Informacje - Porady

Farbowanie włosów

Farby, szampony koloryzujące pianki do włosów pozwalają nam ukryć siwe włosy, ożywić barwę i nadać włosom blask. Niestety nie są to środki działające na nasze włosy neutralnie. Poprzez zastosowanie w składzie farb substancji czynnych takich jak np: amoniak, woda utleniona narażamy nasze włosy na zniszczenie. Działają również one negatywnie na naszą skórę. Jednak prawdopodobnie każda kobieta kiedyś w swoim życiu zapragnie ufarbować włosy ten pierwszy raz.
Oto kilka rad jak uniknąć katastrofalnych pomyłek używając konwencjonalnych farb do włosów.
 • Zacznij zawsze od uważnej lektury opakowania farby, sprawdź przeciwskazania i czy farba nadaje się do użycia z obecnym kolorem włosów. Postępuj zawsze zgodnie z instrukcjami na opakowaniach.
 • Chroń oczy i ręce przed kontaktem z mieszanką.
 • Nie używaj farb jeśli masz podrażnioną lub uszkodzoną skórę głowy,
 • Sprawdź na kawałku skóry (np. na przedramieniu) przed nałożeniem czy nie występuje reakcja alergiczna.
 • Nigdy nie wcieraj farby w skórę głowy.
 • Jeśli Twoje włosy są słabe i łamliwe poprzedź farbowanie kuracją odżywiającą włosy.
 • Nigdy nie zostawiaj części przygotowanej mieszanki na póżniej.
 • Jeśli farba zabarwiła skórę, trzeba przetrzeć to miejsce lekko wilgotnym i namydlonym wacikiem lub spirytusem.
 • Odczekaj z farbowaniem minimum 2 tygodnie jeśli robiłaś trwałą ondulację.
 • Farbując odrosty część farby kładzie się na odrosty, a po 15 minutach rozprowadza ją na wszystkich włosach.
 • Unikaj farbowania włosów w czasie ciąży. Szkodliwe składniki farb przedostają się do organizmu poprzez skórę głowy.
 • Radykalne zmiany koloru raczej zalecamy osobom młodym o silnych włosach.
 • Decyzja o kolorze włosów nie powinna być przypadkowa zastanów się najpierw dobrze czy ten kolor to naprawdę ten wymarzony i będzie Ci w nim dobrze.
Rozjaśnicze zawierają wodę utlenioną w dużo większej dawce niż farba. Niszczą w ten sposób melaninę. Ale należy wiedzieć o tym, że efekt rozjaśniania jest trudny do przewidzenia. Możemy bardzo zniszczyć włosy, a poza tym często zamiast blondu otrzymujemy kolor żółty. Radykalne rozjaśnianie radzę stosować w wykwalifikowanych zakładach fryzjerskich.

Co zrobić by zminimalizować skutki działania farb?
Po pierwsze możemy używać farb nie koloryzujących trwale. Mają one o wiele słabsze działanie. Po drugie możemy użyć farb ziołowych o wiele mniej szkodliwych. Spośród naturalnych barwników najbardziej znana jest henna. Do jej produkcji używa się liści i łodyg rośliny zwanej Henna (lawsomia intermis). Można ją mieszać z barwnikami uzyskując różne odcienie i kompozycje barw jednak niestety w ograniczony sposób. Jest to najbardziej bezpieczna matoda na trwałą koloryzację.

O czym należy pamiętać przy farbowaniu henną?
Henna nie daje tak równomiernego koloru jak zwykłe farby. Najlepiej sprawdzić jaki uzyskamy kolor na obciętym kosmyku włosów. Szczególną ostrożność należy zachować jeśli włosy były wcześniej farbowane. Barwnik ten tylko oblepia włosy wnikając do jego wnętrza w bardzo niewielkim stopniu. Jego trwałość to około 2 miesiące.

Jeszcze kilka rad na koniec:
Pamiętajmy, że farby, pianki, balsamy i inne środki koloryzujące mają określony czas działania i należy pomyśleć co będzie po tym okresie na naszej głowie. Częste farbowanie obniża kondycję naszych włosów, starajmy się używać odżywek i balsamów do włosów tak by były zdrowe i mocne.

Autor: Karol Kosiński
TwojeCentrum.pl

    Data: 2005-03-28
R E K L A M AKomentarze nie są moderowane - widzisz treści niezgodne z prawem lub nieobyczajne zgłoś ten fakt administracji serwisu.

Najnowsze informacje

Co jest potrzebne do zmierzenia poziomu cukru?
Poziom cukru we krwi można wykonywać samodzielnie z wykorzystaniem glukometru. Do jego prawidłowego działania niezbędne są: lancety i nakłuwacze, paski testowe oraz płyny kontrolne. więcej »
Zalety i wady mebli na wymiar
Wybór mebli to nie lada wyzwanie. Nie dość, że powinny być one funkcjonalne i użyteczne, to jeszcze odpowiednio dopasowane do wielkości pomieszczenia. Zwłaszcza to drugie spędza sen z powiek niejednemu kupującemu. Na szczęście, są meble na wymiar! Od jakiegoś czasu zastanawiasz się czy warto w nie zainwestować? Przeczytaj poniższy tekst i dowiedz się, jakie są wady i zalety mebli na wymiar. więcej »
Czy sprzedaż spółki z o.o. jest bezpieczna?
Większość artykułów jakie znajdziemy w prasie czy w internecie opisuje proces kupna spółki. Prawnicy omawiający ten temat wyjaśniają przede wszystkim jakie niebezpieczeństwa czyhają na potencjalnych kupców. Bardzo mało tekstów dotyczy natomiast drugiej strony umowy, a przecież sprzedawca też chce czuć się bezpiecznie i oddać dorobek swojego życia w dobre ręce. Co zatem zrobić, aby sprzedaż spółki była bezpieczna? więcej »

Polecamy produkty