Informacje - Zdrowie

Na czym polega żywienie pozajelitowe w domu?

Zapewne mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że żywienie pozajelitowe zostało uznane przez medycynę jako jedno z najważniejszych odkryć, zaraz po antybiotykach, zastosowaniu antyseptyki i znieczuleniach. Nie każdy jednak chce spędzić całe życiu w szpitalu, będąc podłączonym do kroplówki. Jak powinno wyglądać żywienie pozajelitowe w domu?

Dla jakich pacjentów przeznaczone jest żywienie pozajelitowe?

Żywienie pozajelitowe stosowane jest stosowane u osób, które z różnych powodów nie są w stanie spożywać posiłków drogą naturalną lub poprzez przetoki zakładane do żołądka lub jelita. Zwykle nie ma u nich możliwości odżywiania drogą pokarmową, ponieważ jest ono niewystarczające, by utrzymać pacjenta przy życiu. Wówczas substancje odżywcze podawane są dożylnie. Przede wszystkim są to pacjenci z różnego rodzaju poważnymi schorzeniami jelit. Należą tu przede wszystkim: zaawansowana choroba Leśniewskiego-Crohna, zapalenia jelit czy martwica jelit. Żywienie pozajelitowe może być także stosowane u ludzi chorych na nowotwory. Chorzy, którzy osłabieni są wskutek długotrwałej chemio- i radioterapii mają problemy z trawieniem lub zaburzenia pracy układu pokarmowego.

Wskazania do żywienia pozajelitowego w domu

Przede wszystkim żywienie pozajelitowe w domu stosowane jest u pacjentów, którzy nie wymagają już dalszej hospitalizacji. Zdarza się również, że mimo tego, iż pacjenci są bardzo słabi, nie chcą do końca życia pozostać w szpitalu. Wówczas lekarz może zdecydować, czy pacjent może wykorzystywać żywienie pozajelitowe w domu. Najpierw jednak lekarz opieki domowej hospicjum musi dokładnie zbadać pacjenta i przeprowadzić rozmowy z nim raz z jego rodziną. Następnie chory oraz jego bliscy zostają przeszkoleni. Uczą się między innymi, jak poprawnie zakładać cewnik oraz komponować mieszanki odżywcze.

Przygotowanie do żywienia pozajelitowego w domu

Aby przygotować pacjenta do wypisania ze szpitala i karmienia go pozajelitowo w domu, chory musi przejść przez kilka etapów:

  • opracowanie planu leczenia dla pacjenta,
  • założenie odpowiedniego dostępu do układu żylnego,
  • rehabilitacja żywieniowa i ruchowa,
  • szkolenia pacjenta oraz jego bliskich lub opiekuna,
  • w zależności od konkretnego pacjenta indywidualnie zlecane jest postępowanie diagnostyczne, niezbędne do leczenia w domu,
  • przygotowanie odpowiedniej dokumentacji i wypisanie pacjenta ze szpitala.

O czym pacjent i rodzina powinni pamiętać?

Wiadomo, że dom to nie szpital i jednak warunki są trochę inne. Mimo wszystko musimy pamiętać, że w domu również powinny panować sterylne warunki. Pacjenci powinni więc dokładnie wysprzątać. Na szczęście chorzy pod tym kątem są zwykle zdyscyplinowani. Nic dziwnego, w końcu chodzi o ich własne życie. Ważne jest również, by zadbać odpowiednio o czystość cewnika, ponieważ każde możliwe zakażenie może być zagrożeniem dla naszego życia. Pacjenci powinni się również nauczyć, jak sporządzać mieszanki odżywcze. Co prawda, możemy je czasem kupić w niektórych aptekach, ale to raczej rzadkość.

Więcej informacji o żywieniu pozajelitowym znajdziecie na stronie: zywieniemaznaczenie.pl.    Data: 2017-04-04
R E K L A M AKomentarze nie są moderowane - widzisz treści niezgodne z prawem lub nieobyczajne zgłoś ten fakt administracji serwisu.

Najnowsze informacje

Szorty – jak dopasować je do figury
Krótkie spodenki to doskonała alternatywa dla letnich spódniczek. Szorty pozwalają na odsłonięcie nóg, a jednocześnie na zachowanie komfortu i dużej swobody ruchów. Mogą być elementem stylizacji sportowej, strojem do pracy, a nawet… podstawą wieczorowej kreacji. Dobrze będą czuły się w nich zarówno miłośniczki romantycznego stylu boho, jak i eleganckie i nieskazitelne minimalistki. Ze względu na to, że szorty z założenia odkrywają nieco ciała, musimy zadbać o to, by jak najlepiej służyły naszej sylwetce. Jak dobrać spodenki do figury? Omawiamy najpopularniejsze modele. więcej »
Kolorowe pufy plecione do siedzenia – praktyczna ozdoba do twojego domu
Gdy przyjmujemy dużo gości, czasami zdarza się, że brakuje dla nich miejsca do siedzenia. Nie musisz jednak wcale zabierać się za poszukiwania nowej sofy albo dodatkowych krzeseł. Doskonałą alternatywą będą kolorowe pufy, które zmieszczą się nawet w najmniejszej kawalerce. więcej »
Egzotyczne wczasy dla zimowych urlopowiczów
Sezon wakacyjny w pełni, lecz nie wszyscy mogą cieszyć się z urlopu w tym właśnie okresie. Wiele osób w lipcu i sierpniu pracuje, a urlop otrzymuje dopiero w miesiącach zimowych. Jest to okres, który nie sprzyja wypoczynkowi w Polsce, jednak już latem można wykupić wczasy w egzotycznych miejscach, w których słońca jest mnóstwo, nawet gdy w Polsce pada śnieg i panują mrozy. Polecanymi kierunkami na zimowe wczasy w egzotycznych krajach są zwłaszcza Kuba i Malediwy. więcej »

Polecamy produkty