Informacje - Porady

Oblicz ubezpieczenie samochodu – co jest brane pod uwagę?

Ostatnie podwyżki cen OC powodują, że coraz więcej z nas szuka sposobów na obniżenie opłat za składki ubezpieczenia. Zanim jednak zaczniemy szukać zniżek, sprawdźmy, jakie czynniki po stronie kierowcy i jego pojazdu wpływają na koszt polisy. Zobacz, co ma znaczenie dla ubezpieczycieli, i oblicz ubezpieczenie samochodu, znając ich oczekiwania.

Przez ostatni rok ceny obowiązkowej polisy OC znacznie wzrosły – według ekspertów z Ubea.pl, w dużych miastach kierowcy płacą w 2017 roku nawet o 80% więcej. Podwyżki te wynikają głównie ze zmian w prawie – przede wszystkim nowych wytycznych KNF dla towarzystw ubezpieczeniowych, które miały na celu zwiększenie rentowności rynku ubezpieczeń.

 

Im wyższe są ceny polis, tym więcej z nas szuka sposobów na to, by możliwie obniżyć opłaty. Aby zmniejszać koszty, musimy najpierw zorientować się, jakie czynniki mają znaczenie dla towarzystw ubezpieczeniowych przy określaniu stawki za polisę OC. Wstępnie możemy podzielić je na dwa rodzaje – te, które dotyczą kierowcy, oraz te, które zależą od ubezpieczanego pojazdu. Sprawdź, co jest brane pod uwagę, i oblicz ubezpieczenie samochodu ze świadomością znaczenia poszczególnych danych.

 

Cechy pojazdu, które wpływają na cenę ubezpieczenia

 

Na początku skupmy się na kwestiach związanych z samochodem, którego dotyczyć będzie polisa. Znaczenie ma marka pojazdu, jak również konkretny model. Istotny jest także rok produkcji, dotychczasowy przebieg auta oraz pojemność silnika. Czynniki te nie tylko decydują o wartości samochodu (która nie jest jednak aż tak ważna przy polisie OC), ale przede wszystkim o jego stanie technicznym (wiek i przebieg) lub maksymalnych osiągach (silnik).

 

Dlaczego towarzystwa ubezpieczeniowe przykładają do nich wagę? Wszystko ze względu na statystyki wypadków, z których wynika, że starsze i intensywniej używane pojazdy oraz te wyposażone w większe jednostki napędowe częściej uczestniczą w kolizjach. Podobnie „naznaczone” są niektóre modele samochodów lub nawet całe marki – jeśli statystyki wskazują, że ich kierowcy częściej powodują wypadki, automatycznie składka za ubezpieczenie będzie wyższa.

 

Oblicz ubezpieczenie samochodu, biorąc pod lupę… samego siebie

 

Dane statystyczne są tak samo ważne w odniesieniu do osoby właściciela samochodu. Wiek, doświadczenie za kierownicą i miejsce zamieszkania, a nawet płeć i stan cywilny ubezpieczającego to czynniki o największym wpływie na wysokość składki. Statystyka wskazuje bowiem, że starsi i doświadczeni kierowcy rzadziej powodują wypadki, tak samo jak osoby po ślubie i wychowujące dzieci. Podobnie na niższe składki mogą liczyć kobiety. Z kolei miejsce zamieszkania wiąże się z natężeniem ruchu w najbliższej okolicy – w miastach zapłacimy więcej.

 

Towarzystwa ubezpieczeniowe docenią także, jeśli opłacamy polisę już kolejny rok z rzędu (nawet jeśli wcześniej korzystaliśmy z usług innej firmy), a zwłaszcza – gdy przez czas trwania owych polis nie doprowadziliśmy do żadnej szkody. Za każdy rok bezszkodowej jazdy zyskujemy 10% zniżki (przy czym maksymalna ulga może wynosić 60%).

 

Polisa OC – liczy się też to, z kim i jak używamy pojazdu

 

Pamiętajmy, że jeśli właścicieli samochodu jest więcej, wyliczana jest średnia przysługujących im zniżek lub nakładanych na nich zwyżek. W ten sposób młodzi kierowcy, ubezpieczając pojazd wspólnie np. z rodzicem, mogą liczyć na niższe opłaty za polisę.

 

Znaczenie ma także to, czy auta będziemy używać prywatnie, czy do celów służbowych. Firmowe samochody, ponieważ wykorzystywane są bardziej intensywnie, potencjalnie są silniej narażone na udział w wypadkach drogowych. Na podobnej zasadzie towarzystwa ubezpieczeniowe zwracają uwagę na to, jaki jest przewidywany roczny przebieg pojazdu.    Data: 2017-03-21Komentarze nie są moderowane - widzisz treści niezgodne z prawem lub nieobyczajne zgłoś ten fakt administracji serwisu.

Najnowsze informacje

Co czeka cię w pierwszym trymestrze? Zobacz listę dolegliwości i sposoby ich łagodzenia
Ciąża to wyjątkowy stan, który – choć daje mnóstwo radości – nie jest wolny od uciążliwych dolegliwości. Sprawdź, czego możesz spodziewać się w pierwszym trymestrze i poznaj sposoby na łagodzenie nieprzyjemnych objawów. więcej »
Jaki samodzielnie podłączyć włącznik światła w swoim domu?
Włączniki światła są niezbędne do funkcjonowania każdego domu, sklepu, hurtowni czy fabryki. Większość z nas na co dzień nie przywiązuje do nich większej uwagi, ponieważ nie wymagają one częstej naprawy. Czasem przychodzi jednak moment, kiedy modernizacja wnętrza wymusza na nas wymianę włączników. Jak samodzielnie podłączyć włącznik światła? więcej »
Co zrobić, gdy dopadnie nas wiosenne przeziębienie?
W naszej strefie klimatycznej mamy w ciągu całego roku dwa punkty zapalne, jeśli chodzi o sezon na choroby i przeziębienia – to wiosna i jesień. Niby każdy z nas o tym wie, ale sama wiedza nie pomaga, by się przed przeziębieniem uchronić. Jak się wówczas leczyć, by nie spędzić pierwszych wiosennych dni w łóżku? więcej »

Polecamy produkty

Polecamy strony: Kosą po patelni | Opycha.pl | Old Timers Garage | Mostek w kuchni | ACT-Natural |