Informacje - Zdrowie

Wykorzystanie poduszki sensomotorycznej (dysku korekcyjnego)

Poduszka sensomotoryczna to sprzet rehabilitacyjny, dzięki któremu można wzmocnić mięśnie grzbietu, a co za tym idzie - zmniejszyć ból w plecach. Warto ją też wykorzystać do ćwiczenia równowagi.

Czym jest poduszka sensomotoryczna?

Poduszka sensomotoryczna jest też nazywana jeżykiem, dyskiem korekcyjnym lub dyskiem sensorycznym. W jej wnętrzu znajduje się powietrze, którego ilość można samodzielnie regulować. Poduszka stymuluje ruchy krążków międzykręgowych. Dzięki jej użyciu dużo łatwiej jest zachować prawidłową postawę ciała (źródło: ortopedio).

Poduszka sensomotoryczna - zastosowanie

Zaleca się siedzenie na poduszce sensomotorycznej np. po ułożeniu jej na krześle. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko zwyrodnień, do których łatwo doprowadzić, przyjmując nieprawidłową postawę w trakcie siedzenia. Dotyczy to m.in. zakładania nogi na nogę lub garbienia się. Osoba, która siedzi na dysku korekcyjnym, jest niejako zmuszona do siedzenia prosto, z nogami opartymi na podłodze i kolanami ugiętymi pod kątem 90 stopni. Ważne jest też, aby oczy znajdowały się na poziomie monitora, a klatka piersiowa była wysunięta do przodu. W ten sposób łatwiej jest bowiem zachować równowagę. Ten sam schemat działa w przypadku siedzenia na piłce gimnastycznej. Jeżyk ma szersze zastosowanie, ponieważ można go bez problemu umieścić na krześle z oparciem, które odciąża kręgosłup. Po poduszkę sensomotoryczną powinny sięgnąć osoby, które mają pracę biurową, a także problemy ze strony kręgosłupa takie jak rwa kulszowa, dyskopatia, przepuklina krążka lub zmiany zwyrodnieniowe. Ten sprzęt rehabilitacyjny sprawia, że mięśnie grzbietu wzmacniają się, a w wyniku tego - dolegliwości w obrębie pleców zmniejszają się. Oprócz tego używanie dysku korekcyjnego do ćwiczeń pozwala na zwiększenie koordynacji ruchowej i ćwiczenie równowagi. Można go też wykorzystać do masażu stóp.

Poduszka sensomotoryczna - ćwiczenia

Ćwiczenia na poduszce sensomotorycznej można wykonywać zarówno siedząc, stojąc, jak i leżąc:

  • ćwiczenia w siedzeniu: usiądź na dysku korekcyjnym i oprzyj się rękoma o ziemię odchyl tułów i spróbuj wyprostować nogi, a następnie je zegnij i zbliż do klatki piersiowej; zrób tyle powtórzeń ile jesteś w stanie; ten ruch wzmacnia mięśnie grzbietu;
  • ćwiczenia w staniu: stań na poduszce na jednej nodze i staraj się utrzymać równowagę; jeśli nie sprawia ci to trudności, napompuj piłkę mocniej lub pochyl się do przodu, a drugą nogę przenieś w tył; to ćwiczenie wzmacnia wiele mięśni: brzucha, nóg, pośladków i pleców; kolejny ruch w staniu na poduszce to przysiady, aktywujące mięśnie głębokie, które zmniejszają ból ze strony kręgosłupa i ułatwiają utrzymanie prawidłowej postawy ciała;
  • ćwiczenia w leżeniu: włóż dysk pod lędźwie i oprzyj stopy na podłodze; ułóż ręce wzdłuż tułowia lub ponad głową; unieś górną część tułowia w kierunku kolan, robiąc wydech; w tej pozycji oprzyj łokcie na poduszce i staraj się utrzymać ją jak najdłużej; wzmacniasz w ten sposób mięśnie grzbietu.

Ćwiczeń z dyskiem nie wolno wykonywać, jeśli sprawiają ból bądź przy stanach zapalnych. Powinny z nich zrezygnować także osoby mające świeże rany lub blizny i kontuzje bądź urazy.    Data: 2018-02-20Komentarze nie są moderowane - widzisz treści niezgodne z prawem lub nieobyczajne zgłoś ten fakt administracji serwisu.

Najnowsze informacje

Trądzik różowaty – uporczywe schorzenie skórne
Trądzik różowaty jest przewlekłym stanem zapalnym skóry. Schorzenie dotyka niewielką część populacji, głównie mieszkańców Północnej i Zachodniej Europy. Większą częstość występowania notuje się również w Ameryce Północnej. Z chorobą dotykającą określonych części twarzy, zmagają się przede wszystkim kobiety. więcej »
Jakie badania warto wykonać w 12 tygodniu ciąży? Zobacz
Prawidłowy przebieg ciąży zależy od wielu czynników. Aby lekarz mógł szybko reagować na ewentualne nieprawidłowości, przyszła mama powinna systematycznie wykonywać badania zlecone podczas każdej wizyty ginekologicznej. Sprawdź, jakie badania należy przeprowadzić w okolicach 12 tygodnia ciąży. więcej »
Sen na zdrowie
Na sen w życiu człowieka wpływa wiele czynników. Jednym z nich jest jedzenie. Jeżeli borykasz się z problemami z zaśnięciem, często budzisz się w nocy, to przeczytaj uważnie ten artykuł. Niniejszy tekst powie ci między innymi: czego nie jeść i nie pić przed snem, czemu pomimo teoretycznego wyspania się nadal nie masz energii do działania oraz co robić żeby to się zmieniło. więcej »

Polecamy produkty

Polecamy strony: Kosą po patelni | Old Timers Garage | MiniMili.pl | Opycha.pl | Sportera Fitness |