Informacje - Praca

Nowy Rok - Nowa Kariera

Nowy Rok, to nowe wyzwania. Staramy się zmienić nasze życie na lepsze. Wdrażamy nowe plany i postanowienia. Może przy okazji warto przeanalizować, czy aktualna praca wciąż spełnia nasze oczekiwania. Jeśli intuicja podpowiada, że nie – zastanówmy się czy Nowy Rok nie powinien przynieść zmian na ścieżce kariery.

Czy czerpiesz satysfakcję z pracy
Max Eggert, autor poradnika „Doskonała kariera” radzi aby uświadomić sobie, czy nachodzą Cię podczas pracy refleksje takie jak: praca mnie nudzi, znów robię to samo, nie wiem co zrobić z czasem, mój wkład w firmę nie jest nieznaczący, zazdroszczę innym lepszej pracy, mój poprzednik pracował tu krócej. Zwłaszcza ostatnie stwierdzenie jest alarmujące. Z listopadowego raportu „Philips Index 2010: Badanie jakości życia Polaków” wynika, że im dłuższy staż pracy, tym mniejsza satysfakcja z jej wykonywania.

„Do mojej firmy po wsparcie w zakresie rozwoju kariery trafia bardzo wiele osób, które w obecnej pracy po prostu „zasiedziały się” – niewiele świadomie zmieniały w swoim życiu zawodowym lub też zmiany odbywały się w ramach jednej i tej samej firmy, na zasadzie zdobywania kolejnych szczebelków w hierarchii. Te osoby po prostu czują, że nadszedł czas na zmianę i należy coś tym z robić.”Rozminięcie się ze swoim powołaniem rodzi frustrację, dlatego podejmując się zadania jakim jest planowanie kariery należy znaleźć odpowiedź na następujące pytanie: „co oznacza dla mnie osobiście słowo ‘kariera’?”.

Zarządzasz? Nie zapomnij o zarządzaniu własną karierą.
Według raportu Polski Manager 2010, większość badanych (302 managerów), za kluczową umiejętność w zawodzie managera, uznało efektywne wykorzystanie potencjału teamu dla osiągnięcia wyznaczonego celu. Zarządzając zespołem nie można jednak tracić z oczu samego siebie i zepchnąć na dalszy plan kwestii kierowania własną karierą. A tak niestety dzieje się bardzo często.

Być może Nowy Rok dla wielu managerów stanowić powinien punkt zwrotny. To doskonały moment, w którym można się zastanowić jaki tor nadać swojej karierze. Jak jednak wytyczyć pożądany kierunek rozwoju? Warto u progu Nowego Roku przeanalizować czynniki, które dają nam największą satysfakcję z pracy i podążać w stronę, która je nam zapewni. Czasem może się to wiązać z koniecznością zmiany miejsca pracy.

Nie ma kariery bez równowagi
Poczucie sukcesu zawodowego, a co za tym idzie i kariery, jest także nieodłącznie powiązane z sukcesem prywatnym. Jak podaje Raport Polski Manager 2010 wartości charakteryzujące człowieka sukcesu to szczęśliwa rodzina, poczucie spełnienia i radość z bycia z najbliższymi oraz czas na własny samorozwój. Dążąc do spełnienia zawodowego powinniśmy pamiętać o równowadze między życiem zawodowym a rodzinnym.

Szczególne znaczenie mają także wszelkie aspekty relacji interpersonalnych w pracy” – podkreśla Anna Bajorek (www.karierakoncept.pl) – „Wiele osób decyduje się na zmiany w karierze ze względu na konflikty w firmie. Spokojna i zrównoważona atmosfera w pracy to kwestia niezwykle ważna dla nas wszystkich.

4701403002534

Rozwijaj się i podejmuj decyzje
Kiedy czujemy, że nie mamy szans na rozwój, praca nie stawia nam nowych wyzwań, nie daje możliwości awansu ani wyższych zarobków, a zamiast tego np. generuje konflikty, a nasz zapał już dawno zgasł, to znak alarmowy. Oznacza to, że być może jedyną możliwością jest zmiana miejsca pracy. Co zrobić ze skrystalizowanymi potrzebami i pragnieniami? Jak znaleźć pracę, która pomoże zrealizować cel, jakim jest postęp w karierze? Powinniśmy np. stale podnosić swoją wartość na rynku pracy. Szkolenia, kursy, studia podyplomowe mogą uczynić z nas jeszcze lepszych specjalistów. Nie bójmy się także podjąć decyzji o współpracy z doradcą ds. kariery. Pomoże on:
zaprojektować bieg kariery, stworzyć pomysły dotyczące budowy naszego wizerunku i wartości dla potencjalnego pracodawcy,opracować strategię budowania sieci kontaktów niezbędnych w poszukiwaniu nowych wyzwań zawodowych,stworzyć dokumenty rekrutacyjne (pisanie CV, listu motywacyjnego),znaleźć odpowiednie podejście do efektownego zaprezentowania siebie na rekrutacyjnym „castingu”,nauczy np. negocjacji wynagrodzeń,

Bardzo często nie wiemy jak zacząć, ale nie demotywujmy się sami. Każda zamian zaczyna się od pierwszego kroku, także ta na ścieżce kariery. Dzięki wsparciu managera kariery nabierzemy profesjonalizmu nie tylko w przygotowaniu dokumentów aplikacyjnych. Pamiętajmy, że z efektywnym poszukiwaniem pracy wiążą się także takie działania jak personal branding (budowanie własnego wizerunku) oraz networking (tworzenie sieci kontaktów biznesowych).

Nowy Rok 2011, określa się „czasem kameleonów”. Kryzys odbił się na rynku pracy przekształcając pracowników w elastycznych, stale podnoszących swoje kwalifikacje, gotowych w każdej chwili na zmianę miejsca pracy, a nawet branży. Nie można liczyć na to, że nowy rok przyniesie stabilizację, należy więc wziąć rozwój swojej kariery we własne ręce.

---
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

    Data: 2011-01-17

Komentarze nie są moderowane - widzisz treści niezgodne z prawem lub nieobyczajne zgłoś ten fakt administracji serwisu.

Najnowsze informacje

Idealna bateria łazienkowa – jak wybrać?

Idealna bateria łazienkowa – jak wybrać?

Łazienka wcale nie musi być nudna. Czasy, w którym wszystkie dodatki oraz artykuły sanitarne były takie same, już dawno minęły. Obecnie łazienka traktowana jest jako pomieszczenie, które także może zadziwić swoim niecodziennym wyglądem oraz przede wszystkim – elegancją. By tak się stało warto dobrać odpowiednie baterie – prysznicową, umywalkową czy bidetową. Pamiętajmy jednak, że muszą być to także produkty niezawodne, dobrej jakości. Jak zatem wybrać najlepszą baterię łazienkową? Oto kilka porad.
Idealny projekt domu dla Twojej rodziny

Idealny projekt domu dla Twojej rodziny

Myślisz o budowie domu jednorodzinnego? To poważne przedsięwzięcie realizowane raz w życiu. Co zrobić, by wymarzony dom spełniał oczekiwania rodziny również za 10 czy 20 lat? Jakie czynniki wziąć pod uwagę, by dom był komfortowym i bezpiecznym miejscem dla wszystkich członków rodziny?

Polecamy produkty