca pojazd z konta zostaje zdjęta blokada i pobrana jest jedynie kwota pokrywająca koszty wynajmu oraz usług dodatkowych.

 

Ubezpieczenie pojazdu

Każdy kierowca wie, że samochód którym się porusza musi mieć ubezpieczenie. Takie same przepisy obowiązują auta prywatne, firmowe jak i wynajmowane. Każda wypożyczalnia samochodów ma obowiązek ubezpieczania swoich pojazdów. Podczas podpisywania umowy wynajmu klient podpisuje również umowę ubezpieczeniową, która obowiązuje w czasie korzystania przez niego z auta. Niektóre firmy wynajmujące pojazdy oferują również dodatkowe ubezpieczenie, niemniej jednak zanim skusisz się na nie, sprawdź czy Twoje ubezpieczenie na życie lub ubezpieczenie zawarte np. w karcie kredytowej nie pokrywa się z dodatkową polisą oferowaną przez wypożyczalnię.

 

Odbiór i zwrot pojazdu

Wypożyczając samochód można odebrać go w siedzibie wypożyczalni, albo w miejscu wskazanym przez siebie. Wato pamiętać, że decydując się na tę drugą opcję może okazać się, iż będzie naliczona dodatkowa opłata. Podobnie zresztą będzie jeśli postanowisz oddać samochód po godzinach urzędowania pracowników biurowych wypożyczalni samochodowej.

 

Wypożyczenie samochodu nie jest proste, ale nie jest też szczególnie skomplikowane. Wystarczy zapoznać się z kilkoma najważniejszymi informacjami zawartymi w umowie oraz regulaminie wypożyczalni, a wynajęcie auta nie będzie stanowiło problemu.

 

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez firmę Exel - Wypożyczalnia samochodów Gdańsk lidera branży na terenie woj. pomorskiego.    Data: 2015-06-10
R E K L A M AKomentarze nie są moderowane - widzisz treści niezgodne z prawem lub nieobyczajne zgłoś ten fakt administracji serwisu.

Najnowsze informacje

Odszkodowanie a zadośćuczynienie - jak je wywalczyć?
W zależności od tego, czy w wyniku wypadku powstała szkoda majątkowa czy niemajątkowa, poszkodowany będzie mógł starać się o odszkodowanie albo zadośćuczynienie. Te dwa określenia są często niesłusznie używane zamiennie. Czym się różnią i jak się o nie ubiegać? więcej »
Czy warto kupić mieszkanie na obrzeżach miasta?
Nie odczuwam tego, że mieszkam w wielkim mieście. Spokojna okolica, multum terenów zielonych, pełen relaks. Do tego mieszkanie kosztowało zdecydowanie mniej niż w centrum miasta lub jego okolicach. To argumenty najczęściej podawane przez osoby, które zdecydowały się zamieszkać na obrzeżach wielkiego miasta, z dala od centrum. więcej »
Jumping fitness, czyli jak schudnąć na trampolinie?
Wielu ludzi chodzących na siłownie czy do klubu fitness po pewnym czasie zaczyna odczuwać znużenie i przez to gubi motywację do treningów. W najlepszym wypadku osoby takie zaczynają szukać czegoś innego. W najgorszym – rezygnują z treningów w ogóle. Być może dzieje się tak, ponieważ ludzie ci nie słyszeli jeszcze o trampolinach, czyli o tzw. jumping fitness. więcej »

Polecamy produkty