Informacje - Porady

Kazimierz Dolny - Festiwal Dwa Brzegi

Kazimierz Dolny, od lat uchodzący za mekkę malarzy i jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce, chętnie odwiedzają polscy i zagraniczni turyści. Jest jednak taki letni tydzień w roku, podczas którego malownicze miasteczko zmienia się w stolicę Wielkiego Kina. Dzieje się tak za sprawą odbywającego się tutaj od 11 lat Festiwalu Filmu i Sztuki “Dwa Brzegi”. Na artystyczno-kulturalną imprezę przyjeżdżają osobowości znane z kinowych i telewizyjnych ekranów. W zbudowanym specjalnie na tę okazję miasteczku festiwalowym prezentowane są polskie i zagraniczne filmy fabularne, dokumentalne i krótkometrażowe.

Goście festiwalu Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym

Dzięki owocnej współpracy z renomowanymi festiwalami, w malowniczym Kazimierzu Dolnym wyświetlane są filmy nagrodzone w Cannes, Berlinie, Wenecji, Karlovych Varach, San Sebastian i Rotterdamie. Tegoroczna edycja “Dwóch Brzegów” to wiele znakomitych dzieł filmowych, m.in. „Ja, Godard” Michela Hazanaviciusa, “Niemiłość” Andrieja Zwiagincewa, “Pokot” Agnieszki Holland oraz wiele innych!  

W kawiarence “Red Black White Cafe” każdy miał okazję spotkać swojego mistrza, zadać mu pytanie lub podzielić się z nim swoimi refleksjami. Można było porozmawiać m.in. z Wiktorem Zborowskim, Borysem Szycem, Magdaleną Boczarską i Agnieszką Mandat.

Tradycje Kazimierskie

Do tradycji “Dwóch Brzegów” należą tzw. Lekcje Kina, czyli spotkania ludzi filmu z festiwalową publicznością. W tym roku gośćmi specjalnymi byli: Agnieszka Holland i Andrzej Seweryn. Na zakończenia każdego festiwalowego dnia na Małym Rynku, w centrum dawnej dzielnicy żydowskiej, odbywają się bezpłatne projekcje filmowe. Ilość chętnych widzów niejednokrotnie jest większa niż liczba miejsc w największych kinach w Polsce. Miłośnicy kina siedzą dosłownie wszędzie: w kawiarnianych ogródkach, na ławkach, leżakach, na schodach lub bezpośrednio na ziemi. A przed nimi wielki ekran i wielkie kino! Tutaj panuje naprawdę niesamowity klimat! W tym roku w Kinie pod Srebrną Gwiazdą widzowie mogli obejrzeć m.in. muzyczny film “The Rolling Stones”, dwa znakomite obrazy: “Jestem mordercą” i “Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej” oraz biograficzną opowieść “Dalida. Skazana na miłość”. Ważną częścią Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi jest Międzynarodowy Konkurs Filmów Krótkometrażowych. Do konkursu zakwalifikowane zostały filmy trwające do 35 minut – fabuły, dokumenty, animacje, filmy eksperymentalne – wyprodukowane w 2016 lub 2017 roku.

Inne atrakcje w Kazimierzu Dolnym

Trzeba jednak wiedzieć że Festiwal Dwa Brzegi to nie tylko filmy, ale także mnóstwo imprez towarzyszących: wystawy muzealne, malarskie i fotograficzne, spotkania z pisarzami i artystami, warsztaty i koncerty! Odbywają się one nie tylko w Kazimierzu Dolnym, ale również w pobliskiej wiosce Mięćmierz i w Janowcu po drugiej stronie Wisły. Tym samym idea i program Dwóch Brzegów otwierają się na miejscową społeczność i kulturę. Istotnym elementem festiwalowego programu są prezentacje dorobku lokalnych artystów. Dzięki temu mogą oni pokazać swoją twórczość odbiorcom, którzy przyjeżdżają tutaj z całej Polski. Konfrontacja różnych dziedzin sztuki i umożliwianie nieformalnych kontaktów publiczności z artystami wyróżnia ten festiwal na tle innych.

Grażyna Torbicka - dyrektor artystyczny festiwalu, jak zwykle zaprezentowała w nadwiślańskim miasteczku rewelacyjne tytuły i nazwiska. W tym roku udało się pobić rekord frekwencyjny: podczas festiwalu filmowego “Dwa Brzegi” Kazimierz Dolny odwiedziło ponad 45 tysięcy widzów! Mamy nadzieję, że w przyszłym roku jeszcze więcej osób weźmie udział w naszej kazimierskiej uczcie filmowej!

Źródło: http://kazimierzdolny24.pl/    Data: 2017-08-17Komentarze nie są moderowane - widzisz treści niezgodne z prawem lub nieobyczajne zgłoś ten fakt administracji serwisu.

Najnowsze informacje

Jak wybrać odpowiedni bagaż? Która walizka najlepsza?
Turystyka wiąże się nie tylko z poznawaniem nowych miejsc, ale także z przewożeniem dobytku. W przypadku wyprawy lotniczej czy wyjazdu samochodem konieczne staje się więc posiadanie odpowiedniego opakowania na bagaż, w którym będzie można bez problemu umieścić ubrania, buty, kosmetyki, ręczniki czy inne przedmioty. W tym celu doskonale sprawdzą się walizki, zwłaszcza twarde walizki na kółkach. Co warto wiedzieć o tych produktach? więcej »
Jak odzyskać pieniądze od dłużnika?
Kiedy kontaktujesz się z ludźmi w sprawie zwrócenia Ci pieniędzy, które pożyczyłeś, co zrozumiałe, zwykle jest to nieprzyjemne doświadczenie. Ich naturalną reakcją będzie gniew, atakowanie, wzmaganie poczucia winy. O wiele łatwiej - i przyjemniej – jest używać sztuki perswazji bądź skorzystać z pomocy profesjonalistów – agencji windykacyjnej. więcej »
Co robić kiedy mamy problemy z BIK?
Nikt z nas nie lubi się zadłużać, jednak są sytuacje, w których jest to po prostu nieuniknione. Każdy z nas może mieć przecież problem z zapłaceniem za naprawę samochodu, albo leki dla chorego członka rodziny. Wówczas, zaczynamy rozglądać się za odpowiedniego rodzaju pożyczką, dzięki której wybrniemy z kłopotów. Niestety czasem zdarza się też tak, iż mamy problem z późniejszym spłaceniem zadłużenia i w takim przypadku nasze nazwisko pojawia się na liście zadłużonych. Czy w takiej sytuacji istnieje możliwość otrzymania kolejnej pożyczki? więcej »

Polecamy produkty

Polecamy strony: Kosą po patelni | Mostek w kuchni | DueCappucci | ACT-Natural | ArtMe Ręcznie robiona biżuteria |