Informacje - Dom i ogród

Płytki ceramiczne - jakie wybrać?

Decydując sie na remont w domu stajemy przed wieloma dylematami. Jednym z nich jest odpowiedni wybór płytek. Wchodząc do każdego sklepu z materiałami budowlanymi zostajemy zasypani ofertami sprzedawców chcących sprzedać nam swój podobno najepszy i najtańszy materiał w postaci glazury, terakoty, gresu.

Decydując się na zakup płytek musimy zwrócić uwagę na kilka ważnych spraw dotyczących wyboru i funkcjonalności naszego zakupu.

Poniżej postaram się przybliżyć nieco charakterystykę płytek i ich zastosowanie.

1. Co wybrać glazurę, terakotę czy gres?
Glazura stanowi podstawowy element wystroju łazienek i kuchni, który jest zazwyczaj wybierany najczęściej. Ma ona dużo zalet i trudno odnajdywać w niej jakichkolwiek wady. Materiał z którego produkowana jest glazura, pozwala na pozyskanie jednorodnego efektu w całym wnętrzu, ułatwia sprzątanie i utrzymanie czystości w danym pomieszczeniu. Glazura występuje w bardzo wielu kolorach i rodzajach wzorów. Można ją dopasować do każdego wnętrza. Pomieszczenia w których chcemy pozyskać optyczne powiększenie, warto wyposażyć w jasne płytki, zaś tam, gdzie chcemy przybliżyć ściany do siebie położymy ciemne kafelki. Płytki mogą mieć przeróżne żłobienia, natomiast ich układanie może dać naprawdę zaskakujące efekty. Rozróżniamy glazurę o powierzchni matowej, półmatowej i błyszczącej. Jak z pewnością większość z Was wie glazura z racji tego, że jest materiałem ceramicznym zdecydowanie delikatniejszym i mniej wytrzymałym na ścieranie, stosowana jest przede wszystkim na ścianach.
O terakocie najogólniej można powiedzieć, że cechuje się bardzo dużą twardością i odpornością na ścieranie oraz wnikanie wilgoci. Występuje zazwyczaj w postaci szkliwionej. Szkliwo znajdujące się na na terakocie z racji swoich właściwości fizycznych również wpływa na twardość i ogólną wytrzymałość tego rodzaju płytek. Terakota może być stosowana zarówno wewnątrz domów jak też na zewnętrznych elementach, takich jak schody czy ganki. Używana jest głównie do krycia powierzchni podłóg, ponieważ jej wytrzymałość na ścieranie potrafi nam zagwarantować, że będzie nam służyć przez długie lata. Z tego względu powinniśmy się naprawdę bardzo poważnie zastanowić nad tym, jaki rodzaj terakoty mamy wybrać do naszej kuchni, łazienki czy korytarza. Moim zdaniem nie ma sensu oszczędzać na jakości. Kupując płytki bardzo złej jakości możemy być pewni, że w niedługim czasie ulegną one zniszczeniu poprzez zrysowanie a na ich powierzchni będą widoczne różnego rodzaju przetarcia.

Gres to najtwardszy z materiałów wykorzystywanych do pokrycia posadzki, ścian zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynku. Stosowny dobór gresu podejmuje się raz na wiele lat. Dlatego też warto się dobrze zastanowić. Podłoga z gresu bywa elegancka, łatwa w czyszczeniu oraz znakomicie się nadaje do ogrzewania podłogowego. Niestety, nie jest to także idealne rozwiązanie, bowiem posiada wady, z którymi trzeba się liczyć. Gres jest odporny na ścieranie, zatem podłoga szybko się nie uszkodzi. Uszkodzone mechanicznie płytki (upadł na podłogę ciężki przedmiot i potłukł lub uszczerbił płytkę) możne wymienić tylko poprzez jej wykucie i wklejenie nowej. Choć czyszczenie podłogi z gresu jest proste bo przy użyciu np. mopa, to wystarczy kilka ziaren piasku na podłodze a sprawia wrażenie jakby wymagała ponownego sprzątania.
Mamy do wyboru gres szkliwiony, zdobiony i polerowany. Ostatni rodzaj nie będzie najlepszym pomysłem na przedpokój, bowiem intensywnie użytkowany może ulec zmatowieniu. Gres stanowi bardzo wytrzymały materiał. Od terakoty różni się głównie słabszą nasiąkliwością. Jest też zdecydowanie twardszy, a co za tym idzie i bardziej odporny oraz dostępny w wersjach antypoślizgowych.

