Informacje - Porady

Farbowanie włosów

Farby, szampony koloryzujące pianki do włosów pozwalają nam ukryć siwe włosy, ożywić barwę i nadać włosom blask. Niestety nie są to środki działające na nasze włosy neutralnie. Poprzez zastosowanie w składzie farb substancji czynnych takich jak np: amoniak, woda utleniona narażamy nasze włosy na zniszczenie. Działają również one negatywnie na naszą skórę. Jednak prawdopodobnie każda kobieta kiedyś w swoim życiu zapragnie ufarbować włosy ten pierwszy raz.
Oto kilka rad jak uniknąć katastrofalnych pomyłek używając konwencjonalnych farb do włosów.
 • Zacznij zawsze od uważnej lektury opakowania farby, sprawdź przeciwskazania i czy farba nadaje się do użycia z obecnym kolorem włosów. Postępuj zawsze zgodnie z instrukcjami na opakowaniach.
 • Chroń oczy i ręce przed kontaktem z mieszanką.
 • Nie używaj farb jeśli masz podrażnioną lub uszkodzoną skórę głowy,
 • Sprawdź na kawałku skóry (np. na przedramieniu) przed nałożeniem czy nie występuje reakcja alergiczna.
 • Nigdy nie wcieraj farby w skórę głowy.
 • Jeśli Twoje włosy są słabe i łamliwe poprzedź farbowanie kuracją odżywiającą włosy.
 • Nigdy nie zostawiaj części przygotowanej mieszanki na póżniej.
 • Jeśli farba zabarwiła skórę, trzeba przetrzeć to miejsce lekko wilgotnym i namydlonym wacikiem lub spirytusem.
 • Odczekaj z farbowaniem minimum 2 tygodnie jeśli robiłaś trwałą ondulację.
 • Farbując odrosty część farby kładzie się na odrosty, a po 15 minutach rozprowadza ją na wszystkich włosach.
 • Unikaj farbowania włosów w czasie ciąży. Szkodliwe składniki farb przedostają się do organizmu poprzez skórę głowy.
 • Radykalne zmiany koloru raczej zalecamy osobom młodym o silnych włosach.
 • Decyzja o kolorze włosów nie powinna być przypadkowa zastanów się najpierw dobrze czy ten kolor to naprawdę ten wymarzony i będzie Ci w nim dobrze.
Rozjaśnicze zawierają wodę utlenioną w dużo większej dawce niż farba. Niszczą w ten sposób melaninę. Ale należy wiedzieć o tym, że efekt rozjaśniania jest trudny do przewidzenia. Możemy bardzo zniszczyć włosy, a poza tym często zamiast blondu otrzymujemy kolor żółty. Radykalne rozjaśnianie radzę stosować w wykwalifikowanych zakładach fryzjerskich.

Co zrobić by zminimalizować skutki działania farb?
Po pierwsze możemy używać farb nie koloryzujących trwale. Mają one o wiele słabsze działanie. Po drugie możemy użyć farb ziołowych o wiele mniej szkodliwych. Spośród naturalnych barwników najbardziej znana jest henna. Do jej produkcji używa się liści i łodyg rośliny zwanej Henna (lawsomia intermis). Można ją mieszać z barwnikami uzyskując różne odcienie i kompozycje barw jednak niestety w ograniczony sposób. Jest to najbardziej bezpieczna matoda na trwałą koloryzację.

O czym należy pamiętać przy farbowaniu henną?
Henna nie daje tak równomiernego koloru jak zwykłe farby. Najlepiej sprawdzić jaki uzyskamy kolor na obciętym kosmyku włosów. Szczególną ostrożność należy zachować jeśli włosy były wcześniej farbowane. Barwnik ten tylko oblepia włosy wnikając do jego wnętrza w bardzo niewielkim stopniu. Jego trwałość to około 2 miesiące.

Jeszcze kilka rad na koniec:
Pamiętajmy, że farby, pianki, balsamy i inne środki koloryzujące mają określony czas działania i należy pomyśleć co będzie po tym okresie na naszej głowie. Częste farbowanie obniża kondycję naszych włosów, starajmy się używać odżywek i balsamów do włosów tak by były zdrowe i mocne.

Autor: Karol Kosiński
TwojeCentrum.pl

    Data: 2005-03-28
R E K L A M AKomentarze nie są moderowane - widzisz treści niezgodne z prawem lub nieobyczajne zgłoś ten fakt administracji serwisu.

Najnowsze informacje

Czy trzeba specjalnie dbać o szczoteczkę elektryczną?
Szczoteczki elektryczne z roku na rok stają się coraz bardziej popularne. Decydujemy się na nie ze względu na to, że są w stanie zagwarantować dokładniejsze czyszczenie jamy ustnej niż klasyczne szczoteczki. Jednocześnie jest to również bardzo wygodne, ponieważ nie trzeba samemu bardzo dokładnie szczotkować wszystkich zakamarków. Zrobi to za nas końcówka szczoteczki elektrycznej. Wystarczy wcisnąć jeden przycisk na rękojeści urządzenia a szczoteczka, wykonując nawet blisko 100 tysięcy ruchów na minutę, będzie w stanie skutecznie usunąć zanieczyszczenia z zębów. To czym my będziemy się musieli zajmować to wyłącznie przesuwanie główki z zęba na ząb. Jednak nie tylko nasze zęby potrzebują uwagi i pielęgnacji. Należy także pamiętać o tym, że szczoteczka, jeśli chcemy by służyła nam jak najdłużej, musi być zadbana a nie zawsze tak jest. więcej »
Bolące dziąsła? Nie czekaj, działaj!
Higiena jamy ustnej jest niezwykle ważna, jeśli więc zauważymy jakiekolwiek symptomy, wskazujące na stan zapalny, musimy od razu reagować. Wiele osób boryka się z opuchlizną dziąseł, a także ich zaczerwienieniem oraz krwawieniem podczas szczotkowania – nie jest to normalna reakcja, a co gorsze – może wskazywać na chorobę przyzębia, co w efekcie może doprowadzić nawet do utraty zębów stałych! więcej »
Witamina D, dlaczego jest taka ważna?
Witamina D jest hormonem powstającym z cholesterolu. Do jej utworzenia niezbędne jest słońce, dlatego często nazywana jest „witaminą słońca”. Pełni wiele bardzo ważnych funkcji w organizmie, np. przeciwdziała stanom zapalnym, podnosi odporność i poprawia samopoczucie. Należy jednak pamiętać, że nadmiar witaminy D jest tak samo szkodliwy jak niedobór. W naszej szerokości geograficznej większość populacji cierpi na niedobory witaminy D, dlatego w okresie jesienno-zimowym należy pamiętać o suplementacji. więcej »

Polecamy produkty