Informacje - Matka i dziecko

Wakacje w domu nie muszą być nudne

Ponad 60% dzieci każdego dnia spędza kilka godzin przed telewizorem, a niemal wszystkie oglądają telewizję codziennie. Za taki stan rzeczy najczęściej odpowiedzialni są rodzice, którzy nie mają pomysłu, jak inaczej spędzić z dziećmi czas wolny. Tymczasem wystarczy odrobina zaangażowania, aby szczególnie w okresie wakacyjnym zainspirować nasze pociechy do ciekawych gier i zabaw.

Wakacje to dla rodziców niemały kłopot, ponieważ muszą dobrze zorganizować czas swoim maluchom, szczególnie wtedy, gdy spędzają go w domu. Przygotowane gry i zabawy muszą być na tyle interesujące, aby po kilku chwilach spragnione wciąż nowych wrażeń dzieciaki, nadal były zaciekawione. Jak okiełznać ich niespożytą energię, kiedy w tym czasie będziemy zajęci pracą oraz jak przeciwdziałać nudzie, gdy po raz kolejny oddamy je pod opiekę dziadków? Oto kilka pomysłów na wakacyjne zabawy, które pozwolą ograniczyć spędzanie czasu przed telewizorem czy konsolą.

W czterech kątach
"W czasie deszczu dzieci się nudzą" – tak brzmią słowa starej piosenki. Jeśli deszczowa pogoda wygania nasze pociechy z placu zabaw czy piaskownicy, chcąc uniknąć kilkugodzinnego ślęczenia przed telewizorem lub komputerem sami musimy zorganizować im czas. Świetnym pomysłem na zabawę w domu może być nowe spojrzenie na malowanie. Zamieńmy zwykłą kartkę papieru i kredki na mniej tradycyjne narzędzia. Niech pędzle zastąpią nam np. palce – Do tego rodzaju dziecięcej sztuki używa się specjalnych farb wodnych o konsystencji kremu, całkowicie nieszkodliwych dla skóry – mówi Marzena Raczkiewicz, ekspert z firmy MERplus, dystrybutora artykułów plastycznych. – Ze względu na łatwość ich zastosowania, doskonale nadają się dla początkujących malarzy. Ponadto dzieci mogą w ten sposób rozwijać zmysłu dotyku, poznawać własne ciało oraz ćwiczyć zdolności manualne – dodaje. Kolejną zabawą może być modelowanie za pomocą plasteliny. Ograniczeniem jest tylko nasza wyobraźnia, ponieważ z tej elastycznej masy wykonamy wszystkie ulubione kształty i figurki, np. zwierząt, kwiatów lub samochodów. Możemy także tworzyć przeróżne krajobrazy. Wystarczy naszkicować na kartce z bloku technicznego lub brystolu np. pejzaż górski i rozetrzeć plastelinę na naszym rysunku. Dla mniejszych i niezbyt silnych rączek idealna będzie natomiast ciastolina. – Jest to masa o przyjemnej w dotyku, miękkiej i świeżej teksturze. Nie klei się i jest bardzo plastyczna, a przy tym bezpieczna, bo wykonana z naturalnych składników: mączek spożywczych, soli i wody – zaznacza Marzena Raczkiewicz z firmy MERplus. Dzięki takim formom rozrywki dzieciaki poznają nowe techniki plastyczne, rozwiną zdolności manualne, a także inteligencję i wyobraźnię twórczą.

Jeśli zabraknie nam kreatywnych pomysłów, warto połączyć przyjemne z pożytecznym i wspólnie przygotować obiad lub kolację. Możemy zaangażować malucha w przyrządzanie smacznych potraw, np. przekąsek z różnymi dodatkami. Dzięki temu jednocześnie wyrobimy u niego nawyk zdrowego żywienia. Przy okazji lepienia ciasteczek, wymieniajmy nazwy owoców, warzyw, potraw oraz kształtów zachęcając go do ich powtarzania. W ten sposób uczymy je nowych słów.

