Informacje - Porady

Kazimierz Dolny - Festiwal Dwa Brzegi

Kazimierz Dolny, od lat uchodzący za mekkę malarzy i jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce, chętnie odwiedzają polscy i zagraniczni turyści. Jest jednak taki letni tydzień w roku, podczas którego malownicze miasteczko zmienia się w stolicę Wielkiego Kina. Dzieje się tak za sprawą odbywającego się tutaj od 11 lat Festiwalu Filmu i Sztuki “Dwa Brzegi”. Na artystyczno-kulturalną imprezę przyjeżdżają osobowości znane z kinowych i telewizyjnych ekranów. W zbudowanym specjalnie na tę okazję miasteczku festiwalowym prezentowane są polskie i zagraniczne filmy fabularne, dokumentalne i krótkometrażowe.

Goście festiwalu Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym

Dzięki owocnej współpracy z renomowanymi festiwalami, w malowniczym Kazimierzu Dolnym wyświetlane są filmy nagrodzone w Cannes, Berlinie, Wenecji, Karlovych Varach, San Sebastian i Rotterdamie. Tegoroczna edycja “Dwóch Brzegów” to wiele znakomitych dzieł filmowych, m.in. „Ja, Godard” Michela Hazanaviciusa, “Niemiłość” Andrieja Zwiagincewa, “Pokot” Agnieszki Holland oraz wiele innych!  

W kawiarence “Red Black White Cafe” każdy miał okazję spotkać swojego mistrza, zadać mu pytanie lub podzielić się z nim swoimi refleksjami. Można było porozmawiać m.in. z Wiktorem Zborowskim, Borysem Szycem, Magdaleną Boczarską i Agnieszką Mandat.

Tradycje Kazimierskie

Do tradycji “Dwóch Brzegów” należą tzw. Lekcje Kina, czyli spotkania ludzi filmu z festiwalową publicznością. W tym roku gośćmi specjalnymi byli: Agnieszka Holland i Andrzej Seweryn. Na zakończenia każdego festiwalowego dnia na Małym Rynku, w centrum dawnej dzielnicy żydowskiej, odbywają się bezpłatne projekcje filmowe. Ilość chętnych widzów niejednokrotnie jest większa niż liczba miejsc w największych kinach w Polsce. Miłośnicy kina siedzą dosłownie wszędzie: w kawiarnianych ogródkach, na ławkach, leżakach, na schodach lub bezpośrednio na ziemi. A przed nimi wielki ekran i wielkie kino! Tutaj panuje naprawdę niesamowity klimat! W tym roku w Kinie pod Srebrną Gwiazdą widzowie mogli obejrzeć m.in. muzyczny film “The Rolling Stones”, dwa znakomite obrazy: “Jestem mordercą” i “Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej” oraz biograficzną opowieść “Dalida. Skazana na miłość”. Ważną częścią Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi jest Międzynarodowy Konkurs Filmów Krótkometrażowych. Do konkursu zakwalifikowane zostały filmy trwające do 35 minut – fabuły, dokumenty, animacje, filmy eksperymentalne – wyprodukowane w 2016 lub 2017 roku.

Inne atrakcje w Kazimierzu Dolnym

Trzeba jednak wiedzieć że Festiwal Dwa Brzegi to nie tylko filmy, ale także mnóstwo imprez towarzyszących: wystawy muzealne, malarskie i fotograficzne, spotkania z pisarzami i artystami, warsztaty i koncerty! Odbywają się one nie tylko w Kazimierzu Dolnym, ale również w pobliskiej wiosce Mięćmierz i w Janowcu po drugiej stronie Wisły. Tym samym idea i program Dwóch Brzegów otwierają się na miejscową społeczność i kulturę. Istotnym elementem festiwalowego programu są prezentacje dorobku lokalnych artystów. Dzięki temu mogą oni pokazać swoją twórczość odbiorcom, którzy przyjeżdżają tutaj z całej Polski. Konfrontacja różnych dziedzin sztuki i umożliwianie nieformalnych kontaktów publiczności z artystami wyróżnia ten festiwal na tle innych.

Grażyna Torbicka - dyrektor artystyczny festiwalu, jak zwykle zaprezentowała w nadwiślańskim miasteczku rewelacyjne tytuły i nazwiska. W tym roku udało się pobić rekord frekwencyjny: podczas festiwalu filmowego “Dwa Brzegi” Kazimierz Dolny odwiedziło ponad 45 tysięcy widzów! Mamy nadzieję, że w przyszłym roku jeszcze więcej osób weźmie udział w naszej kazimierskiej uczcie filmowej!

Źródło: http://kazimierzdolny24.pl/    Data: 2017-08-17Komentarze nie są moderowane - widzisz treści niezgodne z prawem lub nieobyczajne zgłoś ten fakt administracji serwisu.

Najnowsze informacje

5 ciekawych sposobów na oświetlenie domu
W dzisiejszych czasach oświetlenie domu nie sprowadza się jedynie do jednego żyrandola na środku pokoju. Oświetlenie stało się gustownym elementem dekoracyjnym. Dziś mamy szeroki wybór spośród różnych form oświetlenia, podpowiemy jakie jest najbardziej praktyczne i wygląda najbardziej efektownie. więcej »
Czy można powstrzymać łysienie?
Łysienie jest procesem, który większości osób wydaje się rzeczą, której zatrzymać nie można. Problemy z utratą włosów dotykają zarówno mężczyzn jak i kobiety. Dotyczą one osób w różnym wieku i mają wiele przyczyn. Ale czy łysienie można zatrzymać? więcej »
Czym zajmuje się podolog?
Osoby, które zmagają się z problemami zdrowotnymi dotyczącymi stóp, wybierają się zazwyczaj do dermatologa, jednak warto wiedzieć o tym, iż specjalistą w tej dziedzinie jest podolog. Kiedy jednak należy wybrać się do podologa i czym konkretnie zajmuje się ten specjalista? więcej »

Polecamy produkty

Polecamy strony: Old Timers Garage | Hell Office | DueCappucci | Czarna na zakręcie | Życie jak bajka |