Informacje - Zdrowie

Na czym polega żywienie pozajelitowe w domu?

Zapewne mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że żywienie pozajelitowe zostało uznane przez medycynę jako jedno z najważniejszych odkryć, zaraz po antybiotykach, zastosowaniu antyseptyki i znieczuleniach. Nie każdy jednak chce spędzić całe życiu w szpitalu, będąc podłączonym do kroplówki. Jak powinno wyglądać żywienie pozajelitowe w domu?

Dla jakich pacjentów przeznaczone jest żywienie pozajelitowe?

Żywienie pozajelitowe stosowane jest stosowane u osób, które z różnych powodów nie są w stanie spożywać posiłków drogą naturalną lub poprzez przetoki zakładane do żołądka lub jelita. Zwykle nie ma u nich możliwości odżywiania drogą pokarmową, ponieważ jest ono niewystarczające, by utrzymać pacjenta przy życiu. Wówczas substancje odżywcze podawane są dożylnie. Przede wszystkim są to pacjenci z różnego rodzaju poważnymi schorzeniami jelit. Należą tu przede wszystkim: zaawansowana choroba Leśniewskiego-Crohna, zapalenia jelit czy martwica jelit. Żywienie pozajelitowe może być także stosowane u ludzi chorych na nowotwory. Chorzy, którzy osłabieni są wskutek długotrwałej chemio- i radioterapii mają problemy z trawieniem lub zaburzenia pracy układu pokarmowego.

Wskazania do żywienia pozajelitowego w domu

Przede wszystkim żywienie pozajelitowe w domu stosowane jest u pacjentów, którzy nie wymagają już dalszej hospitalizacji. Zdarza się również, że mimo tego, iż pacjenci są bardzo słabi, nie chcą do końca życia pozostać w szpitalu. Wówczas lekarz może zdecydować, czy pacjent może wykorzystywać żywienie pozajelitowe w domu. Najpierw jednak lekarz opieki domowej hospicjum musi dokładnie zbadać pacjenta i przeprowadzić rozmowy z nim raz z jego rodziną. Następnie chory oraz jego bliscy zostają przeszkoleni. Uczą się między innymi, jak poprawnie zakładać cewnik oraz komponować mieszanki odżywcze.

Przygotowanie do żywienia pozajelitowego w domu

Aby przygotować pacjenta do wypisania ze szpitala i karmienia go pozajelitowo w domu, chory musi przejść przez kilka etapów:

  • opracowanie planu leczenia dla pacjenta,
  • założenie odpowiedniego dostępu do układu żylnego,
  • rehabilitacja żywieniowa i ruchowa,
  • szkolenia pacjenta oraz jego bliskich lub opiekuna,
  • w zależności od konkretnego pacjenta indywidualnie zlecane jest postępowanie diagnostyczne, niezbędne do leczenia w domu,
  • przygotowanie odpowiedniej dokumentacji i wypisanie pacjenta ze szpitala.

O czym pacjent i rodzina powinni pamiętać?

Wiadomo, że dom to nie szpital i jednak warunki są trochę inne. Mimo wszystko musimy pamiętać, że w domu również powinny panować sterylne warunki. Pacjenci powinni więc dokładnie wysprzątać. Na szczęście chorzy pod tym kątem są zwykle zdyscyplinowani. Nic dziwnego, w końcu chodzi o ich własne życie. Ważne jest również, by zadbać odpowiednio o czystość cewnika, ponieważ każde możliwe zakażenie może być zagrożeniem dla naszego życia. Pacjenci powinni się również nauczyć, jak sporządzać mieszanki odżywcze. Co prawda, możemy je czasem kupić w niektórych aptekach, ale to raczej rzadkość.

Więcej informacji o żywieniu pozajelitowym znajdziecie na stronie: zywieniemaznaczenie.pl.    Data: 2017-04-04
R E K L A M AKomentarze nie są moderowane - widzisz treści niezgodne z prawem lub nieobyczajne zgłoś ten fakt administracji serwisu.

Najnowsze informacje

Drewniane żaluzje – stylowa nowość.
W ostatnich latach w dekoratorstwie i aranżacjach wystroju wnętrz do łask powracają materiały pochodzenia naturalnego, jak na przykład drewno, które ma szerokie spektrum zastosowań. Jednym z takich rozwiązań (idealnym dla osób, ceniących naturalne piękno i prostotę formy, połączoną z funkcjonalnością i wygodą użytkowania) są żaluzje drewniane. Ich zamontowanie podkreśla charakter wnętrz oraz przynosi szereg innych korzyści. Jakich? więcej »
Kazimierz Dolny - Festiwal Dwa Brzegi
Kazimierz Dolny, od lat uchodzący za mekkę malarzy i jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce, chętnie odwiedzają polscy i zagraniczni turyści. Jest jednak taki letni tydzień w roku, podczas którego malownicze miasteczko zmienia się w stolicę Wielkiego Kina. Dzieje się tak za sprawą odbywającego się tutaj od 11 lat Festiwalu Filmu i Sztuki “Dwa Brzegi”. Na artystyczno-kulturalną imprezę przyjeżdżają osobowości znane z kinowych i telewizyjnych ekranów. W zbudowanym specjalnie na tę okazję miasteczku festiwalowym prezentowane są polskie i zagraniczne filmy fabularne, dokumentalne i krótkometrażowe. więcej »
Medycyna estetyczna i jej zalety
Na pograniczu kosmetyki i chirurgii plastycznej znajduje się medycyna estetyczna. Zabiegi z jej zakresu dają szybsze i bardziej widoczne efekty niż zwykłe zabiegi kosmetyczne. Dodatkowo są w stanie poradzić sobie z różnymi zaawansowanymi problemami, jak np. tkanka tłuszczowa zgromadzona w miejscach, z których nie można jej usunąć dietami i ćwiczeniami, głębokie zmarszczki czy rozstępy. Warto również wiedzieć, że zabiegi z medycyny estetycznej nie są tak poważne jak operacje chirurgiczne, a często dają porównywalne efekty. Trudno się zatem dziwić temu, że od wielu lat medycyna estetyczna cieszy się wyjątkowo dużą popularnością. więcej »

Polecamy produkty