Informacje - Zdrowie

W zdrowym ciele zdrowy duch – sen podstawą zdrowego organizmu

Przeciętny człowiek przesypia 20 lat życia, dla niektórych jest to czas zmarnowany, dla innych sen to czysta przyjemność. Ma on niezwykle istotne znaczenie jeśli chodzi o ludzkie zdrowie. Pozwala wypocząć całemu organizmowi, ale przede wszystkim wpływa na regenerację ośrodkowego układu nerwowego. Jego brak nie tylko prowadzi do spowolnienia reakcji, problemów ze skupieniem uwagi, wahań nastroju, ale także w skrajnych przypadkach do obniżenia aktywności układu immunologicznego, a nawet halucynacji i stanów lękowych.

Fot. Beck Imperial Jak długo powinien trwać sen
Jednym z głównych czynników wpływających na ludzkie zapotrzebowanie na sen jest wiek. Noworodki śpią nawet 18 godzin i zapotrzebowanie to wraz z wiekiem maleje, dzieje się tak głównie dlatego, że właśnie podczas snu powstaje najwięcej nowych komórek nerwowych, a z wiekiem organizm tworzy ich coraz mniej. Istotne znaczenie ma także światło, którym można regulować ten proces. Jest to bardzo odczuwalne przy podróżowaniu samolotami, kiedy trzeba przyzwyczajać się do innej strefy czasowej. Przeciętny człowiek, na co dzień śpi od 8 do 9 godzin lub od 7 do 8 godzin w zależności od indywidualnych potrzeb organizmu.

Ta reguła snu nie jest jednak taka sama w przypadku innych gatunków. Żyrafy śpią około dwóch godzin, nietoperze 20 godzin, a z kolei u fok, pingwinów oraz delfinów naprzemiennie śpi prawa lub lewa półkula mózgu, przez co można odnieść wrażenie, że zwierzęta te nie śpią wcale. Śpiąca półkula zwykle objawia się jednym zamkniętym okiem.

Fazy snu
Ludzki sen dzieli się na dwie fazy, które u dorosłego człowieka występują naprzemiennie. Pierwszą fazą jest NREM (sen o wolnych ruchach gałek ocznych) jest to sen głęboki, podczas którego organizm jest mało wrażliwy na bodźce zewnętrzne. Trwa ona od 80 do 100 minut, po czym następuje faza REM (sen o szybkich ruchach gałek ocznych) trwająca około 15 minut. Właśnie podczas drugiej fazy przeżywamy sny, które pamiętamy po przebudzeniu. Wraz z długością snu, czas fazy REM się wydłuża, a NREM skraca, dlatego też często przebudzenie przerywa treść snu. Warto przy tym wspomnieć o śnie świadomym, podczas którego śpiący wie, że śni. Dzięki specjalnym treningom, każdy może się nauczyć wchodzić w sen świadomy i w niektórych przypadkach nawet całkowicie go kontrolować.

Sen a bodźce zewnętrzne
Na jakość snu, a więc szybkość regeneracji organizmu w tej fazie, wpływ ma wiele czynników, które możemy łatwo dopasowywać do swoich potrzeb. Jednym z nich jest wilgotność, której optymalna wartość w sypialni to od 40 do 60%, kolejny to temperatura powietrza - optymalnie 18 stopni C. Istotny jest także hałas, jednak nie tylko ten wybudzający nas, ale także ten do którego przywykliśmy. Osoby regularnie śpiące w miejscach o podwyższonym hałasie, są dużo bardziej narażone na działanie stresu i wymagają dłuższego czasu do pełnego wyspania się. Kolejnym czynnikiem wpływającym na jakość snu, ale przede wszystkim na regenerację mięśni, jest łóżko. Przysłowie „jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz”, poza metaforami, ma także znaczenie dosłowne. Ułożenie ciała na materacu, jego miękkość, sprężystość, materiał i grubość pościeli mają ogromne znaczenie. Mięśnie powinny być przez większość snu rozluźnione, a kręgosłup ułożony w pozycji naturalnej. Tylko w ten sposób organizm i układ nerwowy mogą się w pełni zregenerować.

Poza dbaniem o odpowiednią wilgotność powietrza oraz temperaturę w sypialni, ważne jest dobranie odpowiedniego materaca. Nie może być on zbyt miękki – źle wpływa to na pozycję kręgosłupa, a także nie może być zbyt twardy – wpływa to negatywnie na wygodę. Materac Merino firmy Beck Imperial, składający się z 30 warstw nieulegających deformacjom, został zaprojektowany z ortopedyczną konsultacją. Zapewnia on wygodę i jednocześnie prawidłowe, z punktu widzenia zdrowia, podtrzymanie kręgosłupa. Dodatkowo Beck Imperial oferuje 12 – letnią gwarancję na ten produkt.

    Data: 2011-07-18
R E K L A M AKomentarze nie są moderowane - widzisz treści niezgodne z prawem lub nieobyczajne zgłoś ten fakt administracji serwisu.

Najnowsze informacje

Laser frakcyjny CO2 - sposób na widoczne odmłodzenie skóry

Laser frakcyjny CO2 - sposób na widoczne odmłodzenie skóry

Zabieg medycyny estetycznej wykorzystujący laser frakcyjny CO2 jest w pełni bezpiecznym oraz satysfakcjonującym zabiegiem odmładzającym skórę, którego pierwsze efekty zauważyć można już po pierwszej sesji naświetlania. Jak przebiega proces laseroterapii frakcyjnej? Jakie są wskazania do przeprowadzenia zabiegów tego typu?
Ponad 20 towarzystw - które wybrać?

Ponad 20 towarzystw - które wybrać?

W Polsce działa kilkadziesiąt towarzystw ubezpieczeniowych, z których większość oferuje polisy komunikacyjne OC. Szeroki wybór, silna konkurencja i duża liczba klientów powodują, że znalezienie najlepszej oferty dopasowanej do Twoich indywidualnych kryteriów może sprawiać niemałe trudności. Dowiedz się, jak ułatwić sobie poszukiwanie OC.
Czy konsolidacja kredytów się opłaca?

Czy konsolidacja kredytów się opłaca?

Kredyt to taki gość, którego wolimy nie oglądać zbyt często. Gdy jednak zaczyna pukać do drzwi kilka razy w miesiącu, robi się nerwowo – kredyt za mieszkanie, rata za samochód, nowe meble w kuchni…W nawale codziennych obowiązków ciężko czasem pamiętać o spłacie kilku lub nawet kilkunastu zobowiązań. Połączenie wielu zobowiązań w jedno pozwala ograniczyć wizyty niechcianych gości.

Polecamy produkty