Informacje - Uroda i kosmetyki

Włosy Twoją ozdobą

Główną rolą włosów jest ich funkcja upiększająca.
Dla wielu osób ładne włosy są tak istotne, że nawet najmniejsza zmiana ich ilości, koloru, struktury czy rozmieszczenia może sprawić, że odwiedzą oni lekarza. Choroby włosów często wiążą się z chorobami paznokci oraz skóry. Na głowie mamy około 100 000 mieszków włosowych. Z każdego mieszka może wyrosnąć w ciągu życia 20-30 włosów. Na głowie niemowląt włosy są bardziej gęste niż na głowie dorosłych. Pierwotne zalążki włosów pojawiają się już w 9 tygodniu życia płodowego. Pierwsze, w pełni wykształcone włosy, powstają pomiędzy 5 a 6 miesiącem życia płodowego (lanugo). Płód traci je między 7 a 8 miesiącem. Zostają one zastąpione włosami terminalnymi. Po urodzeniu nie tworzą się już nowe mieszki włosowe. W pełni rozwinięty włos składa się z trzech części: z korzenia włosa tkwiącego w skórze, z trzonu zwanego również łodygą włosa i z końca włosa, który jest ostro zakończony i występuje tylko we włosach niestrzyżonych. Korzeń włosa znajduje się w mieszku włosowym, do którego uchodzi gruczoł łojowy. Korzeń w dolnej części rozszerza się tworząc opuszkę, która obejmuje brodawkę włosa. Zniszczenie brodawek prowadzi do trwałej utraty włosów. Włos wyrasta ze skóry pod pewnym kątem. Od strony kąta rozwartego jest przytwierdzony mięsień przywłośny. Na przekroju poprzecznym w skórze, włos wykazuje budowę warstwową. Wyróżnia się cztery zasadnicze warstwy, z których każda składa się z kilku warstw. Patrząc od środka rozróżnia się włos właściwy, pochewkę wewnętrzną włosa, pochewkę zewnętrzną włosa i torebkę włosa. Włos właściwy, wyrastający ze skóry, składa się z warstwy rdzennej, nieobecnej tylko w niektórych włosach meszkowych, z warstwy korowej i osłonki włosa. Osłonka składa się z łusek nakładających się dachówkowato, co przypomina szyszkę sosnową.

Głównym składnikiem chemicznym włosów jest keratyna. W odróżnieniu od keratyny warstwy rogowej naskórka, keratyna włosów zawiera około 20% cysteiny, aminokwasu bogatego w siarkę. Cząsteczki keratyny zawierają wiele rodzajów wiązań, dzięki którym włosy mają stałą strukturę chemiczną i mechaniczną. Włosy dzieli się na trzy rodzaje: pierwotne (lanugo), meszkowe i terminalne. Do tych ostatnich zalicza się włosy długie (owłosionej skóry głowy), włosy szczeciniaste (brwi, rzęsy) i włosy okolic płciowych i pachowych. Włosy różnie reagują na hormony androgenne. W związku z tym dzieli się je również na trzy grupy. Do pierwszej zalicza się włosy zależne od płci, czyli odpowiadające na androgeny, ale dopiero w stężeniach występujących na ogół u mężczyzn. Należą do nich włosy na brodzie oraz pomiędzy trójkątem łonowym a pępkiem, jak również w uchu zewnętrznym. Do drugiej grupy należą tzw. włosy ambiseksualne. Są one również zależne od androgenów, ale w stężeniach typowych zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Zalicza się do nich włosy pachowe i łonowe. Trzecią grupę stanowią włosy niezależne od płci, które nie reagują na androgeny. Są to brwi i rzęsy. Najważniejszym androgenem jest testosteron. W miejscu swojego działania w macierzy włosa, pod wpływem enzymu 5 alfa-reduktazy, ulega on konwersji do dwuhydrotestosteronu. Ludzkie włosy mają swój cykl wzrostu, niezależny od włosów sąsiednich. Cykl dzieli się na trzy fazy: fazę anagenową czyli wzrostu, fazę katagenową czyli przejściową i fazę telogenową, czyli spoczynku. Normalnie na owłosionej skórze głowy jest około 85% włosów anagenowych, poniżej 1% katagenowych i 15% telogenowych. Faza anagenowa może trwać np. na głowie od 2 do 6 lat. Faza katagenowa trwa zaledwie kilka dni. W niej wzrost włosa ulega zahamowaniu. Faza telogenowa, na której końcu włosy wypadają, trwa średnio 3-4 miesiące.

