Informacje - Praca

Ubezpieczenie OC rolnika i świadczenia z tego tytułu

Pomimo tego, że polskie sądy coraz częściej wypłacają większe odszkodowania oraz zadośćuczynienia za wszelkiego rodzaju wypadki, to wypadki związane z prowadzeniem gospodarstwa rolnego wciąż stanowią niewielki procent wszystkich spraw sądowych związanych z odszkodowaniami. Co warto wiedzieć w tej dziedzinie, aby uchronić się od finansowej odpowiedzialności i na jakie świadczenia możemy liczyć, uczestnicząc w wypadku rolniczym?

W pierwszej kolejności zasadne jest podkreślenie, że polskie prawo wyraźnie formułuje zasadę, że każda osoba fizyczna prowadząca działalność rolniczą (gdy posiada grunty z przeznaczeniem rolnym o łącznej powierzchni przynajmniej jednego hektara i podlega podatkowi rolnemu) ma obowiązek wykupienia ubezpieczenia OC rolnika. Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych (…) wskazuje również specjalne działy produkcji rolnej, gdzie niezależnie od wielkości gruntów rolnych konieczne jest wykupienie ubezpieczenia OC rolnika.

Korzyść nie tylko dla rolnika

Warto pamiętać również o tym, że ubezpieczenie OC rolnika chroni nie tylko jego samego przed odpowiedzialnością finansową za zdarzenia przez niego spowodowane, ale również przez osoby pracujące w jego gospodarstwie rolnym oraz jego osoby najbliższe (współmałżonka, dzieci, czy rodzeństwo).

Jakie świadczenia?

Jakie jednak świadczenia przysługują w przypadku poniesionych szkód lub krzywd? Wiele zależy tutaj przede wszystkim od zakresu poniesionych szkód, jednak wśród najczęściej wypłacanych i ewentualnie wcześniej zasądzanych świadczeń, znajdziemy między innymi zwrot kosztów związanych z wypadkiem, rentę związaną ze zwiększonymi potrzebami, rentę uzupełniającą osiągane wcześniej dochody, czy też odszkodowanie i zwrot kosztów leczenia lub pogrzebu.

Ile kosztuje ubezpieczenie OC rolnika?

Jak dodaje ekspert portalu www.odszkodowaniazoc.pl wbrew pozorom na tak postawione pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, gdyż ubezpieczyciele stosują tutaj technikę podobną do ubezpieczeń komunikacyjnych i wyliczania ryzyka potencjalnych zdarzeń w danym gospodarstwie rolnym ze względu na ilość osób zatrudnionych, wielkość gospodarstwa, jego położenie czy rodzaj maszyn, którymi dysponujemy. Należy jednak przyjąć, że najczęściej jest to kwota od kilkuset złotych rocznie.

Podsumowując, będąc rolnikiem warto pamiętać o obowiązkowym ubezpieczeniu OC – może zapewnić nam to nie tylko spokojny sen i uchronić od odpowiedzialności, ale również ustrzec przed karą z tytułu braku takiego ubezpieczenia (nawet, gdy nie dojdzie do zdarzenia wypadkowego).    Data: 2017-11-30Komentarze nie są moderowane - widzisz treści niezgodne z prawem lub nieobyczajne zgłoś ten fakt administracji serwisu.

Najnowsze informacje

Ekologiczna wyprawka dla dziecka – co wybrać?
Bycie eko stało się dla wielu osób nie tylko podążaniem za nowoczesnymi trendami, ale sposobem na życie. Zasady życia w zgodzie z naturą starają się wdrażać w każdej dziedzinia. więcej »
Czego potrzebuje niemowlę do spania?
Wszyscy świeżo upieczeni rodzice staną przed wyzwaniem urządzenia w domu przestrzeni dla swojego malucha. Czy jednak każdy wie, czego potrzebuje niemowlak do spania? więcej »
Co przeszkadza nam wyjść z długów?
Wydajemy więcej, niż zarabiamy i kupujemy rzeczy, których tak naprawdę nie potrzebujemy. Wszystko to sprawia, że zadłużamy się coraz bardziej. Wreszcie dochodzi do sytuacji, w której dysponujemy nie swoimi pieniędzmi, a na przykład banku czy wierzycieli. Tracimy płynność finansową i nie spłacamy zaciągniętych zobowiązań. więcej »

Polecamy produkty

Polecamy strony: Sportera Fitness | Medycyna estetyczna | ACT-Natural | Życie jak bajka | Czarna na zakręcie |