Informacje - Dom i ogród

Czy warto inwestować w klimatyzację w swoim domu?

Urządzenia klimatyzacyjne niegdyś spotykane wyłącznie w hotelach, restauracjach oraz firmowych biurach, coraz częściej pojawiają się również w prywatnych mieszkach oraz domach. Skąd wzięła się potrzeba inwestycji w taką formę luksusu i czy faktycznie jest to tak drogie i nieopłacalne rozwiązanie? Otóż okazuje się, że montaż klimatyzacji w domu posiada znacznie więcej zalet, niż wad i wcale nie jest to zachcianka z najwyższej półki.

Zalety klimatyzacji w domu

Choć letnia pora roku uwielbiana jest przez niemal wszystkich, to w mieszkaniu wysoka temperatura i duchota zmniejszają komfort mieszkańców. W domowym zaciszu, w celu uzyskania choćby minimalnej ilości chłodu, wciąż najczęściej wybierany jest tradycyjny wiatrak elektryczny, który niestety nie jest zbyt skuteczny. Natomiast profesjonalne instalacje klimatyzacyjne zapewniają stałą temperaturę w całym pomieszczeniu, a w dodatku są ciche i estetyczne. Dla osób, które myślą, że nie ma sensu montować urządzenia, by działało ono jedynie przez kilkanaście dni w roku, pragniemy przypomnieć, że klimatyzatory typu split są wielofunkcyjne i mogą również ogrzewać mieszkanie w okresach wczesnej zimy. 

Montaż klimatyzacji w domu sprawi, że członkowie rodziny będą bardziej wypoczęci, a noce przestaną być uciążliwe bez względu na panujące upały. Ponadto, urządzenia te nie tylko regulują temperaturę i ochładzają powietrze, ale również dbają o prawidłowy poziom wilgotności, która latem sięga nawet 60%. Kolejną zaletą jest fakt, że klimatyzatory sprzyjają alergikom, gdyż urządzenia dokonują sprawnej filtracji i oczyszczają powietrze z kurzu i pyłów. Doskonale więc taki sprzęt sprawdzi się w pokojach dziecięcych oraz u osób z chorobami płuc. 

Na jaką klimatyzację zdecydować się w domu?

Do wyboru jest kilka rodzajów urządzeń klimatycznych, które sprawdzą się zarówno w domach jednorodzinnych, jak i w blokowiskach. W celu doboru odpowiedniego rozwiązania do metrażu pomieszczeń, a także oczekiwanych rezultatów - najlepiej skonsultować z profesjonalistami, którzy przedstawią parę propozycji i alternatyw.


Klimatyzacja w domu może mieć kilka form, zaczynając od tradycyjnej ściennej, a dalej wymienić możemy przypodłogową, podsufitową, podstropową czy kasetową. Najczęściej jednak wybierany jest wariant pierwszy, którego moc w zupełności wystarczy na schłodzenie pomieszczeń domowych. Przy zakupie urządzenia warto zwrócić uwagę na jego parametry oraz na koszty eksploatacji. Jest to jeden z głównych powodów, dla którego mieszkańcy decydują się na montaż urządzeń – niski roczny koszt utrzymania klimatyzacji. Zazwyczaj sprzęt używa jest wyłącznie w okresie dwóch najcieplejszych miesięcy, średnio po 4-5 godzin dziennie. A za jedną godzinę komfortu we wlanym mieszkaniu podczas upalnego lata zapłacimy ok. 3zł. Oczywiście podczas wyboru urządzenia należy zwrócić uwagę na wydajność klimatyzatora oraz klasę energetyczną. Do całościowej ceny trzeba oczywiście jeszcze doliczyć jednorazowy koszt montażu urządzenia, by później cieszyć się przez długie lata lekkim i przyjemnym powietrzem we władnym domu.

Artykuł został stworzony dzięki współpracy z www.centroclima.pl    Data: 2018-03-05Komentarze nie są moderowane - widzisz treści niezgodne z prawem lub nieobyczajne zgłoś ten fakt administracji serwisu.

Najnowsze informacje

Co czeka cię w pierwszym trymestrze? Zobacz listę dolegliwości i sposoby ich łagodzenia
Ciąża to wyjątkowy stan, który – choć daje mnóstwo radości – nie jest wolny od uciążliwych dolegliwości. Sprawdź, czego możesz spodziewać się w pierwszym trymestrze i poznaj sposoby na łagodzenie nieprzyjemnych objawów. więcej »
Jaki samodzielnie podłączyć włącznik światła w swoim domu?
Włączniki światła są niezbędne do funkcjonowania każdego domu, sklepu, hurtowni czy fabryki. Większość z nas na co dzień nie przywiązuje do nich większej uwagi, ponieważ nie wymagają one częstej naprawy. Czasem przychodzi jednak moment, kiedy modernizacja wnętrza wymusza na nas wymianę włączników. Jak samodzielnie podłączyć włącznik światła? więcej »
Co zrobić, gdy dopadnie nas wiosenne przeziębienie?
W naszej strefie klimatycznej mamy w ciągu całego roku dwa punkty zapalne, jeśli chodzi o sezon na choroby i przeziębienia – to wiosna i jesień. Niby każdy z nas o tym wie, ale sama wiedza nie pomaga, by się przed przeziębieniem uchronić. Jak się wówczas leczyć, by nie spędzić pierwszych wiosennych dni w łóżku? więcej »

Polecamy produkty

Polecamy strony: Kolorowa Ryba | Czarna na zakręcie | Życie jak bajka | Old Timers Garage | Medycyna estetyczna |