Informacje - Dom i ogród

Jak wybrać drzwi wewnętrzne? Typowe wymiary drzwi.

Planując montaż drzwi wewnętrznych, należy szczególną uwagę zwrócić na odpowiednie wymiarowanie ościeżnicy i otworu drzwiowego. Stanowi to fundament skutecznego montażu, jak również późniejszego wygodnego i satysfakcjonującego użytkowania drzwi. W ofertach sklepów znajdują się drzwi w rozmaitych wymiarach – warto zatem dowiedzieć się, jakie są typowe wymiary drzwi wewnętrznych i jak wybrać odpowiedni rozmiar dla własnych potrzeb.

Wymiary drzwi wewnętrznych – jakie uznawane są za typowe?

Rozpoczynając rozważania o wymiarowaniu drzwi, które mają znaleźć się wewnątrz mieszkania, warto podkreślić, że są one dyktowane przepisami budowlanymi – stąd istnieje standardowy przedział szerokości otworu drzwiowego, który powinien być uwzględniany podczas projektowania wnętrz. Istotne jest gruntowne przemyślenie tej kwestii już na etapie planowania pomieszczeń oraz sposobu ich zagospodarowania i urządzenia. Tylko rzetelny projekt da gwarancję zadowolenia z uzyskanych efektów.

Jakie są typowe wymiary drzwi wewnętrznych? Zazwyczaj montowane są drzwi o szerokości mieszczącej się w przedziale 60 – 100 cm. W przypadku drzwi przesuwnych standardowa szerokość to 80-100 cm. Typowa wysokość drzwi wynosi z kolei 203 cm, jednak nie jest ona niemodyfikowalna – śmiało można zatem dostosować ją do własnych potrzeb i preferencji.

Istotne podczas wyboru są także wymiary ościeżnicy, a dokładnie jej szerokość. Typowe ościeżnice stałe mają szerokość 6-10 cm, z kolei modele regulowane można optymalizować do konkretnych oczekiwań i parametrów ścian oraz otworu drzwiowego.

Jaki wymiar drzwi wybrać?

Wybór szerokości uzależniony jest od przeznaczenia pomieszczenia, do którego drzwi mają prowadzić. Węższe drzwi wybierane są do pomieszczeń gospodarczych, garderoby, ewentualnie łazienki i toalety. Z kolei w pokojach i kuchni montuje się drzwi, których szerokość plasuje się w okolicach 80 cm i powyżej.

Decyzja o wymiarach drzwi wewnętrznych determinuje ostateczny rezultat, zarówno pod względem estetycznym, jak i funkcjonalnym. Warto zatem gruntownie przemyśleć tę kwestię. Wąskie drzwi sprawdzą się w mało użytkowanych pomieszczeniach, nie zajmą wiele miejsca, a ich małe wymiary pozwolą na montaż w ograniczonych przestrzennie wnętrzach. Należy jednak pamiętać, że skutecznie utrudnią one wnoszenie przedmiotów o większych gabarytach – w wąskich drzwiach zwyczajnie się one nie zmieszczą.

Podobny problem nie wystąpi w przypadku montażu drzwi szerokich. Jednak te z kolei wymagają większego otworu w ścianie, zabierając niejednokrotnie cenną przestrzeń, która mogłaby być spożytkowana na ustawienie mebli. Ratunkiem w małych pomieszczeniach mogą okazać się drzwi przesuwne, których skrzydło chowa się w ścianie, nie utrudniając eksploatacji wnętrza.

Bez wątpienia wymiary drzwi wewnętrznych należy dostosować do własnych potrzeb, parametrów danego pomieszczenia oraz indywidualnych oczekiwań względem funkcjonalności. Współcześnie można korzystać z szeregu możliwości, co każdemu daje gwarancję odnalezienia rozwiązania idealnego.    Data: 2018-04-04Komentarze nie są moderowane - widzisz treści niezgodne z prawem lub nieobyczajne zgłoś ten fakt administracji serwisu.

Najnowsze informacje

Dlaczego warto kupować książki w księgarniach internetowych?
Poziom czytelnictwa w Polsce z pewnością nie należy do zadowalających. Według ostatnich danych Biblioteki Narodowej blisko 64% z nas nie przeczytało w ostatnim roku ani jednej książki. Znacznie wpływa to na zmniejszenie liczby bibliotek, wydawnictw, a także księgarni. Zamiast czytania wybieramy rozrywki bierne, w tym m.in. oglądanie telewizji (81%), a większości informacji szukamy w sieci. Dla wielu osób problem stanowią ceny książek. Przyjrzyjmy się zatem temu ostatniemu zagadnieniu. więcej »
Dlaczego pożyczki stały się tak popularne?
W życiu każdego z nas, pojawiają się sytuacje nagłe wymagające wygenerowania w bardzo krótkim czasie, odpowiedniej kwoty pieniędzy. Zwrócenie się do banku o kredyt to czas, zaświadczenia i koszty. Tak więc, cała masa komplikacji. Coraz częściej zatem, by pozyskać środki finansowe na pokrycie niespodziewanych wydatków, konsumenci zwracają się po pomoc do firm oferujących szybkie pożyczki - tzw. „chwilówki”. więcej »
Wiosenne porządki. Jak czyścić żaluzje?
I znów wiosna, od razu robi się przyjemniej. Nie zapominajmy jednak, że ta pora roku to też generalne porządki. Przed nami dużo pracy, między innymi czyszczenie żaluzji. O tym właśnie opowiemy w poniższym artykule. więcej »

Polecamy produkty

Polecamy strony: Old Timers Garage | Mostek w kuchni | ACT-Natural | Medycyna estetyczna | Czarna na zakręcie |