Informacje - Dom i ogród

Jak urządzić zimowy salon? – oto kilka podpowiedzi

Decydując się na zabudowę letniego tarasu, najczęściej chcemy otrzymać dodatkowy salon. W ten sposób nawet w zimie wolny czas można spędzać w otoczeniu pięknych roślin, niezależnie od pogody panującej na zewnątrz.

Najważniejszy element – rośliny

Ogród zimowy, w którym chcemy urządzić salon, musi być podgrzewany, by przyjemnie spędzało się w nim czas. To daje duże możliwości doboru roślin, które będą w nim uprawiane. Jeżeli jeszcze dodatkowo zapewnimy odpowiednią wilgotność, można pokusić się o uprawę roślin egzotycznych. Wybierając rośliny do ogrodu zimowego najlepiej jest wybierać rośliny z tej samej strefy klimatycznej, ponieważ będą miały takie same wymagania co do temperatury, światła i wilgotności. Rośliny w ogrodzie zimowym mogą być uprawiane w pojedynczych donicach lub skrzynkach, które powinny być jednorodne stylistycznie. Mogą być wykonane z drewna, technorattanu lub innego materiału naturalnego. Donice plastikowe, choć są tanie, to nie prezentują się elegancko, a poza tym rośliny słabiej w nich rosną.

Ustawienie roślin należy zaplanować zgodnie z ich tempem wzrostu i osiąganymi rozmiarami, by nie zachodziła konieczność późniejszego ich przestawiania. Niektóre kwiaty, np. paprocie, bardzo źle znoszą zmianę miejsca i przerywają swój wzrost. Najbliżej okien należy ustawić rośliny najwyższe, przy czym trzeba zwrócić uwagę, by nie dotykały szyb. W lecie grozi to poparzeniem liści od nagrzanego szkła. Najbliżej środka należy ustawić rośliny najniższe. Nie należy całej płaszczyzny szyb zastawiać wysokimi i gęstymi roślinami, ponieważ będą blokowały dostęp światła niższym roślinom.

Dla prawidłowego wzrostu roślin niezbędne jest zapewnienie im odpowiedniej wilgotności. Można zraszać je ręcznie lub przy pomocy zraszaczy automatycznych. Ciekawym rozwiązaniem może być niewielka fontanna, która będzie równocześnie elementem aranżacji zimowego ogrodu.

ogr3.jpg

Meble do zimowego salonu

Możliwości urządzenia zimowego ogrodu są wręcz nieograniczone. Jak podpowiadają fachowcy z Produktyogrodowe.pl, ogród możemy urządzić klasycznie ustawiając komplet wypoczynkowy i ławę lub stół i krzesła - wszystko zależy od gustu i potrzeb. Wiele osób traktuje ogród zimowy jako integralną część ogrodu letniego. W takim przypadku doskonale będą pasowały meble ogrodowe z drewna, wikliny lub technorattanu. W przypadku ogrodów z roślinnością egzotyczną można pokusić się o meble stylizowane, które będą dopełnieniem całości aranżacji. Oczywistą sprawą jest dopasowanie wielkości mebli do przestrzeni ogrodu. Niewielkim ogrodom zimowym lepiej pozostawić tylko funkcję oranżerii.

ogr4.jpg

Oświetlenie ogrodu zimowego

Jesienno-zimowe dni są bardzo krótkie, już w godzinach popołudniowych zapada zmrok. W tym okresie większość roślin musi być dodatkowo doświetlana. Rośliny światłolubne muszą mieć oświetlenie o natężeniu 10-20 tys. luksów, natomiast cieniolubnym wystarczy 5-10 tys. luksów. W sklepach ogrodniczych można kupić specjalne żarówki emitujące światło podobne do słonecznego.

Oświetlenie w ogrodzie pełni również funkcję dekoracyjną, a odpowiednie jego zaplanowanie wpływa na atmosferę wnętrza. W ogrodzie zimowym najlepiej sprawdza się światło kierunkowe, dzięki któremu możemy wydobyć piękno poszczególnych okazów roślin.    Data: 2017-11-08Komentarze nie są moderowane - widzisz treści niezgodne z prawem lub nieobyczajne zgłoś ten fakt administracji serwisu.

Najnowsze informacje

Jak wybrać odpowiedni bagaż? Która walizka najlepsza?
Turystyka wiąże się nie tylko z poznawaniem nowych miejsc, ale także z przewożeniem dobytku. W przypadku wyprawy lotniczej czy wyjazdu samochodem konieczne staje się więc posiadanie odpowiedniego opakowania na bagaż, w którym będzie można bez problemu umieścić ubrania, buty, kosmetyki, ręczniki czy inne przedmioty. W tym celu doskonale sprawdzą się walizki, zwłaszcza twarde walizki na kółkach. Co warto wiedzieć o tych produktach? więcej »
Jak odzyskać pieniądze od dłużnika?
Kiedy kontaktujesz się z ludźmi w sprawie zwrócenia Ci pieniędzy, które pożyczyłeś, co zrozumiałe, zwykle jest to nieprzyjemne doświadczenie. Ich naturalną reakcją będzie gniew, atakowanie, wzmaganie poczucia winy. O wiele łatwiej - i przyjemniej – jest używać sztuki perswazji bądź skorzystać z pomocy profesjonalistów – agencji windykacyjnej. więcej »
Co robić kiedy mamy problemy z BIK?
Nikt z nas nie lubi się zadłużać, jednak są sytuacje, w których jest to po prostu nieuniknione. Każdy z nas może mieć przecież problem z zapłaceniem za naprawę samochodu, albo leki dla chorego członka rodziny. Wówczas, zaczynamy rozglądać się za odpowiedniego rodzaju pożyczką, dzięki której wybrniemy z kłopotów. Niestety czasem zdarza się też tak, iż mamy problem z późniejszym spłaceniem zadłużenia i w takim przypadku nasze nazwisko pojawia się na liście zadłużonych. Czy w takiej sytuacji istnieje możliwość otrzymania kolejnej pożyczki? więcej »

Polecamy produkty

Polecamy strony: Mostek w kuchni | Medycyna estetyczna | Sportera Fitness | Okiem Blondynki | Życie jak bajka |