Informacje - Uroda i kosmetyki

Poznaj sposoby na suchą skórę!

Sucha skóra sprawia wiele problemów. Nie dość, że jest nadwrażliwa, napięta oraz piecze, to jeszcze ciężko dopasować do niej krem, ponieważ samo natłuszczanie nic nie da i do tego może zatkać pory. W takiej sytuacji powinniśmy zacząć od nawodnienia głębszych warstw oraz całego organizmu. Aby lepiej zrozumieć z jakim dokładnie problemem mamy do czynienia, warto przyjrzeć się czym charakteryzuje się sucha skóra.

Czym jest sucha skóra – charakterystyka

Sucha skóra charakteryzuje się zbyt małą zawartością wody w naskórku. Aby utrzymać właściwą elastyczność, skóra powinna gromadzić 20% wody z całego organizmu. Stale utrzymujący się stan niedostatecznego nawilżenia jest nie tylko dyskomfortem natury kosmetycznej, ale także jest problemem dermatologicznym, z którym nierzadko ciężko sobie poradzić.
Pierwsze co rzuca się w oczy przy tej dolegliwości, to łuszczący się naskórek, nadwrażliwość na czynniki atmosferyczne – słońce, wiatr, wahania temperatur, chemiczne – kosmetyki, środki myjące, biologiczne – narażenie na choroby, urazy – zadrapania, otarcia. Medycyna tłumaczy suchość skóry nieprawidłowym przebiegiem procesu rogowacenia naskórka i zaburzenia wytwarzania lipidów, tworzących naturalną warstwę ochronną naszej skóry, czy też brak naturalnego czynnika nawilżającego.

Przyczyny przewlekle suchego naskórka

  • Genetyka – możliwe uwarunkowania prowadzące do nadmiernego rogowacenia np. Łuszczyca, rybia łuska
  • Zaburzenia w wydzielaniu łoju i potu
  • Schorzenia ogólnoustrojowe, takiej jak niedoczynność tarczycy, niewydolność nerek, stwardnienie rozsiane
  • Procesy starzenia się skóry
  • Czynniki środowiskowe – niska lub wysoka temperatura, suche otoczenie, kontakt z substancjami toksycznymi lub drażniącymi
  • Nieprawidłowa dieta – niedobory żywieniowe, za mała ilość pitej wody

Objawy jakie towarzyszą suchej skórze

Przesuszona skóra jest nadmiernie wrażliwa na każdy kontakt z czynnikiem, który może prowadzić do jej uszkodzenia. Jest szorstka w dotyku, przypomina papier i łuszczy się. Przy długotrwałym przesuszeniu skóra zaczyna pękać, szczególnie w miejscach gdzie jest najbardziej naciągnięta. Ponadto wrażliwa i sucha skóra będzie mieć inny kolor niż reszta skóry – liczne zaczerwienienia lub o wiele bledszy odcień – wtedy uwidaczniają się naczynka i zmarszczki.

Leczenie suchej skóry

Na początku należy zadbać o odbudowanie naturalnej warstwy ochronnej naskórka, w tym celu dobiera się odpowiednie środki pielęgnacyjne oraz preparaty kosmetyczne. Ważne jest też odpowiednie oczyszczanie naskórka, ponieważ zbyt mocne środki mogą narazić ją na ponowne uszkodzenia.
Pierwszym krokiem będzie rezygnacja z zasadowych mydeł, ponieważ pH inne niż naturalne może wysuszać i uszkadzać barierę fizjologiczną, w zamian zaleca się używanie delikatnych emulsji. Następnie wdraża się emolienty, które mają przywrócić równowagę wodno-lipidową i przyspieszyć regenerację. Do codziennej pielęgnacji zaleca się smarowanie skóry środkami imitującymi działanie  naturalnej warstwy ochronnej np. wazelina, parafina, używania związków o zdolnościach wiążących wodę, należą do nich między innymi kwas hialuronowy, glicerol i mocznik. Pomocne będzie też używanie delikatnych peelingów, dzięki którym komórki będą stymulowane do odnowy i tym samym podniosą poziom nawilżenia.
Najważniejsza jest regularność! Tylko codzienna aplikacja odpowiednik środków przyniesie widoczne efekty.

Pielęgnacja i ochrona suchej skóry

Aby odnowiona skóra została zdrowa na dłużej należy odpowiednio o nią dbać, nie należy rezygnować z środków które nam pomogły zaraz po poprawie, ponieważ ważne jest zachowanie równowagi. W codziennej pielęgnacji używamy kremów do pielęgnacji skóry suchej o właściwościach natłuszczających i nawilżających. Najlepiej sprawdzą się te z zawartością witaminy E, masła karite, soku z aloesu, oleju jojoba lub glicerolu. Co jakiś czas korzystamy z maseczek lub serum w kapsułkach, zawierają one skoncentrowane dawki witamin i niezbędnych składników nawilżających. Pamiętajmy również, że gdy aura nie jest sprzyjająca, to skórę należy odpowiednio zabezpieczyć przed wyjściem. Najlepiej nasmarować ją tłustą maścią ochronna, świetnie sprawdzą się kremy dla dzieci z witaminami i pantenolem.
Szczególną ochroną należy otoczyć również ręce mające tendencje to przesuszania. Możemy nakładać na nie specjalne maski na noc, smarować kremem jak tylko poczujemy, że zmieniają fakturę oraz wykonywać delikatne peelingi – na przykład cukrowe. Bardzo ważne jest zabezpieczanie wrażliwych rąk przed detergentami, w tym celu używajmy rękawiczek do codziennych prac domowych jak i większych porządków.    Data: 2017-03-08Komentarze nie są moderowane - widzisz treści niezgodne z prawem lub nieobyczajne zgłoś ten fakt administracji serwisu.

Najnowsze informacje

Rola najbliższego otoczenia w rozwoju dziecka
Najbliższe otoczenie ma ogromny wpływ na uczenie się i rozwój dzieci. Dobrze zaprojektowane przestrzenie pozwalają dzieciom odkrywać świat, dają poczucie kontroli i pewność siebie w kontaktach z innymi. Dlatego to, jak urządzona jest sypialnia naszych dzieci, jest dla nich niezwykle ważne. Na co zwracać uwagę przy aranżowaniu dziecięcego pokoju? Podpowiadamy. więcej »
Procedura ubiegania się o pożyczkę online
Wniosek o pożyczkę online składa się na stronie internetowej pożyczkodawcy. Pierwszy krok to wybór kwoty i terminu spłaty oraz wysokości raty. Następnie należy wykonać przelew weryfikacyjny potwierdzający dane i poczekać na decyzję pożyczkodawcy. więcej »
Tipsy – rodzaje i zastosowanie
Naturalne paznokcie prezentują się niezwykle okazale, jeśli dbamy o nie regularnie, ale czasami żyjemy w zbyt szybkim tempie, aby mieć na to czas. Dla zabieganych i niecierpliwych idealnym rozwiązaniem są tipsy. Spośród wielu ich rodzajów każda z nas znajdzie coś dla siebie – oto zestawienie sztucznych paznokci. więcej »

Polecamy produkty

Polecamy strony: Okiem Blondynki | Życie jak bajka | Hapi Hapi | DueCappucci | Czarna na zakręcie |