Informacje - Dom i ogród

Jak wybrać odpowiednie kieliszki do rodzaju wina?

Dopasowując kieliszki do rodzaju degustowanego wina, należy przede wszystkim kierować się ich kształtem. Zdaniem koneserów i znawców, kształt naczynia wpływa na sposób odczuwania smaku i aromatu w trakcie picia danego napoju. Dowiedz się, czym powinniśmy się kierować wybierając kieliszki do konkretnego typu wina.

Kieliszki do czerwonego wina

Do win czerwonych najczęściej używa się dużych, pękatych kieliszków o szerokich czaszach. Krawędzie naczyń zwykle zwężają się do środka. Ten charakterystyczny kształt umożliwia mocnemu, intensywnemu aromatowi czerwonego wina równomiernie rozprzestrzenić się we wnętrzu kieliszka i wokół niego. Rozmiar i kształt naczynia ułatwiają także swobodne zamieszanie napoju, pozwalające uwolnić zapach.

Kieliszki do białego wina

Wina białe, mające delikatniejszy aromat niż wina czerwone, podaje się w smukłych kieliszkach. Szklane naczynia przeznaczone do smakowania tego rodzaju trunku powinny posiadać węższy otwór i smuklejszą nóżkę. Ich boki są proste albo rozszerzające się do zewnątrz, o kształcie tulipana. Lekkie wina białe nie wymagają dłuższego kontaktu z powietrzem, dlatego czasze kieliszków do tego trunku są węższe i mniejsze. Pozwala to na skupienie subtelnego smaku i aromatu na małej powierzchni.

Kieliszki do szampana i win musujących

Charakterystyczny kształt kieliszków przeznaczonych do picia szampana i win musujących wyróżnia się na tle wcześniej opisanych naczyń. Napój z bąbelkami, zaserwowany w podłużnym kielichu o wąskim otworze i długiej nóżce, prezentuje się bardzo efektownie, przez co dodatkowo podkreśla odświętny charakter chwili, w której został podany. Zwężony i wydłużony kształt kieliszków wydobywa subtelny aromat szampana i win musujących, zatrzymując na dłużej bąbelki delikatnie unoszące się do nosa i lekko łaskoczące język.

Grubość i kolor szkła

Wybierając kieliszki do wina należy zwrócić uwagę na grubość szkła, z jakiego zostały wykonane. Lekkie i kruche naczynia z cienkiego szkła są bardziej podatne na pękanie i inne uszkodzenia mechaniczne. Szkło grubsze i solidniejsze gwarantuje trwałość na dłuższy czas. Jeśli zależy nam na tym, by w trakcie degustacji dokładnie przyglądać się barwie wina, zdecydujmy się na kieliszki przezroczyste. Jeżeli jednak traktujemy naczynia jako istotny element wystroju wnętrza i  preferujemy ozdobne warianty, lepiej wybierać dekoracyjne kieliszki z kolorowego szkła.

Eleganckie  kieliszki – serwuj wino z klasą

Podając wino do posiłku w trakcie wystawnej kolacji lub w czasie innej szczególnej okazji, chcemy podkreślić podniosły, uroczysty nastrój i nadać chwilom wyjątkowego charakteru. Warto zatem wybierać naczynia stworzone z dbałością o każdy szczegół i wyróżniające się niebanalnym wzornictwem. Doskonałą propozycją dla smakoszy szlachetnego trunku mogą być eleganckie kieliszki do wina La Rochere. Wysoka jakość szkła, z jakiego zostały stworzone, precyzyjne zdobienia i niestandardowa struktura naczyń, która odbija światło w zachwycający, bajkowy sposób, gwarantują szykowną i wyrafinowaną oprawę dla degustacji.

Wybór właściwych kieliszków do konkretnego rodzaju wina wpływa na nasze doznania w czasie smakowania napoju. Odpowiednio dobrany kieliszek wydobędzie i podkreśli charakterystyczny aromat trunku. Co więcej, stylowe i piękne kieliszki dodadzą degustacjom elegancji i staną się ich znakomitą oprawą.

     Data: 2017-12-20Komentarze nie są moderowane - widzisz treści niezgodne z prawem lub nieobyczajne zgłoś ten fakt administracji serwisu.

Najnowsze informacje

Jak wybrać odpowiedni bagaż? Która walizka najlepsza?
Turystyka wiąże się nie tylko z poznawaniem nowych miejsc, ale także z przewożeniem dobytku. W przypadku wyprawy lotniczej czy wyjazdu samochodem konieczne staje się więc posiadanie odpowiedniego opakowania na bagaż, w którym będzie można bez problemu umieścić ubrania, buty, kosmetyki, ręczniki czy inne przedmioty. W tym celu doskonale sprawdzą się walizki, zwłaszcza twarde walizki na kółkach. Co warto wiedzieć o tych produktach? więcej »
Jak odzyskać pieniądze od dłużnika?
Kiedy kontaktujesz się z ludźmi w sprawie zwrócenia Ci pieniędzy, które pożyczyłeś, co zrozumiałe, zwykle jest to nieprzyjemne doświadczenie. Ich naturalną reakcją będzie gniew, atakowanie, wzmaganie poczucia winy. O wiele łatwiej - i przyjemniej – jest używać sztuki perswazji bądź skorzystać z pomocy profesjonalistów – agencji windykacyjnej. więcej »
Co robić kiedy mamy problemy z BIK?
Nikt z nas nie lubi się zadłużać, jednak są sytuacje, w których jest to po prostu nieuniknione. Każdy z nas może mieć przecież problem z zapłaceniem za naprawę samochodu, albo leki dla chorego członka rodziny. Wówczas, zaczynamy rozglądać się za odpowiedniego rodzaju pożyczką, dzięki której wybrniemy z kłopotów. Niestety czasem zdarza się też tak, iż mamy problem z późniejszym spłaceniem zadłużenia i w takim przypadku nasze nazwisko pojawia się na liście zadłużonych. Czy w takiej sytuacji istnieje możliwość otrzymania kolejnej pożyczki? więcej »

Polecamy produkty

Polecamy strony: Mostek w kuchni | Medycyna estetyczna | MiniMili.pl | Hapi Hapi | Czarna na zakręcie |