Informacje - Dom i ogród

Jak wybrać odpowiednie kieliszki do rodzaju wina?

Dopasowując kieliszki do rodzaju degustowanego wina, należy przede wszystkim kierować się ich kształtem. Zdaniem koneserów i znawców, kształt naczynia wpływa na sposób odczuwania smaku i aromatu w trakcie picia danego napoju. Dowiedz się, czym powinniśmy się kierować wybierając kieliszki do konkretnego typu wina.

Kieliszki do czerwonego wina

Do win czerwonych najczęściej używa się dużych, pękatych kieliszków o szerokich czaszach. Krawędzie naczyń zwykle zwężają się do środka. Ten charakterystyczny kształt umożliwia mocnemu, intensywnemu aromatowi czerwonego wina równomiernie rozprzestrzenić się we wnętrzu kieliszka i wokół niego. Rozmiar i kształt naczynia ułatwiają także swobodne zamieszanie napoju, pozwalające uwolnić zapach.

Kieliszki do białego wina

Wina białe, mające delikatniejszy aromat niż wina czerwone, podaje się w smukłych kieliszkach. Szklane naczynia przeznaczone do smakowania tego rodzaju trunku powinny posiadać węższy otwór i smuklejszą nóżkę. Ich boki są proste albo rozszerzające się do zewnątrz, o kształcie tulipana. Lekkie wina białe nie wymagają dłuższego kontaktu z powietrzem, dlatego czasze kieliszków do tego trunku są węższe i mniejsze. Pozwala to na skupienie subtelnego smaku i aromatu na małej powierzchni.

Kieliszki do szampana i win musujących

Charakterystyczny kształt kieliszków przeznaczonych do picia szampana i win musujących wyróżnia się na tle wcześniej opisanych naczyń. Napój z bąbelkami, zaserwowany w podłużnym kielichu o wąskim otworze i długiej nóżce, prezentuje się bardzo efektownie, przez co dodatkowo podkreśla odświętny charakter chwili, w której został podany. Zwężony i wydłużony kształt kieliszków wydobywa subtelny aromat szampana i win musujących, zatrzymując na dłużej bąbelki delikatnie unoszące się do nosa i lekko łaskoczące język.

Grubość i kolor szkła

Wybierając kieliszki do wina należy zwrócić uwagę na grubość szkła, z jakiego zostały wykonane. Lekkie i kruche naczynia z cienkiego szkła są bardziej podatne na pękanie i inne uszkodzenia mechaniczne. Szkło grubsze i solidniejsze gwarantuje trwałość na dłuższy czas. Jeśli zależy nam na tym, by w trakcie degustacji dokładnie przyglądać się barwie wina, zdecydujmy się na kieliszki przezroczyste. Jeżeli jednak traktujemy naczynia jako istotny element wystroju wnętrza i  preferujemy ozdobne warianty, lepiej wybierać dekoracyjne kieliszki z kolorowego szkła.

Eleganckie  kieliszki – serwuj wino z klasą

Podając wino do posiłku w trakcie wystawnej kolacji lub w czasie innej szczególnej okazji, chcemy podkreślić podniosły, uroczysty nastrój i nadać chwilom wyjątkowego charakteru. Warto zatem wybierać naczynia stworzone z dbałością o każdy szczegół i wyróżniające się niebanalnym wzornictwem. Doskonałą propozycją dla smakoszy szlachetnego trunku mogą być eleganckie kieliszki do wina La Rochere. Wysoka jakość szkła, z jakiego zostały stworzone, precyzyjne zdobienia i niestandardowa struktura naczyń, która odbija światło w zachwycający, bajkowy sposób, gwarantują szykowną i wyrafinowaną oprawę dla degustacji.

Wybór właściwych kieliszków do konkretnego rodzaju wina wpływa na nasze doznania w czasie smakowania napoju. Odpowiednio dobrany kieliszek wydobędzie i podkreśli charakterystyczny aromat trunku. Co więcej, stylowe i piękne kieliszki dodadzą degustacjom elegancji i staną się ich znakomitą oprawą.

     Data: 2017-12-20Komentarze nie są moderowane - widzisz treści niezgodne z prawem lub nieobyczajne zgłoś ten fakt administracji serwisu.

Najnowsze informacje

5 ciekawych sposobów na oświetlenie domu
W dzisiejszych czasach oświetlenie domu nie sprowadza się jedynie do jednego żyrandola na środku pokoju. Oświetlenie stało się gustownym elementem dekoracyjnym. Dziś mamy szeroki wybór spośród różnych form oświetlenia, podpowiemy jakie jest najbardziej praktyczne i wygląda najbardziej efektownie. więcej »
Czy można powstrzymać łysienie?
Łysienie jest procesem, który większości osób wydaje się rzeczą, której zatrzymać nie można. Problemy z utratą włosów dotykają zarówno mężczyzn jak i kobiety. Dotyczą one osób w różnym wieku i mają wiele przyczyn. Ale czy łysienie można zatrzymać? więcej »
Czym zajmuje się podolog?
Osoby, które zmagają się z problemami zdrowotnymi dotyczącymi stóp, wybierają się zazwyczaj do dermatologa, jednak warto wiedzieć o tym, iż specjalistą w tej dziedzinie jest podolog. Kiedy jednak należy wybrać się do podologa i czym konkretnie zajmuje się ten specjalista? więcej »

Polecamy produkty

Polecamy strony: Hapi Hapi | Opycha.pl | MiniMili.pl | Kosą po patelni | Życie jak bajka |