Informacje - Zdrowie

Badanie EKG – co warto o nim wiedzieć?

Jednym z podstawowych badań, za pomocą którego można ocenić stan serca i wykryć choroby układu sercowo-naczyniowego, jest EKG. Na czym polega badanie? Komu szczególnie zaleca się jego wykonanie?

Jest wiele badań, które przeprowadza się u pacjentów celem rozpoznania chorób serca, a EKG jest jednym z nich. Ponieważ badanie jest proste, nie zajmuje wiele czasu i jest bezinwazyjne, jest uznawane za podstawowe badanie kardiologiczne.

Aby przeprowadzić badanie EKG, pacjentowi muszą zostać założone elektrody. Dzięki nim aparatura jest w stanie utrwalić impulsy elektryczne generowane w mięśniu sercowym. Efektem przeprowadzonego badania jest tzw. krzywa EKG. Po jej przeanalizowaniu, lekarz jest w stanie wykryć nieprawidłowości, np. niedokrwienie mięśnia sercowego.

Kiedy zaleca się przeprowadzenie badania EKG?

Pacjenci mogą zgłosić się do lekarza ogólnego lub kardiologa z niepokojącymi objawami. Do takich należą m.in.:

  • ból w klatce piersiowej – jest to objaw charakterystyczny dla zawału serca,
  • kołatanie głowy,
  • zawroty głowy lub zasłabnięcie.

W każdym z tych przypadków pacjent powinien poddać się badaniu EKG, aby sprawdzić, w jakim stanie jest jego serce.

Regularnie na badanie EKG powinni zgłaszać się pacjenci z rozrusznikiem serca i ci, u których rozpoznano arytmię. Ponieważ ryzyko wystąpienia zawału serca wzrasta po 40. roku życia, specjaliści zalecają regularne, aby regularnie badały się osoby, które ukończyły 40 lat.

Rodzaje badań EKG

Wyróżnia się trzy rodzaje badania EKG:

  • EKG spoczynkowe – podczas badania pacjent leży,
  • EKG wysiłkowe – praca serca jest monitorowana podczas wysiłku w postaci np. jazdy na rowerku stacjonarnym,
  • EKG Holter – podczas badania pacjent leży, ale trwa ono znacznie dłużej niż podstawowe badania EKG (spoczynkowe), bo 24 godziny.

O wyborze badania EKG, które zostanie przeprowadzone, decyduje lekarz. Przykładowo EKG Holtera przeprowadza się, gdy u pacjenta podejrzewa się chorobę wieńcową, a na podstawie EKG spoczynkowego nie jest możliwe postawienie jednoznacznej diagnozy.    Data: 2018-01-02Komentarze nie są moderowane - widzisz treści niezgodne z prawem lub nieobyczajne zgłoś ten fakt administracji serwisu.

Najnowsze informacje

5 ciekawych sposobów na oświetlenie domu
W dzisiejszych czasach oświetlenie domu nie sprowadza się jedynie do jednego żyrandola na środku pokoju. Oświetlenie stało się gustownym elementem dekoracyjnym. Dziś mamy szeroki wybór spośród różnych form oświetlenia, podpowiemy jakie jest najbardziej praktyczne i wygląda najbardziej efektownie. więcej »
Czy można powstrzymać łysienie?
Łysienie jest procesem, który większości osób wydaje się rzeczą, której zatrzymać nie można. Problemy z utratą włosów dotykają zarówno mężczyzn jak i kobiety. Dotyczą one osób w różnym wieku i mają wiele przyczyn. Ale czy łysienie można zatrzymać? więcej »
Czym zajmuje się podolog?
Osoby, które zmagają się z problemami zdrowotnymi dotyczącymi stóp, wybierają się zazwyczaj do dermatologa, jednak warto wiedzieć o tym, iż specjalistą w tej dziedzinie jest podolog. Kiedy jednak należy wybrać się do podologa i czym konkretnie zajmuje się ten specjalista? więcej »

Polecamy produkty

Polecamy strony: Medycyna estetyczna | DueCappucci | Sportera Fitness | Hapi Hapi | Kosą po patelni |