Informacje - Matka i dziecko

Leczenie niepłodności - co warto wiedzieć?

Pary borykające się z problemem niepłodności na początku są zdezorientowane, podobnie zresztą, jak bliskie im osoby. Jak wygląda leczenie tej przypadłości, gdzie się udać i co warto wiedzieć - o tym właśnie piszemy w naszym artykule, zapraszamy do jego lektury.

Niepłodność to nie bezpłodność!

Zdarza się, że te dwa pojęcia są mylone. Należy jednak wiedzieć, że bezpłodność to fizyczna niemożność posiadania biologicznego potomstwa. Z definicji jest to przypadłość nieuleczalna.

Niepłodność natomiast jest jak najbardziej odwracalna - pacjent może zostać rodzicem. Należy przy tym pamiętać, że formalnie niepłodność stwierdza się po dwóch latach regularnego współżycia pary bez środków antykoncepcyjnych. Jeśli partnerka brała wcześniej tabletki hormonalne, to powinno wziąć się jeszcze poprawkę na uregulowanie jej układu hormonalnego.

Im szybciej, tym lepiej

W przypadku każdej choroby czas działa na niekorzyść chorego. Tak samo jest z niepłodnością. Nie powinno się tutaj słuchać porad sugerujących odczekanie, zwłaszcza jeśli wcześniej decyzja o posiadaniu potomstwa była odwlekana, na przykład z powodu sytuacji na rynku pracy. Im szybciej udamy się do lekarza po pomoc, tym lepiej. Szybciej też doczekamy się upragnionego dziecka.

Niepłodność - którego lekarza wybrać?

W przypadku poradni ogólnych kłopot ze znalezieniem lekarza najczęściej mają mężczyźni. Nie wiedzą oni, do którego specjalisty się udać. Podpowiadamy, że najpierw powinien być to lekarz rodzinny, który następnie skieruje pacjenta do urologa. Kobiety natomiast powinny udać się do ginekologa, który zleci odpowiednie badania i wizyty u innych specjalistów. W obu przypadkach należy liczyć się jeszcze z długim czasem oczekiwania na zabiegi czy konsultacje.

W specjalistycznych poradniach prywatnych, takich jak klinika INVICTA, para nie musi zastanawiać się, do jakiego lekarza się udać - od razu otrzymuje kompleksową pomoc. Najważniejsze jest tutaj szybkie i trafne określenie przyczyn zaburzeń płodności. Dzięki temu będzie można wskazać odpowiednią oraz skuteczną drogę leczenia.

Przyczyny niepłodności u kobiet i mężczyzn

Podstawą w tej dolegliwości jest właściwe określenie przyczyn zaburzeń. Problemy po stronie męskiej są z reguły łatwiejsze do ustalenia i leczenie ich jest odpowiednio prostsze. W grę tutaj wchodzą urazy, niedrożność nasieniowodów czy też niska jakość nasienia.

U kobiet bardzo często nakłada się wiele dolegliwości, które w efekcie skutkują niepłodnością. Problemy z zajściem w ciążę mogą mieć podstawę przykładowo w niewłaściwej gospodarce hormonalnej, chorobach autoimmunologicznych, niedrożności dróg rodnych, nadmiernym stresie lub nieprawidłowej masie ciała.

Oczywiście powodów może być jednak znacznie więcej, dlatego najlepiej, by pacjenci byli prowadzeni przez specjalistę. Powinien on łączyć w sobie fachowość oraz empatię. Komfort pary podczas diagnostyki i leczenia jest bardzo ważnym elementem sprzyjającym powodzeniu terapii.

Sposoby leczenie niepłodności

Najbardziej rozpowszechnioną metodą leczenia niepłodności jest in vitro, czyli zapłodnienie pozaustrojowe. Jak dotąd ma ono również najwyższą skuteczność. Nie w każdym przypadku ta terapia będzie potrzebna, czasem starczy leczenie hormonalne czy inseminacja (sztuczne zapłodnienie).

Niekiedy natomiast in vitro może być niewystarczające - będzie trzeba je uzupełnić o na przykład badanie genetyczne zarodków. Zwłaszcza jeśli któreś z rodziców jest nosicielem dziedzicznej choroby lub istnieje duże ryzyko deformacji płodu.

Ważne jest jednak, aby lekarz prowadzący na każdym etapie udzielał wyczerpujących informacji. Dzięki temu pacjenci będą mogli podjąć decyzję zgodną ze swoimi przekonaniami, a następnie w pełni cieszyć się z efektów leczenia.    Data: 2017-09-21Komentarze nie są moderowane - widzisz treści niezgodne z prawem lub nieobyczajne zgłoś ten fakt administracji serwisu.

Najnowsze informacje

Personalizowana mata wejściowa – wyraź swój indywidualizm
Prawdziwą sztuką w biznesie jest umiejętność odróżnienia się w morzu konkurencji. Przeciętność to za mało, by przyciągnąć klientów i osiągnąć sukces. Dziś należy dobrze zastanowić się, w jaki sposób podkreślić wyjątkowość swojej działalności, a to z kolei wcale nie okazuje się być trudne do osiągnięcia. Uwagę klienta można przykuć już przy wejściu do budynku firmy, a dobre pierwsze wrażenie bardzo zapada w pamięć i wpływa na pozytywne postrzeganie firmy. Jednym ze sposobów na jego osiągnięcie jest mata wejściowa – można witać odwiedzających siedzibę przedsiębiorstwa wycieraczką spersonalizowaną z logo. Pochłanianie zabrudzeń i elegancki gadżet marketingowy w jednym to niebanalne połączenie. więcej »
Cichy oczyszczacz powietrza do walki ze smogiem
Smog stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia, dlatego warto zaopatrzyć się w urządzenie, które pozwoli się przed nim obronić. Dobry oczyszczacz powietrza jest w stanie wyeliminować niemal wszystkie zanieczyszczenia, nie wpływając negatywnie na komfort domowników i nie wydając przy tym uciążliwych dźwięków. więcej »
Ekologiczna wyprawka dla dziecka – co wybrać?
Bycie eko stało się dla wielu osób nie tylko podążaniem za nowoczesnymi trendami, ale sposobem na życie. Zasady życia w zgodzie z naturą starają się wdrażać w każdej dziedzinia. więcej »

Polecamy produkty

Polecamy strony: Hapi Hapi | Medycyna estetyczna | Życie jak bajka | MiniMili.pl | Hell Office |