Informacje - Uroda i kosmetyki

Emulsje i ich znaczenie w kosmetyce

Kremy i mleczka to kosmetyki, które znajdują zastosowanie w pielęgnacji naszej skóry niemal codziennie. Produkty te często mają różne przeznaczenie,łączy je jednak jedno - z fizykochemicznego punktu widzenia wszystkie stanowią emulsję. Czym jest więc emulsja?

Emulsja

Emulsja jest mieszaniną dwóch nie rozpuszczających się w sobie cieczy. Jedna z cieczy tworzy fazę ciągłą, w której rozproszona jest w postaci mikroskopijnych kuleczek druga faza zwana rozproszoną. Jak już jednak wspomniałam obie fazy nie rozpuszczają się w sobie i po wstrząśnięciu bardzo szybko ulegają rozdzieleniu.

Czytelnikowi polecam tu szybki domowy eksperyment - wlejmy do słoika 100 ml wody i 100 ml oleju, potrząsajmy mocno przez chwilę i odstawmy. Co obserwujemy? Następuje bardzo szybkie rozdzielenie się fazy wodnej i olejowej.

Jak jest więc możliwe, że w kosmetyce otrzymujemy układy względnie stabilne?
Na granicy faz woda/olej występuje tzw. napięcie powierzchniowe. W celu utworzenia stabilnej emulsji napięcie powierzchniowe na granicy faz musi zostać obniżone. Do układu zawierającego olej i wodę należy więc dodać odpowiednią substancję powierzchniowo czynną - emulgator. Cząstki emulgatora zmieniają charakter oddziaływań międzycząsteczkowych na granicy pomiędzy dwoma fazami obniżając napięcie powierzchniowe. Obecność dobrze dobranego emulgatora jest warunkiem koniecznym do powstania stabilnej emulsji.

Emulsje typu O/W i W/O

Większość emulsyjnych układów kosmetycznych to emulsje typu olej w wodzie (O/W) i woda w oleju (W/O). Emulsja typu O/W to taki układ, w którym fazę ciągłą stanowi woda, a rozproszoną - faza olejowa. Emulsja typu W/O stanowi układ odwrotny. Warto zwrócić uwagę na fakt, że rodzaj emulsji, która powstaje zależy przede wszystkim od właściwości emulgatora, a nie od ilości obydwu faz. Istnieją emulsje zawierające tylko kilkanaście procent objętościowych fazy ciągłej. Zarówno emulsje typu olej w wodzie jak i woda w oleju są powszechnie stosowanymi układami w kosmetyce. Większość kremów stosowanych w codziennej pielęgnacji skóry to układy tego typu. Istnieje jednak także inny typ emulsji - tzw. emulsje wielokrotne.

Emulsje wielokrotne

Innym typem emulsji, który znalazł szczególne zastosowanie w kosmetyce jest emulsja wielokrotna. Tego rodzaju układy znane są już od kilkudziesięciu lat, lecz dopiero w ostatnich latach można zaobserwować szczególne zainteresowanie emulsjami wielokrotnymi.

Emulsje wielokrotne nazywane są także emulsjami potrójnymi. W rzeczywistości można by powiedzieć, że są to układy złożone z dwóch emulsji, w których fazą ciągłą dla jednej emulsji jest woda, a dla drugiej faza olejowa. Są to układy dużo bardziej skomplikowane niż emulsje typu O/W i W/O, a ich wytworzenie wymaga dużo bardziej zaawansowanych technologii. Bardzo istotny jest dobór odpowiedniego emulgatora i właściwa stabilizacja tego typu emulsji.

Wśród emulsji wielokrotnych istnieją układy typu W/O/W i O/W/O. Emulsje typu W/O/W zawierają emulsję typu W/O rozproszoną w fazie wodnej. Są to niewielkie kropelki wody, które zostały rozproszone w większych kroplach fazy olejowej, natomiast faza olejowa rozproszona jest w fazie wodnej.

Emulsje typu O/W/O stanowią układ odwrotny - tutaj emulsja typu O/W rozproszona jest w fazie olejowej. Ze względu na swoje wyjątkowe własności emulsje wielokrotne znalazły szczególne zastosowanie we współczesnej kosmetyce. Stwarzają one szerokie spektrum możliwości, które nie są możliwe do osiągnięcia przy zastosowaniu klasycznych emulsji typu woda w oleju lub olej w wodzie. Zastosowanie emulsji wielokrotnych umożliwia bardzo często wprowadzenie obok siebie dwóch niekompatybilnych substancji. W przypadku emulsji typu W/O/W faza olejowa tworzy swoistego rodzaju membranę olejową pomiędzy obiema częściami fazy wodnej - membrana ta izoluje od siebie substancje, które w innych warunkach mogłyby ze sobą reagować.