Na świeżym powietrzu
Wykorzystujmy każdy dzień ładnej pogody w trakcie wakacji. Świeże powietrze daje nam szerokie pole do popisu. Rozrywka na dworze będzie nie tylko atrakcyjną formą spędzenia wolnego czasu, ale także źródłem rozwoju aktywności fizycznej. Pozwoli dotlenić organizm i spalić zbędne kalorie, co korzystnie wpłynie na samopoczucie maluchów. Gra w klasy czy skoki przez gumę, które bawiły już kilkanaście lat temu nadal mogą dostarczyć naszym pociechom sporo frajdy. Jeśli ten czas uda się zaplanować odpowiednio wcześniej, włączmy w to dzieci naszych znajomych. Pamiętajmy, że dla najmłodszych towarzystwo, z którym spędzają wolny czas jest bardzo ważne. Wówczas możemy zorganizować zabawę w poszukiwanie skarbów. Ogródek zamieńmy w tajemniczą wyspę, na której ukryte zostało złoto. W tym celu schowajmy przed dzieciakami słodycze, po czym poprośmy o odnalezienie. Niech wskazówkami będą jedynie nasze krótkie podpowiedzi. W otoczeniu rówieśników pociechy same też znajdą setki pomysłów na zabawę, np. gra w piłkę, dwa ognie czy podchody. Przy okazji nauczą się współpracy w grupie i rywalizacji, ponieważ sport kształtuje charakter.

W dni wolne od pracy, poświęćmy trochę więcej uwagi naszym dzieciom. Chwile spędzone z mamą i tatą są dla nich zawsze dużą frajdą i nawet zwyczajne codzienne czynności mogą okazać się świetną zabawą. Tym bardziej w wakacje, kiedy maluchy mają nadmiar wolnego czasu i nie wiedzą co z nim zrobić. Urozmaiceniem mogą być wspólne wyprawy rowerowe czy pikniki. Takie atrakcje nie wymagają wielkiego wysiłku, wystarczy wybrać ciekawe miejsce, przygotować prowiant, koce i można ruszać w drogę. Samo zaangażowanie w przygotowania do wypadu w plener będą niemałą rozrywką, a jednocześnie pomogą wykształcić cechę samoorganizacji.

    Data: 2012-07-17Komentarze nie są moderowane - widzisz treści niezgodne z prawem lub nieobyczajne zgłoś ten fakt administracji serwisu.

Najnowsze informacje

Personalizowana mata wejściowa – wyraź swój indywidualizm
Prawdziwą sztuką w biznesie jest umiejętność odróżnienia się w morzu konkurencji. Przeciętność to za mało, by przyciągnąć klientów i osiągnąć sukces. Dziś należy dobrze zastanowić się, w jaki sposób podkreślić wyjątkowość swojej działalności, a to z kolei wcale nie okazuje się być trudne do osiągnięcia. Uwagę klienta można przykuć już przy wejściu do budynku firmy, a dobre pierwsze wrażenie bardzo zapada w pamięć i wpływa na pozytywne postrzeganie firmy. Jednym ze sposobów na jego osiągnięcie jest mata wejściowa – można witać odwiedzających siedzibę przedsiębiorstwa wycieraczką spersonalizowaną z logo. Pochłanianie zabrudzeń i elegancki gadżet marketingowy w jednym to niebanalne połączenie. więcej »
Cichy oczyszczacz powietrza do walki ze smogiem
Smog stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia, dlatego warto zaopatrzyć się w urządzenie, które pozwoli się przed nim obronić. Dobry oczyszczacz powietrza jest w stanie wyeliminować niemal wszystkie zanieczyszczenia, nie wpływając negatywnie na komfort domowników i nie wydając przy tym uciążliwych dźwięków. więcej »
Ekologiczna wyprawka dla dziecka – co wybrać?
Bycie eko stało się dla wielu osób nie tylko podążaniem za nowoczesnymi trendami, ale sposobem na życie. Zasady życia w zgodzie z naturą starają się wdrażać w każdej dziedzinia. więcej »

Polecamy produkty

Polecamy strony: Hapi Hapi | MiniMili.pl | Czarna na zakręcie | Kosą po patelni | Życie jak bajka |