Informacje - Praca

Ubezpieczenie OC rolnika i świadczenia z tego tytułu

Pomimo tego, że polskie sądy coraz częściej wypłacają większe odszkodowania oraz zadośćuczynienia za wszelkiego rodzaju wypadki, to wypadki związane z prowadzeniem gospodarstwa rolnego wciąż stanowią niewielki procent wszystkich spraw sądowych związanych z odszkodowaniami. Co warto wiedzieć w tej dziedzinie, aby uchronić się od finansowej odpowiedzialności i na jakie świadczenia możemy liczyć, uczestnicząc w wypadku rolniczym?

W pierwszej kolejności zasadne jest podkreślenie, że polskie prawo wyraźnie formułuje zasadę, że każda osoba fizyczna prowadząca działalność rolniczą (gdy posiada grunty z przeznaczeniem rolnym o łącznej powierzchni przynajmniej jednego hektara i podlega podatkowi rolnemu) ma obowiązek wykupienia ubezpieczenia OC rolnika. Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych (…) wskazuje również specjalne działy produkcji rolnej, gdzie niezależnie od wielkości gruntów rolnych konieczne jest wykupienie ubezpieczenia OC rolnika.

Korzyść nie tylko dla rolnika

Warto pamiętać również o tym, że ubezpieczenie OC rolnika chroni nie tylko jego samego przed odpowiedzialnością finansową za zdarzenia przez niego spowodowane, ale również przez osoby pracujące w jego gospodarstwie rolnym oraz jego osoby najbliższe (współmałżonka, dzieci, czy rodzeństwo).

Jakie świadczenia?

Jakie jednak świadczenia przysługują w przypadku poniesionych szkód lub krzywd? Wiele zależy tutaj przede wszystkim od zakresu poniesionych szkód, jednak wśród najczęściej wypłacanych i ewentualnie wcześniej zasądzanych świadczeń, znajdziemy między innymi zwrot kosztów związanych z wypadkiem, rentę związaną ze zwiększonymi potrzebami, rentę uzupełniającą osiągane wcześniej dochody, czy też odszkodowanie i zwrot kosztów leczenia lub pogrzebu.

Ile kosztuje ubezpieczenie OC rolnika?

Jak dodaje ekspert portalu www.odszkodowaniazoc.pl wbrew pozorom na tak postawione pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, gdyż ubezpieczyciele stosują tutaj technikę podobną do ubezpieczeń komunikacyjnych i wyliczania ryzyka potencjalnych zdarzeń w danym gospodarstwie rolnym ze względu na ilość osób zatrudnionych, wielkość gospodarstwa, jego położenie czy rodzaj maszyn, którymi dysponujemy. Należy jednak przyjąć, że najczęściej jest to kwota od kilkuset złotych rocznie.

Podsumowując, będąc rolnikiem warto pamiętać o obowiązkowym ubezpieczeniu OC – może zapewnić nam to nie tylko spokojny sen i uchronić od odpowiedzialności, ale również ustrzec przed karą z tytułu braku takiego ubezpieczenia (nawet, gdy nie dojdzie do zdarzenia wypadkowego).    Data: 2017-11-30Komentarze nie są moderowane - widzisz treści niezgodne z prawem lub nieobyczajne zgłoś ten fakt administracji serwisu.

Najnowsze informacje

Aranżacja łazienki w stylu skandynawskim – co jest najważniejsze?
Aranżacje wnętrz w stylu skandynawskim stały się bardzo modne i nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ przyciągają wykorzystaniem naturalnych materiałów i prostotą formy. Jaka kolorystyka dominuje w łazienkach skandynawskich? Jakie są jej specyficzne cechy? więcej »
Dlaczego warto kupować książki w księgarniach internetowych?
Poziom czytelnictwa w Polsce z pewnością nie należy do zadowalających. Według ostatnich danych Biblioteki Narodowej blisko 64% z nas nie przeczytało w ostatnim roku ani jednej książki. Znacznie wpływa to na zmniejszenie liczby bibliotek, wydawnictw, a także księgarni. Zamiast czytania wybieramy rozrywki bierne, w tym m.in. oglądanie telewizji (81%), a większości informacji szukamy w sieci. Dla wielu osób problem stanowią ceny książek. Przyjrzyjmy się zatem temu ostatniemu zagadnieniu. więcej »
Dlaczego pożyczki stały się tak popularne?
W życiu każdego z nas, pojawiają się sytuacje nagłe wymagające wygenerowania w bardzo krótkim czasie, odpowiedniej kwoty pieniędzy. Zwrócenie się do banku o kredyt to czas, zaświadczenia i koszty. Tak więc, cała masa komplikacji. Coraz częściej zatem, by pozyskać środki finansowe na pokrycie niespodziewanych wydatków, konsumenci zwracają się po pomoc do firm oferujących szybkie pożyczki - tzw. „chwilówki”. więcej »

Polecamy produkty

Polecamy strony: Kolorowa Ryba | Mostek w kuchni | ACT-Natural | Medycyna estetyczna | Okiem Blondynki |