Informacje - Porady

Godzina z Esselte - Zarządzanie dokumentami cz. 2

Dzięki kolorom możesz szybko i łatwo opanować stosy dokumentów zgromadzone na biurku.

Nie ma cudów - każdy z nas gromadzi i zbiera dziesiątki papierów. Na wszystkich biurkach znajdują się mniejsze lub większe sterty dokumentów. Najnowsze badania dowodzą, iż 48% z nas gromadzi stosy papierów, a podstawową zasadą zarządzania "stertą" jest jej ciągłe przeszukiwanie.

Jak zatem opanować chaos w dokumentach? Papierów na biurku nie da się całkowicie wyeliminować, trzeba zatem w sprytny i przemyślany sposób nad nimi zapanować. Eksperci Esselte proponują zastosowanie kodu kolorystycznego, który w szybki i skuteczny sposób pozwoli na opanowanie stosów papierów i pozwoli na szybkie odnajdywanie poszukiwanych dokumentów pośród wielu innych znajdujących się na biurku i w biurze.

Badania nad ludzką percepcją dowodzą, że najefektywniejsze jest zastosowanie trzech kolorów - wystarczają one do oznaczenia najważniejszych obszarów działalności, a przede wszystkim są łatwe do zapamiętania i rozróżnienia. Takie rozwiązanie oferuje kolekcja Esselte DESK FREE. Jest to linia produktów wykorzystywanych codziennie w pracy biurowej, która opiera się na trzech podstawowych, doskonale widocznych kolorach - czerwonym, niebieskim i żółtym.

Eksperci Esselte przestawiają 4 kroki efektywnego zarządzania dokumentami podręcznymi:

Krok 1 - wybór systemu kolorystycznego

Podziel zgromadzone dokumenty na 3 podstawowe działy lub tematy i przypisz im jeden z trzech kolorów. Możesz np. przypisać określony kolor do poszczególnych klientów, oznaczyć nimi ważne osoby w firmie, do których zazwyczaj kierujesz dokumenty (np. prezes, zarząd lub menedżer) lub oznaczyć sprawy bardzo ważne (czerwone), umiarkowanie ważne (niebieskie) oraz takie, które spokojnie można odłożyć na później (żółte). Wybór jest całkowicie dowolny i zależy od charakteru Twojej pracy. Od tej pory pamiętaj o konsekwentnym oznaczaniu każdego nowego dokumentu.

Krok 2 - wybór systemu przechowywania

Są dwa podstawowe systemy przechowywania dokumentów podręcznych: leżące kuwety i stojące otwarte pojemniki. Zdecyduj się na jeden z nich i konsekwentnie trzymaj się wyboru.

Krok 3 - wybór narzędzi do archiwizacji podręcznej

Ofertówki z kolorowym brzegiem - pionowe
Jeżeli zdecydowałeś się na system kuwetowy, użyj ofertówek (rodzaj koszulki na dokumenty, która łączy w sobie także zastosowanie teczki) w systemie kolorystycznym. Wymienne kolorowe indeksy pozwalają nie tylko dobrze i w widoczny sposób oznaczyć dokumenty, ale także umożliwiają wielokrotne wykorzystanie ofertówek - wystarczy wymienić indeks i ponownie go opisać.

Odnalezienie właściwego dokumentu stanie się niezwykle proste - wystarczy delikatnie unieść brzeg ofertówki gdzie znajduje się indeks - posiada ona w tym miejscu perforację, która ułatwia "podglądanie" opisów na indeksach. Tak posegregowane dokumenty są łatwe do odnalezienia na każdym biurku.

Ofertówki z kolorowym grzbietem - poziome
Jeżeli zdecydowałeś się na system stojących, otwartych pojemników - idealnym rozwiązaniem jest wybór ofertówek w systemie kolorystycznym z kolorowym grzbietem. Ustawione w pojemniku będą doskonale widoczne.

Klipsy z indeksem
Idealnym rozwiązaniem do oznaczania aktualnie używanych dokumentów są klipsy z indeksem. Wystarczy dokumenty spiąć kolorowym (czerwonym, niebieskim lub żółtym) klipsem, który można odpowiednio opisać, a gdy potrzebujemy go do innych celów, to wykonany długopisem kulkowym napis można z łatwością zmazać zwykłą plastikową gumką. Dokumenty opisane w ten sposób również możemy przechowywać w stojących pojemnikach.

