Informacje - Zdrowie

W zdrowym ciele zdrowy duch – sen podstawą zdrowego organizmu

Przeciętny człowiek przesypia 20 lat życia, dla niektórych jest to czas zmarnowany, dla innych sen to czysta przyjemność. Ma on niezwykle istotne znaczenie jeśli chodzi o ludzkie zdrowie. Pozwala wypocząć całemu organizmowi, ale przede wszystkim wpływa na regenerację ośrodkowego układu nerwowego. Jego brak nie tylko prowadzi do spowolnienia reakcji, problemów ze skupieniem uwagi, wahań nastroju, ale także w skrajnych przypadkach do obniżenia aktywności układu immunologicznego, a nawet halucynacji i stanów lękowych.

Fot. Beck Imperial Jak długo powinien trwać sen
Jednym z głównych czynników wpływających na ludzkie zapotrzebowanie na sen jest wiek. Noworodki śpią nawet 18 godzin i zapotrzebowanie to wraz z wiekiem maleje, dzieje się tak głównie dlatego, że właśnie podczas snu powstaje najwięcej nowych komórek nerwowych, a z wiekiem organizm tworzy ich coraz mniej. Istotne znaczenie ma także światło, którym można regulować ten proces. Jest to bardzo odczuwalne przy podróżowaniu samolotami, kiedy trzeba przyzwyczajać się do innej strefy czasowej. Przeciętny człowiek, na co dzień śpi od 8 do 9 godzin lub od 7 do 8 godzin w zależności od indywidualnych potrzeb organizmu.

Ta reguła snu nie jest jednak taka sama w przypadku innych gatunków. Żyrafy śpią około dwóch godzin, nietoperze 20 godzin, a z kolei u fok, pingwinów oraz delfinów naprzemiennie śpi prawa lub lewa półkula mózgu, przez co można odnieść wrażenie, że zwierzęta te nie śpią wcale. Śpiąca półkula zwykle objawia się jednym zamkniętym okiem.

Fazy snu
Ludzki sen dzieli się na dwie fazy, które u dorosłego człowieka występują naprzemiennie. Pierwszą fazą jest NREM (sen o wolnych ruchach gałek ocznych) jest to sen głęboki, podczas którego organizm jest mało wrażliwy na bodźce zewnętrzne. Trwa ona od 80 do 100 minut, po czym następuje faza REM (sen o szybkich ruchach gałek ocznych) trwająca około 15 minut. Właśnie podczas drugiej fazy przeżywamy sny, które pamiętamy po przebudzeniu. Wraz z długością snu, czas fazy REM się wydłuża, a NREM skraca, dlatego też często przebudzenie przerywa treść snu. Warto przy tym wspomnieć o śnie świadomym, podczas którego śpiący wie, że śni. Dzięki specjalnym treningom, każdy może się nauczyć wchodzić w sen świadomy i w niektórych przypadkach nawet całkowicie go kontrolować.

Sen a bodźce zewnętrzne
Na jakość snu, a więc szybkość regeneracji organizmu w tej fazie, wpływ ma wiele czynników, które możemy łatwo dopasowywać do swoich potrzeb. Jednym z nich jest wilgotność, której optymalna wartość w sypialni to od 40 do 60%, kolejny to temperatura powietrza - optymalnie 18 stopni C. Istotny jest także hałas, jednak nie tylko ten wybudzający nas, ale także ten do którego przywykliśmy. Osoby regularnie śpiące w miejscach o podwyższonym hałasie, są dużo bardziej narażone na działanie stresu i wymagają dłuższego czasu do pełnego wyspania się. Kolejnym czynnikiem wpływającym na jakość snu, ale przede wszystkim na regenerację mięśni, jest łóżko. Przysłowie „jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz”, poza metaforami, ma także znaczenie dosłowne. Ułożenie ciała na materacu, jego miękkość, sprężystość, materiał i grubość pościeli mają ogromne znaczenie. Mięśnie powinny być przez większość snu rozluźnione, a kręgosłup ułożony w pozycji naturalnej. Tylko w ten sposób organizm i układ nerwowy mogą się w pełni zregenerować.

Poza dbaniem o odpowiednią wilgotność powietrza oraz temperaturę w sypialni, ważne jest dobranie odpowiedniego materaca. Nie może być on zbyt miękki – źle wpływa to na pozycję kręgosłupa, a także nie może być zbyt twardy – wpływa to negatywnie na wygodę. Materac Merino firmy Beck Imperial, składający się z 30 warstw nieulegających deformacjom, został zaprojektowany z ortopedyczną konsultacją. Zapewnia on wygodę i jednocześnie prawidłowe, z punktu widzenia zdrowia, podtrzymanie kręgosłupa. Dodatkowo Beck Imperial oferuje 12 – letnią gwarancję na ten produkt.

    Data: 2011-07-18
R E K L A M AKomentarze nie są moderowane - widzisz treści niezgodne z prawem lub nieobyczajne zgłoś ten fakt administracji serwisu.

Najnowsze informacje

Zalety i wady współpracy z biurem rachunkowym
Dobrze prowadzona księgowość to bez wątpienia jeden z najważniejszych aspektów umożliwiających sprawne funkcjonowanie firmy. Część przedsiębiorców zatrudnia w tym celu księgową (lub nawet cały zespół księgowych), część decyduje się samodzielnie zajmować się finansami firmy – dotyczy to przede wszystkim właścicieli jednoosobowych i małych działalności gospodarczych. Niektórzy korzystają natomiast z usług biura rachunkowego, delegując w ten sposób część obowiązków na zewnętrzną firmę. Jakie są zalety i wady takiego rozwiązania? więcej »
Nike – buty nie tylko dla aktywnych fizycznie
Buty Nike, które jeszcze do niedawna kojarzone były jedynie z podstawowym wyposażeniem każdego koszykarza, świecą coraz większe triumfy wśród osób, które niekoniecznie mają coś wspólnego ze sportem. Sięgnęli po nie sławni projektanci, chcąc dodać swoim stylizacjom nowatorskiego charakteru. Później zaczęli je nosić znani artyści, aż w końcu stały się ulubionym rodzajem obuwia większości kobiet i mężczyzn na całym świecie. więcej »
Pościel bawełniana - czyli o trwałości i nowoczesności
Pościel bawełniana czyli bawełna bawełnie nie równa. Mało kto nie spotkał się z tym produktem, stał się on tradycją w naszych domach, przede wszystkim dzięki swojej wytrzymałości, co pozwala na to aby zaoszczędzić pieniądze i nie wydawać ich co chwilę na nowe komplety pościeli. więcej »

Polecamy produkty