Informacje - Moda

Zegarki

W dzisiejszych czasach zegarki, to nie tylko precyzyjne „cudeńka” wskazujące upływający czas. Okazuje się bowiem, że jest to również biżuteria, doskonałe uzupełnienie do ubioru, oznaka pozycji społecznej i prestiżu.

Niewielu z nas tak naprawdę zastanawiało się dlaczego tak się stało? Jak wcześniej postrzegany był zegarek? O tym przeczytacie już za chwilę.

Kilka informacji z historii zegarków
Sama historia zegarków jest stara jak nasz świat. Najpierw był zegar słoneczny. Jego „zasada działania” była bardzo prosta - wraz z poruszaniem się ziemi, cień wytworzony przez wskazówkę ( pionowo wbity patyk – zwany gnomem) padał na tarczę ze skalą. I w taki sposób można było odczytać w miarę precyzyjną godzinę. Wraz z postępującym rozwojem, metody określania czasu przy użyciu naturalnych zjawisk również ulegały zmianom. I proszę: zaraz po zegarach słonecznych zaczęły pojawiać się zegary wodne, potem piaskowe, a następnie księżycowe oraz ogniowe. Dopiero około 724 roku w Chinach rozpoczęto prace nad pierwszymi zegarami mechanicznymi. Jednakże najprawdziwsza rewolucja techniczna była w 1325 r. Wówczas to w Anglii na wieży katedry (w Norwich ) zamontowano pierwszy zegar mechaniczny, który posiadał wskazówkę. Dokonanie to zapoczątkowało dalsze prace nad zastosowaniem czasu uniwersalnego oraz nad minimalizacją wszystkich zegarków. Ostatecznie Greenwich stał się obowiązującym uniwersalnym standardem.

Zegarki naręczne zostały rozpowszechnione przez Niemców, którzy około 1880 roku rozpoczęli produkowanie zegarków na rękę dla masowego odbiorcy. Postęp techniczny i wszelkie przemiany sprawiły, że mamy do dyspozycji nie tylko tradycyjne zegarki naręczne, ale także zegarki kwarcowe , elektroniczne oraz atomowe.

Minęło ponad 3500 lat, kiedy to wynaleziono pierwszy zegar, jednakże ludzie we współczesności już nie wyobrażają sobie funkcjonowania bez umiejętności oznaczania czasu. Mówiąc wprost, wielu nie wyobraża sobie swej codzienności bez zwykłego zegarka.

Wzornictwo czasomierzy
Na początku zegarki dla każdego można było kupić w postaci kieszonkowej. Mogli je nosić tylko mężczyźni, w kieszeniach swoich kamizelek. W miarę jak postęp techniczny szedł na przód, to zaczęły pojawiać się pierwsze naręczne czasomierze. To one najczęściej stanowią ozdobę naszych nadgarstków.

Wzornictwo zegarków naręcznych zmieniało się i nadal ulega przemianom. Początkowo wzory zegarków były bardzo proste. Klasyczny czasomierz wykonywany był zazwyczaj z tych samych materiałów o zabarwieniu srebra, albo złota. Dodatkowo posiadał brązowy, ewentualnie czarny pasek skórzany. I tyle.

Później, gdy zegarki stawały się czymś więcej niż tylko „cudeńkiem” wskazującym czas , nastąpił prawdziwy rozkwit wzornictwa zegarków. Duża liczba różnorodnych materiałów, różnorodne wielkości i kształty są dzisiaj nieograniczone. Tradycyjne materiały, jak złoto, srebro, a także zabarwienia w postaci czerni i brązów uzupełniono pełną gamą różnorodnych kolorów. Plastik, aluminium, tytan, no i złoto, srebro – oto materiały, z których obecnie produkowane są zegarki.

Mit o jednym zegarku
Jeden zegarek na całe życie? To chyba już mit! Dzisiaj już nikt na Komunię nie kupuje zegarków ( są oczywiście wyjątki). Zegarki współczesne to doskonałe dodatki do stroju; Ozdabiają uzupełniają, albo też ożywiają całą naszą garderobę. No, a oprócz tego dokładnie wskazują upływający czas. Dzisiaj prawdziwi zwolennicy mody z pewnością posiadają co najmniej dwa zegarki. Niektórzy zapytają: dlaczego, aż dwa? Można powiedzieć, że dzisiaj trudno kupić jeden uniwersalny czasomierz, który do wszystkiego będzie pasował. Warto w swej „kolekcji” dodatków do stroju posiadać jeden zegarek, który doskonale nadawał się będzie do codziennego stroju, a drugi czasomierz, który będzie nienagannie prezentował się w eleganckich kreacjach.