Krok 4 - przechowywanie i przenoszenie dokumentów

Jeśli chcesz zabrać ofertówki np. na spotkanie wystarczy wykorzystać kolorowe teczki kartonowe o wymiarach pozwalających swobodne umieszczenie w nich ofertówek z indeksami i wygodne zamknięcie. Zaprojektowane na zasadzie koperty, teczki można umieścić również w specjalnym organizerze.

Dzięki specjalnej schodkowej konstrukcji opis każdej teczki jest doskonale widoczny. System ten łączy również zalety archiwizacji zawieszanej, bowiem umieszczone w teczkach podręczne dokumenty są przejrzyście skatalogowane i można je z łatwością odnaleźć, bez konieczności ich wyjmowania.

Idea segregowania dokumentów przy wykorzystaniu kolorów doskonale się sprawdza. Dokumenty i papiery zawsze będą się gromadziły na naszych biurkach, trzeba tylko zastosować odpowiedni system zapanowania nad nimi i z niezorganizowanego uczynić zorganizowany stos dokumentów.

Czy wiesz, że:
 • od 1950 r. światowe zużycie papieru w biznesie wzrosło 6-ciokrotnie;
 • średni światowy wzrost zużycia papieru w biznesie to 20% rocznie. Jednak w wielu korporacjach to ponad 200% rocznie;
 • na całym świecie koparki, drukarki oraz faksy produkują między 860 miliardów a 1 bilionem kartek papieru rocznie.

  Esselte jest liderem w dziedzinie zarządzania dokumentami i wiodącym na świecie producentem artykułów biurowych, którego roczna sprzedaż wynosi 1,2 miliarda USD. Firma powstała w 1913 r. w Szwecji. W lipcu 2002 koncern Esselte został przejęty przez amerykański fundusz inwestycyjny J.W. Childs z Bostonu. Esselte Polska Sp. z o.o. jest częścią międzynarodowego koncernu Esselte. Firma powstała w 1991 roku i w krótkim czasie stała się liderem na polskim rynku artykułów biurowych. W 2004 r. obroty firmy wyniosły 130 milionów USD. W 1991 r. w Kozienicach k/Radomia powstała fabryka produkcyjna, która jest obecnie największą fabryką koncernu na świecie - jej powierzchnia wynosi ponad 38 000 m2, zatrudnia blisko 700 osób. Blisko 90% produkcji przeznaczane jest na eksport do 30 krajów.      Data: 2005-11-06
 • R E K L A M A  Komentarze nie są moderowane - widzisz treści niezgodne z prawem lub nieobyczajne zgłoś ten fakt administracji serwisu.

  Najnowsze informacje

  Szorty – jak dopasować je do figury
  Krótkie spodenki to doskonała alternatywa dla letnich spódniczek. Szorty pozwalają na odsłonięcie nóg, a jednocześnie na zachowanie komfortu i dużej swobody ruchów. Mogą być elementem stylizacji sportowej, strojem do pracy, a nawet… podstawą wieczorowej kreacji. Dobrze będą czuły się w nich zarówno miłośniczki romantycznego stylu boho, jak i eleganckie i nieskazitelne minimalistki. Ze względu na to, że szorty z założenia odkrywają nieco ciała, musimy zadbać o to, by jak najlepiej służyły naszej sylwetce. Jak dobrać spodenki do figury? Omawiamy najpopularniejsze modele. więcej »
  Kolorowe pufy plecione do siedzenia – praktyczna ozdoba do twojego domu
  Gdy przyjmujemy dużo gości, czasami zdarza się, że brakuje dla nich miejsca do siedzenia. Nie musisz jednak wcale zabierać się za poszukiwania nowej sofy albo dodatkowych krzeseł. Doskonałą alternatywą będą kolorowe pufy, które zmieszczą się nawet w najmniejszej kawalerce. więcej »
  Egzotyczne wczasy dla zimowych urlopowiczów
  Sezon wakacyjny w pełni, lecz nie wszyscy mogą cieszyć się z urlopu w tym właśnie okresie. Wiele osób w lipcu i sierpniu pracuje, a urlop otrzymuje dopiero w miesiącach zimowych. Jest to okres, który nie sprzyja wypoczynkowi w Polsce, jednak już latem można wykupić wczasy w egzotycznych miejscach, w których słońca jest mnóstwo, nawet gdy w Polsce pada śnieg i panują mrozy. Polecanymi kierunkami na zimowe wczasy w egzotycznych krajach są zwłaszcza Kuba i Malediwy. więcej »

  Polecamy produkty