Pomimo tak trwałej i złożonej struktury, może dojść do uszkodzenia mechanicznego włosów. Może to nastąpić np. przez zbyt energiczne czesanie lub szczotkowanie włosów. Dochodzi wtedy do uszkodzenia osłonki włosa, a nawet głębszych jego części. Uszkodzenie takie szczególnie zagraża osobom mającym kręcone włosy. Nadmierne mycie może spowodować suchość i łamliwość, jednak przy użyciu nowoczesnych, dobrych szamponów nie jest to zjawisko częste.

Płyny do trwałej ondulacji mogą naruszać strukturę włosów. Także niektóre z farb zmieniają kolor w sposób bardziej trwały i równocześnie mogą je uszkadzać. Również preparaty rozjaśniające, utleniając melaninę w włosach, równocześnie je osłabiają. Seria A.T.W. Złoto Azteków do włosów, składa się z szamponu i odżywki. Szampon, dzięki zawartości roślinnych substancji zmywających, pochodzących z palmy kokosowej i kukurydzy, doskonale zmywa. Jednocześnie nie wysusza on skóry głowy i włosów, nadaje im połysk i zwiększa optycznie objętość.W szamponie, jak i odżywce, są zawarte wyciągi z Zioła Azteków. Zioło to zawiera roślinne fitohormony tzw. fitoestrogeny, jak również mikroelementy (glin, kobalt, żelazo, magnez, selen, krzem, cynk) i makroelementy (wapń, magnez, potas, sód, fosfor), saponiny, liczne prowitaminy i witaminy (beta-karoten, niacynę, tiaminę, witaminę B2 i C), białka oraz węglowodany. Powoduje to odżywienie włosa od jego podstawy, po przez wpływ na samą cebulkę. Dzięki temu odżywka jest szczególnie polecana dla włosów suchych i zniszczonych np. farbowaniem. Wzmacniając cebulki, poprawia strukturę i wygląd włosów. Odżywka ułatwia także układanie włosów, dzięki dodaniu do niej specjalnie przygotowanego wyciągu ze skrobi. Trzeba więc podkreślić, że kosmetyki te mają bardzo poważne walory pielęgnacyjne i warto je stosować.

Dr n. med. Kamila Padlewska
Źródło biuletyn ATW

    Data: 2005-05-04
R E K L A M AKomentarze nie są moderowane - widzisz treści niezgodne z prawem lub nieobyczajne zgłoś ten fakt administracji serwisu.

Najnowsze informacje

Biała kuchnia – dlaczego warto?
Wybór bieli jako koloru podstawowego do kuchni jest propozycją ponadczasową. Biała kuchnia prezentuje się niezwykle estetycznie, a dzięki obecnym trendom w aranżacji wnętrz, jest także modna. Oto, dlaczego warto zastosować tę barwę w wykończeniu i urządzeniu pomieszczenia, w którym znajduje się miejsce do przygotowywania posiłków – serce każdego domu. Otoczmy je bielą! więcej »
Ile kosztuje pożyczka gotówkowa?
Zastanawiacie się nad tym jakie są całkowite koszty pożyczki gotówkowej? Kredyty gotówkowe możemy przeznaczyć na jakikolwiek cel. Biorąc taki kredyt, bank nie wymaga od nas, abyśmy podali konkretny cel, na jaki przeznaczymy pożyczone pieniądze. Ofert pożyczek w bankach możemy aktualnie spotkać naprawdę sporo, są łatwo dostępne i dostępne na atrakcyjnych warunkach. Warto jednak przed wzięciem pożyczki, przeliczyć jej całkowity koszt, aby bezpiecznie móc spłacić comiesięczne zobowiązanie. więcej »
Operacja laserowa wzroku, czyli życie bez okularów
Lekarze alarmują, że już prawie połowa Polaków ma krótkowzroczność. Aby świat nabrał ostrości niezbędne jest noszenie okularów lub soczewek kontaktowych. Jednak dzisiejsza technologia pozwala na leczenie wad wzroku za pomocą lasera. Już w 15 minut możemy polepszyć komfort życia i zrezygnować z noszenia okularów! więcej »

Polecamy produkty