Jakie są dzisiejsze zegarki dla kobiet?
Czasomierze dla kobiet nie wszystkie są już tak delikatne i subtelne, jak jeszcze kilka lat temu. Coraz częściej modele zegarków damskich przypominają nieco zegarki męskie. Są bowiem czasomierze większych rozmiarów, o bardziej ostrych kształtach i konturach. I takie zegarki znajdują obecnie coraz większe uznanie wielu kobiet na całym świecie.

Ale nie tylko takie zegarki lubią kobiety. Subtelniejszym paniom poleca się zegarki biżuteryjne, które niejednokrotnie nawiązują swym kształtem do damskich bransoletek. Takie eleganckie czasomierze o dosyć minimalistycznym stylu są dyskretnym dodatkiem, ozdobą do nieco stonowanego stroju.

Dla kobiet są jeszcze zegarki, które inspirowane są klubowym życiem oraz uliczną modą. Zegarki takie występują zwykle w formie skórzanych ozdób. Tego typu czasomierze doskonale sprawdzą się w codziennych i bardziej luźnych kreacjach.

Jakie czasomierze chętnie kupują mężczyźni?
Nowoczesne zegarki dla mężczyzn różnią się nieco o tych z ubiegłego stulecia. Śmiałe kształty oraz mocne motywy to detale ciągle pojawiające się w propozycjach zegarków męskich. Inspiracją współczesnych modeli polecanych panom są przede wszystkim sporty. I dlatego mamy modele dla miłośników F1, dla żeglarzy, golfistów. Mężczyźni wybierają zegarki o bransoletach kauczukowych i gumowych, a nie z tradycyjnymi skórzanymi paskami.

---
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

    Data: 2011-01-17
R E K L A M AKomentarze nie są moderowane - widzisz treści niezgodne z prawem lub nieobyczajne zgłoś ten fakt administracji serwisu.

Najnowsze informacje

Drewniane żaluzje – stylowa nowość.
W ostatnich latach w dekoratorstwie i aranżacjach wystroju wnętrz do łask powracają materiały pochodzenia naturalnego, jak na przykład drewno, które ma szerokie spektrum zastosowań. Jednym z takich rozwiązań (idealnym dla osób, ceniących naturalne piękno i prostotę formy, połączoną z funkcjonalnością i wygodą użytkowania) są żaluzje drewniane. Ich zamontowanie podkreśla charakter wnętrz oraz przynosi szereg innych korzyści. Jakich? więcej »
Kazimierz Dolny - Festiwal Dwa Brzegi
Kazimierz Dolny, od lat uchodzący za mekkę malarzy i jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce, chętnie odwiedzają polscy i zagraniczni turyści. Jest jednak taki letni tydzień w roku, podczas którego malownicze miasteczko zmienia się w stolicę Wielkiego Kina. Dzieje się tak za sprawą odbywającego się tutaj od 11 lat Festiwalu Filmu i Sztuki “Dwa Brzegi”. Na artystyczno-kulturalną imprezę przyjeżdżają osobowości znane z kinowych i telewizyjnych ekranów. W zbudowanym specjalnie na tę okazję miasteczku festiwalowym prezentowane są polskie i zagraniczne filmy fabularne, dokumentalne i krótkometrażowe. więcej »
Medycyna estetyczna i jej zalety
Na pograniczu kosmetyki i chirurgii plastycznej znajduje się medycyna estetyczna. Zabiegi z jej zakresu dają szybsze i bardziej widoczne efekty niż zwykłe zabiegi kosmetyczne. Dodatkowo są w stanie poradzić sobie z różnymi zaawansowanymi problemami, jak np. tkanka tłuszczowa zgromadzona w miejscach, z których nie można jej usunąć dietami i ćwiczeniami, głębokie zmarszczki czy rozstępy. Warto również wiedzieć, że zabiegi z medycyny estetycznej nie są tak poważne jak operacje chirurgiczne, a często dają porównywalne efekty. Trudno się zatem dziwić temu, że od wielu lat medycyna estetyczna cieszy się wyjątkowo dużą popularnością. więcej »

Polecamy produkty