2 Wielkość płytek
W obecnym czasie wybór wielkości płytek jest ogromny od mozaiki 2x2cm do płytek nawet 120x120cm.

Najpopularniejsze kształty płytek to kwadrat i prostokąt. Nie znaczy to jednak, że nie ma innych kształtów. Są to jednak rozwiązania systemowe dające po ułożeniu efekt mozaiki lub specjalnego wzoru na podłodze lub ścianie.
Należy jednak pamiętać, że wielkość płytek zależy również od wielkości pomieszczenia, kształtu i sposobu układania płytek (w cegiełkę, jodełkę, karo). Często bywa tak, że przy dużych płytkach kładzionych w małym pomieszczeniu pozostaje bardzo dużo odpadów, które można potem wykorzystać jeśli będą układane te same płytki w innym pomieszczeniu, bądź nie będą już wykorzystane i trzeba je będzie wyrzucić. Przy mniejszych płytkach również występuje ten problem, ale w znacznie mniejszym stopniu.
Często się zdarza, że płytkarze wyżej wyceniają pracę przybardzo dużych i małych płytkach, co spowodowane jest trudnością ich układania lub pracochłonnością.

3 Kształt boku płytki
Rozróżniamy:
- Płytki cięte z ostrymi brzegami, które można kłaść na 1mm fudze. Bezfugowo raczej nie radzę a to dlatego, że trafi nam się paczka z inną kalibracją i nie ma możliwości korekty ułożenia płytek.
- Płytki z faską półokrągłą , które po ułożeniu na ścianie lub podłodze dają fugę wklęsłą i nieco szerszą fugę niż zostały zastosowane krzyżyki dystansowe.
- Płytki o nieregularnym kształcie boku a co za tym idzie o nieregularnej fudze.

Nieżależnie od przedstawionych wyżej informacji to do właścicieli remontowanego domu czy mieszkanie należy wybór płytek. To właśnie Wam mają się one podobać i ozdabiać wasze lokum.

Pozdrawiam

---
Piotr Walczyk

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

    Data: 2011-01-10Komentarze nie są moderowane - widzisz treści niezgodne z prawem lub nieobyczajne zgłoś ten fakt administracji serwisu.

Najnowsze informacje

Co czeka cię w pierwszym trymestrze? Zobacz listę dolegliwości i sposoby ich łagodzenia
Ciąża to wyjątkowy stan, który – choć daje mnóstwo radości – nie jest wolny od uciążliwych dolegliwości. Sprawdź, czego możesz spodziewać się w pierwszym trymestrze i poznaj sposoby na łagodzenie nieprzyjemnych objawów. więcej »
Jaki samodzielnie podłączyć włącznik światła w swoim domu?
Włączniki światła są niezbędne do funkcjonowania każdego domu, sklepu, hurtowni czy fabryki. Większość z nas na co dzień nie przywiązuje do nich większej uwagi, ponieważ nie wymagają one częstej naprawy. Czasem przychodzi jednak moment, kiedy modernizacja wnętrza wymusza na nas wymianę włączników. Jak samodzielnie podłączyć włącznik światła? więcej »
Co zrobić, gdy dopadnie nas wiosenne przeziębienie?
W naszej strefie klimatycznej mamy w ciągu całego roku dwa punkty zapalne, jeśli chodzi o sezon na choroby i przeziębienia – to wiosna i jesień. Niby każdy z nas o tym wie, ale sama wiedza nie pomaga, by się przed przeziębieniem uchronić. Jak się wówczas leczyć, by nie spędzić pierwszych wiosennych dni w łóżku? więcej »

Polecamy produkty

Polecamy strony: Medycyna estetyczna | ArtMe Ręcznie robiona biżuteria | DueCappucci | Mostek w kuchni | MiniMili.pl |