Taka struktura emulsji umożliwia także kontrolę szybkości uwalniania z kosmetyku substancji aktywnych. Wewnątrz emulsji typu W/O/W znajdują się krople rozproszonej fazy wodnej, w których umieścić można substancje biologicznie czynne. Po uszkodzeniu membrany olejowej substancja czynna przedostaje się z fazy wodnej wewnętrznej do fazy wodnej zewnętrznej. Również dyfuzja tej substancji z kropel wewnętrznej fazy wodnej do zewnętrznej wodnej fazy ciągłej prowadzi do jej uwolnienia. Stopniowe uwalnianie substancji aktywnych z kosmetyku może mieć jeszcze inną zaletę - znacznie zmniejsza ono ryzyko podrażnienia skóry, które występuje, gdy substancje czynne uwolnione są jednocześnie. Emulsje wielokrotne stwarzają również możliwość przedłużenia nawilżającego działania kosmetyku. W celu osiągnięcia takiego efektu należy w kroplach wewnętrznej fazy wodnej umieścić związek o charakterze higroskopijnym, który uwolniony zostanie dopiero po upływie określonego czasu.

Zalety emulsji wielokrotnej
 • stwarza możliwość wprowadzenia obok siebie dwóch niekompatybilnych substancji
 • umożliwia kontrolowanie szybkości uwalniania z kosmetyku substancji biologicznie czynnych
 • umożliwia przedłużenie nawilżającego działania kosmetyku
 • dzięki powolnemu uwalnianiu substancji aktywnych obniżone zostaje ryzyko podrażnienia skóry

  Produktami A.T.W. o strukturze emulsji wielokrotnej są Krem Trójfazowy na dzień i Krem Trójfazowy na noc z linii A.T.W. Terapie Urody. Produkty te, dzięki zawartym substancjom aktywnym spowalniają procesy starzenia skóry, wspomagają jej regenerację, działają uelastyczniająco i wzmacniająco. Dzięki temu, że stanowią one emulsje wielokrotne substancje aktywne w nich zawarte mogą być uwalniane stopniowo, oddziałując na naszą skórę przez dłuższy czas. Krem trójfazowy na noc to emulsja typu O/W/O - jej struktura pozwala chronić nietrwałą witaminę C zawartą w kosmetyku przed procesem utleniania.

  Dzięki zastosowaniu emulsji wielokrotnej produkty te wykazują wielokierunkowe działanie, które potwierdzone zostało odpowiednimi badaniami.

  dr inż. Anna Oborska
  Źródło - Biuletyn ATW 10-11/2004

      Data: 2004-12-19
 • R E K L A M A  Komentarze nie są moderowane - widzisz treści niezgodne z prawem lub nieobyczajne zgłoś ten fakt administracji serwisu.

  Najnowsze informacje

  Studia MBA – szansa na podwyżkę i awans w biznesie
  Uzyskanie dyplomu Master of Business Administration (MBA) w Wyższej Szkole Bankowej to osiągnięcie najwyższego poziomu edukacji w biznesie. Każdy, kto ukończy te studia, może liczyć na propozycję pracy na lepszym stanowisku, na korzystniejszych warunkach finansowych. Studia MBA pozwalają nie tylko poszerzyć wiedzę i udoskonalić umiejętności, ale też są nieocenionym źródłem nowych kontaktów biznesowych. więcej »
  Transport medyczny osób chorych
  Transport medyczny osób chorych wymaga specjalistycznego pojazdu, sprzętu i personelu posiadającego odpowiednie umiejętności medyczne. Warto pamiętać, że pod nazwą „Transport medyczny” kryje się nie tylko przewiezienie pacjenta z miejsca A do miejsca B, ale również sprawowanie nad nim opieki podczas transportu, niezależnie od czasu jego trwania. więcej »
  Zalety studiów podyplomowych
  Z roku na rok rośnie liczba chętnych na studia podyplomowe. Nie dziwi więc, że polskie uczelnie otwierają coraz to nowe kierunki. Zastanawiasz się skąd taka popularność „podyplomówek”? Decydują o tym zmiany na rynku pracy, które sprawiają, że co jakiś czas pojawia się zapotrzebowanie na nowych specjalistów oraz duża konkurencja. Myślisz o zapisaniu się na takie studia? W poniższym tekście podpowiadamy, dlaczego to dobra decyzja. więcej »

  Polecamy produkty