Informacje - Edukacja

Kto może sfinansować studia podyplomowe?

Jeśli pragniesz pogłębić swoją wiedzą i zdobyć nowe umiejętności, studia podyplomowe będą dla ciebie idealną ścieżką rozwoju. W obecnych czasach aby utrzymać swoją pozycję zawodową, jesteśmy zmuszeni stale się dokształcać. Uzyskując dodatkowe wykształcenie, zwiększysz swoje szanse na rynku pracy i wyróżnisz się na tle innych pracowników. Nie każdy może pozwolić sobie na podjęcie takich studiów, a powodem tego może być trudna sytuacja materialna. Istnieje jednak kilka możliwości, dzięki którym stanie się to w pełni możliwe.

Kredyt bankowy

Najprostszym rozwiązaniem jest wzięcie zwykłego kredytu gotówkowego. Musimy posiadać oczywiście zdolność kredytową, która zagwarantuje nam możliwość pobrania pożyczki. Warto wybrać na tyle atrakcyjną ofertę, aby móc rozłożyć ją na niskie raty.

Umowa z pracodawcą

Według kodeksu pracy pracodawca ma obowiązek ułatwiać swoim pracownikom podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Koszt studiów podyplomowych może być pokryty przez naszego pracodawcę, natomiast nie ma on takiego obowiązku. Jego pomoc zazwyczaj przejawia się w kierowaniu i równocześnie finansowaniu pracownikom nauki, udzielaniu urlopów szkoleniowych i zawieraniu umów określających prawa i obowiązki obydwu stron.

Pracownik może podjąć studia podyplomowe na podstawie skierowania pracodawcy, ale również w momencie nie posiadania takiego skierowania (§ 2 ust. 3 rozporządzenia), dlatego wszystko zależy od samej decyzji naszego przełożonego.

Nie posiadając skierowania od pracodawcy, pracownik może uzyskać bezpłatny urlop szkoleniowy i zwolnienie z części dnia pracy bez wynagrodzenia, na podstawie porozumienia między pracodawcą i pracownikiem. Nie oznacza to jednak, że pracodawca nie może pokryć części lub całości kosztów nauki. Jeśli wyrazi taką chęć, może zwrócić koszty przejazdu, zakwaterowania, materiałów szkoleniowych, a także całego szkolenia. Nie jest to jednak jego obowiązkiem, a jedynie dobrą wolą.

Dofinansowanie z urzędu pracy

Osoby bezrobotne lub poszukujące pracy mogą ubiegać się o finansowanie studiów przez cały okres ich trwania przez urząd pracy, który jest w stanie pokryć 100% ich kosztów. Kwota ta nie może przekroczyć 300% przeciętnego wynagrodzenia. Student ma również możliwość otrzymania stypendium w wysokości 20% zasiłku dla bezrobotnych.

Środki unijne

Pomocne mogą okazać się także dofinansowania ze środków unijnych. Do skorzystania z nich uprawnieni są nie tylko bezrobotni, ale także osoby pracujące. Kwota dofinansowania różni się w zależności od programu. W celu edukacji musimy zdecydować się na konkretne kierunki, które są objęte dofinansowaniem. Co ważne, podczas studiowania jesteśmy zmuszeni utrzymać status osoby pracującej lub samozatrudnionej.

Jeśli w podjęciu studiów podyplomowych przeszkadza nam brak środków finansowych, nie powinniśmy się poddawać i poszukać odpowiedniego rozwiązania.    Data: 2017-07-19
R E K L A M AKomentarze nie są moderowane - widzisz treści niezgodne z prawem lub nieobyczajne zgłoś ten fakt administracji serwisu.

Najnowsze informacje

Kazimierz Dolny - Festiwal Dwa Brzegi
Kazimierz Dolny, od lat uchodzący za mekkę malarzy i jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce, chętnie odwiedzają polscy i zagraniczni turyści. Jest jednak taki letni tydzień w roku, podczas którego malownicze miasteczko zmienia się w stolicę Wielkiego Kina. Dzieje się tak za sprawą odbywającego się tutaj od 11 lat Festiwalu Filmu i Sztuki “Dwa Brzegi”. Na artystyczno-kulturalną imprezę przyjeżdżają osobowości znane z kinowych i telewizyjnych ekranów. W zbudowanym specjalnie na tę okazję miasteczku festiwalowym prezentowane są polskie i zagraniczne filmy fabularne, dokumentalne i krótkometrażowe. więcej »
Medycyna estetyczna i jej zalety
Na pograniczu kosmetyki i chirurgii plastycznej znajduje się medycyna estetyczna. Zabiegi z jej zakresu dają szybsze i bardziej widoczne efekty niż zwykłe zabiegi kosmetyczne. Dodatkowo są w stanie poradzić sobie z różnymi zaawansowanymi problemami, jak np. tkanka tłuszczowa zgromadzona w miejscach, z których nie można jej usunąć dietami i ćwiczeniami, głębokie zmarszczki czy rozstępy. Warto również wiedzieć, że zabiegi z medycyny estetycznej nie są tak poważne jak operacje chirurgiczne, a często dają porównywalne efekty. Trudno się zatem dziwić temu, że od wielu lat medycyna estetyczna cieszy się wyjątkowo dużą popularnością. więcej »
Herbata Loyd – na zdrowie!
Herbata towarzyszy nam każdego dnia od wielu pokoleń. Dla wielu z nas stanowi ona pierwszy napój, który wypijamy zaraz po przebudzeniu oraz ostatni przed pójściem spać. Pijemy herbatę w dni mroźne i trochę cieplejsze, na spotkaniach rodzinnych i podczas samotnej lektury książki. Czy jednak kiedykolwiek zastanawiałeś się, jakie właściwości zdrowotne mogą skrywać się w tym aromatycznym napoju? więcej »

Polecamy produkty