Informacje - Zdrowie

W jakich przypadkach warto udać się na konsultacje psychologiczne?

Na porady psychologiczne warto udać się w przypadku myśli samobójczych, braku sensu życia, problemów ze snem, przewlekłego stresu oraz nadużywania alkoholu lub narkotyków. Na konsultacje psychologiczne z dzieckiem należy udać się, gdy podopieczny ma nerwice lub jest nieakceptowany w szkole. Do psychoterapeuty natomiast warto udać się w przypadku potrzeby odzyskania równowagi psychicznej.

Objawy do skonsultowania z psychologiem

Objawem, który zawsze warto skonsultować z psychologiem, są myśli samobójcze. Jeśli osoba zaczyna tracić potrzebę życia, jest to objaw głębszego problemu, którym niezwłocznie powinien się zająć psycholog, terapeuta lub psychiatra. Z pomocy warto też skorzystać w przypadku poczucia beznadziei i bezsensu. Jeśli nie ma się żadnych oczekiwań od życia, które wydaje się nie mieć sensu jest to znak, że osoba może potrzebować wsparcia psychologicznego. Nie można też bagatelizować kłopotów ze snem, które wpływają na całą resztę życia. Jeśli osoba regularnie budzi się np. o 4 nad ranem, może to świadczyć o nieświadomych problemach, które warto przeanalizować na konsultacjach. Gabinet psychologiczny jest również miejscem dla ludzi wycofanych z życia, którzy mają trudności z podejmowaniem działań społecznych. Cała energia życiowa człowieka jest uwięziona poprzez nieuświadomione konflikty, które warto skonsultować z psychologiem. W związku z szybkim trybem życia (szczególnie w dużych miastach) ludzie coraz częściej cierpią na przewlekły stres oraz nerwice. Często te stany utrudniają normalne funkcjonowanie oraz notorycznie wyprowadzają z równowagi. Również nadużywanie substancji psychoaktywnych jest istotnym problemem, którego nie można bagatelizować. Psycholog po kilku sesjach skieruje pacjenta do psychoterapeuty, który zajmie się nim kompleksowo.

Kiedy udać się z dzieckiem do psychologa?

Często pójście z dzieckiem do psychologa może burzyć obraz idealnego rodzica, więc może to być trudna decyzja. Natomiast chęć pomocy dziecku jest najlepszym przykładem rodzicielskiej troski. Najczęstszym powodem są zaburzenia nerwicowe skutkujące tikami, jąkaniem czy moczeniem się w nocy. Do psychologa należy się udać również w przypadku problemów z rówieśnikami. Zdarza się, że dziecko jest bite lub poniżane w szkole, przez co jest stale smutne i nie chce chodzić do szkoły. Terapeuta może pracować z dzieckiem nad radzeniem sobie z trudnymi emocjami, a niekiedy konieczna jest zmiana otoczenia. W pracy z dziećmi zdarza się często, że również konieczna jest praca psychologiczna z rodzicem. Małe dzieci bardzo łatwo wzorują się na dorosłych i często przejmują po nich niechciane schematy.

Kiedy udać się do psychoterapeuty?

Psychoterapia skupia się na przywróceniu równowagi psychicznej i lepszym poznaniu siebie. Głównym celem terapeuty jest przepracowanie problemów, które narosły w przeszłości, zmiana błędnych schematów myślenia, co skutkuje poprawą własnej samooceny. Na psychoterapię warto się udać w przypadku:

  • długotrwałych problemów w konkretnym aspekcie życia, np. osoba ma stale problem z budowaniem relacji lub ciągle czuje się samotna i niezrozumiana,
  • wspomnień powodujących cierpienie, które rzutują na teraźniejszość oraz próby zrozumienia przeszłych wydarzeń,
  • problemów zdrowotnych, na które nie znaleziono diagnozy lekarskiej,
  • silnej potrzeby zmiany swojego życia.


    Data: 2017-06-20
R E K L A M AKomentarze nie są moderowane - widzisz treści niezgodne z prawem lub nieobyczajne zgłoś ten fakt administracji serwisu.

Najnowsze informacje

Drewniane żaluzje – stylowa nowość.
W ostatnich latach w dekoratorstwie i aranżacjach wystroju wnętrz do łask powracają materiały pochodzenia naturalnego, jak na przykład drewno, które ma szerokie spektrum zastosowań. Jednym z takich rozwiązań (idealnym dla osób, ceniących naturalne piękno i prostotę formy, połączoną z funkcjonalnością i wygodą użytkowania) są żaluzje drewniane. Ich zamontowanie podkreśla charakter wnętrz oraz przynosi szereg innych korzyści. Jakich? więcej »
Kazimierz Dolny - Festiwal Dwa Brzegi
Kazimierz Dolny, od lat uchodzący za mekkę malarzy i jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce, chętnie odwiedzają polscy i zagraniczni turyści. Jest jednak taki letni tydzień w roku, podczas którego malownicze miasteczko zmienia się w stolicę Wielkiego Kina. Dzieje się tak za sprawą odbywającego się tutaj od 11 lat Festiwalu Filmu i Sztuki “Dwa Brzegi”. Na artystyczno-kulturalną imprezę przyjeżdżają osobowości znane z kinowych i telewizyjnych ekranów. W zbudowanym specjalnie na tę okazję miasteczku festiwalowym prezentowane są polskie i zagraniczne filmy fabularne, dokumentalne i krótkometrażowe. więcej »
Medycyna estetyczna i jej zalety
Na pograniczu kosmetyki i chirurgii plastycznej znajduje się medycyna estetyczna. Zabiegi z jej zakresu dają szybsze i bardziej widoczne efekty niż zwykłe zabiegi kosmetyczne. Dodatkowo są w stanie poradzić sobie z różnymi zaawansowanymi problemami, jak np. tkanka tłuszczowa zgromadzona w miejscach, z których nie można jej usunąć dietami i ćwiczeniami, głębokie zmarszczki czy rozstępy. Warto również wiedzieć, że zabiegi z medycyny estetycznej nie są tak poważne jak operacje chirurgiczne, a często dają porównywalne efekty. Trudno się zatem dziwić temu, że od wielu lat medycyna estetyczna cieszy się wyjątkowo dużą popularnością. więcej »

Polecamy produkty