Informacje - Zdrowie

Badanie EKG – co warto o nim wiedzieć?

Jednym z podstawowych badań, za pomocą którego można ocenić stan serca i wykryć choroby układu sercowo-naczyniowego, jest EKG. Na czym polega badanie? Komu szczególnie zaleca się jego wykonanie?

Jest wiele badań, które przeprowadza się u pacjentów celem rozpoznania chorób serca, a EKG jest jednym z nich. Ponieważ badanie jest proste, nie zajmuje wiele czasu i jest bezinwazyjne, jest uznawane za podstawowe badanie kardiologiczne.

Aby przeprowadzić badanie EKG, pacjentowi muszą zostać założone elektrody. Dzięki nim aparatura jest w stanie utrwalić impulsy elektryczne generowane w mięśniu sercowym. Efektem przeprowadzonego badania jest tzw. krzywa EKG. Po jej przeanalizowaniu, lekarz jest w stanie wykryć nieprawidłowości, np. niedokrwienie mięśnia sercowego.

Kiedy zaleca się przeprowadzenie badania EKG?

Pacjenci mogą zgłosić się do lekarza ogólnego lub kardiologa z niepokojącymi objawami. Do takich należą m.in.:

  • ból w klatce piersiowej – jest to objaw charakterystyczny dla zawału serca,
  • kołatanie głowy,
  • zawroty głowy lub zasłabnięcie.

W każdym z tych przypadków pacjent powinien poddać się badaniu EKG, aby sprawdzić, w jakim stanie jest jego serce.

Regularnie na badanie EKG powinni zgłaszać się pacjenci z rozrusznikiem serca i ci, u których rozpoznano arytmię. Ponieważ ryzyko wystąpienia zawału serca wzrasta po 40. roku życia, specjaliści zalecają regularne, aby regularnie badały się osoby, które ukończyły 40 lat.

Rodzaje badań EKG

Wyróżnia się trzy rodzaje badania EKG:

  • EKG spoczynkowe – podczas badania pacjent leży,
  • EKG wysiłkowe – praca serca jest monitorowana podczas wysiłku w postaci np. jazdy na rowerku stacjonarnym,
  • EKG Holter – podczas badania pacjent leży, ale trwa ono znacznie dłużej niż podstawowe badania EKG (spoczynkowe), bo 24 godziny.

O wyborze badania EKG, które zostanie przeprowadzone, decyduje lekarz. Przykładowo EKG Holtera przeprowadza się, gdy u pacjenta podejrzewa się chorobę wieńcową, a na podstawie EKG spoczynkowego nie jest możliwe postawienie jednoznacznej diagnozy.



    Data: 2018-01-02



Komentarze nie są moderowane - widzisz treści niezgodne z prawem lub nieobyczajne zgłoś ten fakt administracji serwisu.

Najnowsze informacje

Jak wybrać odpowiedni bagaż? Która walizka najlepsza?
Turystyka wiąże się nie tylko z poznawaniem nowych miejsc, ale także z przewożeniem dobytku. W przypadku wyprawy lotniczej czy wyjazdu samochodem konieczne staje się więc posiadanie odpowiedniego opakowania na bagaż, w którym będzie można bez problemu umieścić ubrania, buty, kosmetyki, ręczniki czy inne przedmioty. W tym celu doskonale sprawdzą się walizki, zwłaszcza twarde walizki na kółkach. Co warto wiedzieć o tych produktach? więcej »
Jak odzyskać pieniądze od dłużnika?
Kiedy kontaktujesz się z ludźmi w sprawie zwrócenia Ci pieniędzy, które pożyczyłeś, co zrozumiałe, zwykle jest to nieprzyjemne doświadczenie. Ich naturalną reakcją będzie gniew, atakowanie, wzmaganie poczucia winy. O wiele łatwiej - i przyjemniej – jest używać sztuki perswazji bądź skorzystać z pomocy profesjonalistów – agencji windykacyjnej. więcej »
Co robić kiedy mamy problemy z BIK?
Nikt z nas nie lubi się zadłużać, jednak są sytuacje, w których jest to po prostu nieuniknione. Każdy z nas może mieć przecież problem z zapłaceniem za naprawę samochodu, albo leki dla chorego członka rodziny. Wówczas, zaczynamy rozglądać się za odpowiedniego rodzaju pożyczką, dzięki której wybrniemy z kłopotów. Niestety czasem zdarza się też tak, iż mamy problem z późniejszym spłaceniem zadłużenia i w takim przypadku nasze nazwisko pojawia się na liście zadłużonych. Czy w takiej sytuacji istnieje możliwość otrzymania kolejnej pożyczki? więcej »

Polecamy produkty

Polecamy strony: MiniMili.pl | Kolorowa Ryba | Hapi Hapi | Mostek w kuchni | Sportera Fitness |