Informacje - Praca

Finansowanie startupu – samofinansowanie?

Jakie formy finansowania wybierają nowopowstające polskie przedsiębiorstwa? Czy starają się poszukiwać kapitału na rynku czy raczej rozwijają się dzięki funduszom wewnętrznym? Którą formę rozwoju przedsiębiorstwa uważają za lepszą?

Z Raportu „Polskie startupy 2016” opracowanego przez Fundację Startup Poland wynika, że dokładnie 50 procent badanych firm rozwija się wyłącznie dzięki samofinansowaniu i nie poszukuje wsparcia finansowego na rynku. Co więcej, prawie 80 procent ankietowanych wykorzystuje do rozwoju kapitały wewnętrzne, do których zaliczyć można między innymi darmową pracę założycieli oraz zatrzymane zyski. Dlaczego tak się dzieje?

Zalety samofinansowania

Skoro aż tak wielu przedsiębiorców korzysta wyłącznie z wewnętrznych środków własnych warto zastanowić się nad zaletami takiego rozwiązania. Do podstawowych korzyści należą:

  • Niska kosztochłonność – samofinansowanie po prostu jest tanie i nie zwiększa kosztów prowadzenia firmy.
  • Kontrola nad kosztami – firmy korzystające z samofinansowania muszą skupiać się na efektywności biznesu. Dlatego ostrożnie podchodzą do kosztów o charakterze stałym, posiadane środki inwestują w sposób, który zapewni im wzrost przychodów. Tego typu kontroling finansowy charakteryzuje właśnie startupy.
  • Kontrola nad firmą – brak inwestorów oznacza, że to założyciele są wyłącznymi szefami firmy i mogą swobodnie podejmować najważniejsze decyzje dotyczące zarówno działalności operacyjnej jak i rozwoju. Decyzje te mogą być w 100 procentach zgodne z wizją i wartościami założycieli. Nie ma ryzyka, że wizja zewnętrznego inwestora będzie inna, a decyzje zostaną zablokowane.
  • Czasochłonność – pozyskiwanie kapitału z rynku jest pop prostu czasochłonne. Wymaga nie tylko przygotowania formalno-prawnego, ale również odpowiedniego przygotowania do „sprzedaży” własnego pomysłu na biznes. Rezygnując z tego procesu założyciele mogą skupić się na pracy nad rozwojem produktu.
  • Szybsza rentowność – firmy korzystające z własnego kapitału szybciej osiągają rentowność. Ma na to wpływ koncentracja właśnie na tym aspekcie. Brak dostępu do kapitału zapewnianego przez inwestorów powoduje, że firma aby przetrwać musi zarabiać.
  • Podział zysków – w przypadku, gdy firma zacznie generować zyski nie ma konieczności dzielenia się nimi z zewnętrznymi podmiotami.
  • Atrakcyjność dla inwestorów – biznes zbudowany dzięki własnemu kapitałowi i generujący zyski jest bardziej atrakcyjny dla inwestorów, którzy najbardziej cenią przedsiębiorstwa, które posiadają już gotowy produkt i potrafią go skutecznie sprzedawać. Właśnie moment kiedy firma zaczyna zarabiać jest najczęściej najlepszym momentem na sprzedanie jej części i pozyskanie kapitału na dalszy rozwój. Założyciele mogą wtedy uzyskać finansowanie na znacznie lepszych warunkach niż w przypadku pozyskiwania inwestora na etapie wizji lub pomysłu.

Ograniczenia

Wykorzystywanie samofinansowania to jednak także znaczne ograniczenia. Raport jednoznacznie wskazuje, że starupy potrzebują przede wszystkim pieniędzy – tak odpowiedziało aż 63 procent ankietowanych. Brak inwestora powoduje, że ten problem trzeba rozwiązać bez wsparcia z zewnątrz. Ograniczony zostaje również dostęp do wiedzy eksperckiej, doradztwa gospodarczego oraz do bazy potencjalnych klientów. A to także jedna z korzyści jaką może przynieść zaproszenie do przedsięwzięcia zewnętrznych podmiotów.

Wreszcie najpoważniejsze ograniczenie - jest to forma dostępna przede wszystkim dla tych przedsiębiorców, którzy po pierwsze posiadają kapitał pozwalający na przetrwanie okresu, w którym firma nie generuje zysków.    Data: 2017-07-13
R E K L A M AKomentarze nie są moderowane - widzisz treści niezgodne z prawem lub nieobyczajne zgłoś ten fakt administracji serwisu.

Najnowsze informacje

Drewniane żaluzje – stylowa nowość.
W ostatnich latach w dekoratorstwie i aranżacjach wystroju wnętrz do łask powracają materiały pochodzenia naturalnego, jak na przykład drewno, które ma szerokie spektrum zastosowań. Jednym z takich rozwiązań (idealnym dla osób, ceniących naturalne piękno i prostotę formy, połączoną z funkcjonalnością i wygodą użytkowania) są żaluzje drewniane. Ich zamontowanie podkreśla charakter wnętrz oraz przynosi szereg innych korzyści. Jakich? więcej »
Kazimierz Dolny - Festiwal Dwa Brzegi
Kazimierz Dolny, od lat uchodzący za mekkę malarzy i jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce, chętnie odwiedzają polscy i zagraniczni turyści. Jest jednak taki letni tydzień w roku, podczas którego malownicze miasteczko zmienia się w stolicę Wielkiego Kina. Dzieje się tak za sprawą odbywającego się tutaj od 11 lat Festiwalu Filmu i Sztuki “Dwa Brzegi”. Na artystyczno-kulturalną imprezę przyjeżdżają osobowości znane z kinowych i telewizyjnych ekranów. W zbudowanym specjalnie na tę okazję miasteczku festiwalowym prezentowane są polskie i zagraniczne filmy fabularne, dokumentalne i krótkometrażowe. więcej »
Medycyna estetyczna i jej zalety
Na pograniczu kosmetyki i chirurgii plastycznej znajduje się medycyna estetyczna. Zabiegi z jej zakresu dają szybsze i bardziej widoczne efekty niż zwykłe zabiegi kosmetyczne. Dodatkowo są w stanie poradzić sobie z różnymi zaawansowanymi problemami, jak np. tkanka tłuszczowa zgromadzona w miejscach, z których nie można jej usunąć dietami i ćwiczeniami, głębokie zmarszczki czy rozstępy. Warto również wiedzieć, że zabiegi z medycyny estetycznej nie są tak poważne jak operacje chirurgiczne, a często dają porównywalne efekty. Trudno się zatem dziwić temu, że od wielu lat medycyna estetyczna cieszy się wyjątkowo dużą popularnością. więcej »

Polecamy produkty