Informacje - Zdrowie

Wskazania do chirurgicznych zabiegów stomatologicznych

Nieleczone zęby mogą prowadzić do wielu chorób, nie tylko w obrębie jamy ustnej. Im dłużej zwlekamy z wizytą u stomatologa, tym bardziej narażamy się na to, że zamiast do dentysty, będzie musiał nas leczyć chirurg stomatolog, a zwykłe borowanie zamienimy na chirurgiczne zabiegi stomatologiczne.

W jakich schorzeniach pomóc może chirurg stomatolog

Najczęstszym problemem, z którym zwracają się pacjenci do chirurga stomatologa jest konieczność usunięcia zęba. Usuwamy przede wszystkim ósemki, ale również zęby zatrzymane, jeśli jest taka konieczność. Są to zęby, które zostały zablokowane innymi lub rosną w nieprawidłowym kierunku i zostały w kości. W niektórych przypadkach możemy je zostawić nieodsłonięte, ale czasem usunięcia wymaga zaplanowane leczenie zgryzu lub ból, gdy uciskają na inne zęby lub ich korzenie.

Innymi wskazaniami do chirurgicznych zabiegów stomatologicznych będą choroby tkanek zęba, ekstrakcje zębów z powodów ortodontycznych, rozchwianie czy złamania zębów. Do chirurga stomatologa trafimy również w przypadku konieczności resekcji wierzchołka korzenia zębowego, całego korzenia (radektomia) lub korzenia wraz z chorą częścią zęba (hemisekcja).

Wskazaniami do tych chirurgicznych zabiegów stomatologicznych będą zmiany o charakterze zapalnym, torbiele czy ropnie, których nie da się leczyć zachowawczo. Często usunięcie patologii w obrębie korzenia pozwala na odbudowę kości i uratowanie zęba zagrożonego ekstrakcją. A hemisekcja przygotowuje ząb do leczenia protetycznego.

Wskazaniem do wizyty u chirurga stomatologa będzie również zaplanowane leczenie implantologiczne lub protetyczne. Wykona on zabiegi odbudowujące kość, usunie zęby, czy wprowadzi do kości wszczepy (implanty). Oprócz wspomnianych resekcji do chirurgicznych zabiegów stomatologicznych zaliczymy przeszczepy kości własnej, plastykę podłoża kostnego, podcięcie wędzidełka języka lub wargi, wycięcie dziąsła czy innych zmian w jamie ustnej, a także zamknięcie przetoki czy też podniesienie dna zatoki.

Chirurgiczne zabiegi stomatologiczne jako leczenie powikłań

Na chirurgiczny zabieg stomatologiczny możemy trafić także w sytuacji niepowodzenia leczenia bardziej zachowawczego. Najczęstszą sytuacją będzie na przykład złamanie narzędzia w kanale korzeniowym. Może się również zdarzyć, że podczas ekstrakcji zęba w gabinecie stomatologa, ten niefortunnie się złamie i nie będzie można usunąć jego kawałków zwykłymi narzędziami.

Ceny zabiegów chirurgii stomatologicznej a poziom skomplikowania zabiegów

Ceny zabiegów chirurgii stomatologicznej najczęściej rosną wprost proporcjonalnie z poziomem ich skomplikowania, a także jakością gabinetu stomatologicznego i wykształcenia pracujących tam specjalistów. Im bardziej tradycyjny gabinet, tym niższe ceny i większe ryzyko powikłań. Im lepiej wyposażony, zatrudniający doświadczonych specjalistów, tym rośnie poziom cen, jak i skutecznie wyleczonych przypadków.

Patrząc na wspomnianą zależność można podać, że ekstrakcja zęba trzonowego to koszt około 300 zł wraz ze znieczuleniem, ale już usunięcie zęba zatrzymanego w zależności od ubytków kostnych może kosztować nawet 1500 zł, właśnie ze względu na skomplikowanie zabiegu. Podobnie resekcja szczytu korzenia może kosztować 500 zł, jeśli nie towarzyszą temu zaawansowane zmiany zapalne, a jeśli występują, to cena zabiegu może wynieść nawet ok. 1500 zł.

Najtańsze i najmniej skomplikowane zabiegi to mycie zębów, nitkowanie i płukanie jamy ustnej. Regularne wizyty u stomatologa, usuwanie kamienia i właściwe odżywianie. Nie na wszystko mamy oczywiście wpływ, ale profilaktyka zawsze kosztuje nas mniej pieniędzy, bólu i stresów. A czasem pozwoli uniknąć wizyty u chirurga stomatologa czy chirurgicznych zabiegów stomatologicznych.    Data: 2017-09-04Komentarze nie są moderowane - widzisz treści niezgodne z prawem lub nieobyczajne zgłoś ten fakt administracji serwisu.

Najnowsze informacje

Jak wybrać odpowiedni bagaż? Która walizka najlepsza?
Turystyka wiąże się nie tylko z poznawaniem nowych miejsc, ale także z przewożeniem dobytku. W przypadku wyprawy lotniczej czy wyjazdu samochodem konieczne staje się więc posiadanie odpowiedniego opakowania na bagaż, w którym będzie można bez problemu umieścić ubrania, buty, kosmetyki, ręczniki czy inne przedmioty. W tym celu doskonale sprawdzą się walizki, zwłaszcza twarde walizki na kółkach. Co warto wiedzieć o tych produktach? więcej »
Jak odzyskać pieniądze od dłużnika?
Kiedy kontaktujesz się z ludźmi w sprawie zwrócenia Ci pieniędzy, które pożyczyłeś, co zrozumiałe, zwykle jest to nieprzyjemne doświadczenie. Ich naturalną reakcją będzie gniew, atakowanie, wzmaganie poczucia winy. O wiele łatwiej - i przyjemniej – jest używać sztuki perswazji bądź skorzystać z pomocy profesjonalistów – agencji windykacyjnej. więcej »
Co robić kiedy mamy problemy z BIK?
Nikt z nas nie lubi się zadłużać, jednak są sytuacje, w których jest to po prostu nieuniknione. Każdy z nas może mieć przecież problem z zapłaceniem za naprawę samochodu, albo leki dla chorego członka rodziny. Wówczas, zaczynamy rozglądać się za odpowiedniego rodzaju pożyczką, dzięki której wybrniemy z kłopotów. Niestety czasem zdarza się też tak, iż mamy problem z późniejszym spłaceniem zadłużenia i w takim przypadku nasze nazwisko pojawia się na liście zadłużonych. Czy w takiej sytuacji istnieje możliwość otrzymania kolejnej pożyczki? więcej »

Polecamy produkty

Polecamy strony: Medycyna estetyczna | Sportera Fitness | Okiem Blondynki | Kolorowa Ryba | MiniMili.pl |