Informacje - Praca

Ścieżka kariery zawodowej - jak dobrze nią kierować?

Dobrze rozwijająca się ścieżka kariery zawodowej to marzenie niemal każdego z nas. Jak to bywa z największymi marzeniami, i to nie jest łatwe do spełnienia. Ciężko kierować karierą bez jasno określonych priorytetów oraz pomysłu na siebie. Jak ugryźć temat, aby wyjść na tym dobrze? Zapraszamy do lektury, która powinna rozwiać wszelkie wątpliwości na ten temat.

Realia

Ciężko mówić, że o obraniu odpowiedniej ścieżki zawodowej powinno się decydować już podczas planowania studiów; jak wiadomo, o dostaniu się na upatrzony kierunek decydują wyniki matur, czyli efekty pracy w szkole średniej. Kto z nas wie, co właściwie chce zrobić z życiem w wieku 19 lat? Jakiemu licealiście przyjdzie do głowy dobrowolne zdawanie na maturze trudnych przedmiotów ścisłych w formie rozszerzonej, aby w tak zwanej przyszłości ukończyć prestiżowy kierunek? To bardzo wąska grupa. Z tych powodów, kształcimy się często w kierunkach, które okazują się mało przydatne lub przereklamowane, albo odwrotnie - pięć lat wyższej edukacji mija nam bardzo przyjemnie, lecz potem okazuje się, że niezbyt wiadomo co dalej. Szukamy jakiegokolwiek zatrudniania, sprawdzamy nowości na portalach publikujących oferty pracy i bijemy głową w mur. Ta smutna rzeczywistość dotyczy ogromnej rzeszy młodych ludzi, którzy chcieliby, aby ich ścieżka kariery była przyszłościowa i miała sens (właśnie po to tyle lat się uczyli). Samodzielnie nie zmienimy systemu edukacji, lecz możemy maksymalnie wykorzystać wszystko, co nam oferuje - w tym sporą ilość czasu wolnego. Możemy wykorzystać go na swoją korzyść.

Od czego zacząć?

Nawet nie mając sprecyzowanego planu na swoją przyszłość i karierę zawodową, możemy poczynić pewne kroki w celu zbudowania podstaw pod przyszłą ścieżkę kariery. Przede wszystkim, jeszcze w trakcie trwania edukacji, warto odbywać najróżniejsze staże i praktyki; większość szkół i uczelni oferuje je swoim studentom. Jeśli wśród ofert nie ma nic ciekawego, możemy poszukać na własną rękę - naprawdę mało jest instytucji i firm, które nie godzą się na przyjmowanie stażystów. Bez względu na to, czy kieruje nimi chęć posiadania przysłowiowej taniej siły roboczej, czy nadzieja na stworzenie nowego i prężnego zespołu, łatwo można dostać się na praktyki. Po odbyciu kilku różnych staży uzyskamy jakiś pogląd, w jakim rodzaju pracy lub branży się widzimy, a w jakim absolutnie nie. Zyskamy też praktyczną wiedzę na temat organizacji pracy i wykonywania rozmaitych obowiązków, a także zobaczymy własne braki. To może być dobry punkt wyjścia do podjęcia decyzji o zapisaniu się na doszkalający kurs, naukę języków lub studia podyplomowe. Im więcej doświadczeń zbierzemy, tym lepiej; nie wszystkimi musimy się pochwalić w CV, lecz wiedza nabyta zostanie.

Pierwsze kroki

Czas na rozpoczęcie pracy. Jeśli mowa o świadomym tworzeniu ścieżki kariery zawodowej i nie musimy przysłowiowo walczyć o przetrwanie, dobrze przemyślmy swoje priorytety. Czasem warto wybrać posadę, która jest mniej płatna, lecz daje możliwość rozwoju i awansu niż taką, która oferuje względną stabilność finansową, lecz wiąże się ze stagnacją i brakiem szerszych perspektyw. To też dobry moment, aby określić swój cel zawodowy; więcej informacji na ten temat można przeczytać we wpisie  https://pracujteraz.pl/blog/cel-zawodowy-czym-go-sformulowac/ , do czego serdecznie zachęcamy. Podejmując pracę, warto również skupić się na wyciągnięciu z tego doświadczenia maksimum wiedzy; większość młodych pracowników uważa się z miejsca za specjalistów, potencjalnych kierowników i osoby powołane na lidera. Niekoniecznie musi być to prawda, dlatego dobrze wykazać trochę pokory i cierpliwości i faktycznie zdobyć nieco doświadczenia zawodowego oraz ogłady w danej branży. Mało kto jest geniuszem od urodzenia, dlatego nie narażajmy się na śmieszność i wstrzymajmy z komentarzami o naszej profesjonalnej opinii, jeśli nie mamy jeszcze prawa takowej posiadać. Podobnie wygląda kwestia zarobków - ścieżka kariery zawodowej zakłada pięcie się w górę, nie zaś wielki skok na stanowisko dyrektora zaraz po ukończeniu edukacji (chociaż wszystkim czytelnikom życzymy takiego szczęścia).    Data: 2017-02-02Komentarze nie są moderowane - widzisz treści niezgodne z prawem lub nieobyczajne zgłoś ten fakt administracji serwisu.

Najnowsze informacje

Leczenie niepłodności - co warto wiedzieć?
Pary borykające się z problemem niepłodności na początku są zdezorientowane, podobnie zresztą, jak bliskie im osoby. Jak wygląda leczenie tej przypadłości, gdzie się udać i co warto wiedzieć - o tym właśnie piszemy w naszym artykule, zapraszamy do jego lektury. więcej »
Ramki na zdjęcia to ważny element Twojego domu!
Fotografia to bardzo ważna dziedzina sztuki, która obcuje niemal z każdym z nas. Upamiętnia wspaniałe chwile z naszego życia oraz wyjątkowe osoby, którymi się otaczamy. Zbiór rodzinnych fotografii znajduje się chyba w każdym domu. Wyjątkowe z nich zasługują na wyróżnienie i ustawienie ich w widocznym miejscu. W tym celu warto wybrać odpowiednie ramki na zdjęcia, które uhonorują fotografię i nadadzą jej wzniosłego charakteru. więcej »
FitLabs – producent odżywek
FitLabs to producent specyfików i odżywek dla osób trenujących profesjonalnie oraz dla tych, które po prostu chcą zadbać o swoje zdrowie. Chociaż FitLabs nie produkuje farmaceutyków sensu stricto, produkty FitLabs nie wiele im ustępują pod względem zaawansowania technologicznego, a gdyby porównać je z typowymi lekami dostępnymi na rynku, można z czystym sumieniem powiedzieć, że są to znacznie bardziej skomplikowane substancje, chociaż często wywodzą się z rzeczy bardzo prostych i wręcz codziennych, takich jak na przykład glukoza czy skrobia. Możliwe jest to dzięki działaniu laboratoriów FitLabs w bardzo specyficzny sposób charakterystyczny dla instytutów naukowych najwyższych lotów. więcej »

Polecamy produkty

Polecamy strony: Hapi Hapi | MiniMili.pl | Hell Office | Opycha.pl | Kosą po patelni |