Informacje - Matka i dziecko

Co czeka cię w pierwszym trymestrze? Zobacz listę dolegliwości i sposoby ich łagodzenia

Ciąża to wyjątkowy stan, który – choć daje mnóstwo radości – nie jest wolny od uciążliwych dolegliwości. Sprawdź, czego możesz spodziewać się w pierwszym trymestrze i poznaj sposoby na łagodzenie nieprzyjemnych objawów.

Ciąża tydzień po tygodniu będzie dawała mnóstwo typowych dolegliwości. Oczywiście nie wszystkie niżej wymienione muszą dotyczyć właśnie ciebie. Każda ciąża może przynieść zupełnie inny zestaw ciążowych dolegliwości.

Bóle głowy

Bóle głowy to częsta ciążowa przypadłość, która mimo swojej uciążliwości, nie stanowi zwykle zagrożenia dla zdrowia. Chociaż może pojawiać się przez całą ciążę, najczęściej dokucza w pierwszym trymestrze.

Ból głowy w ciąży jest najczęściej spowodowany zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie. Gdy tylko hormony ustabilizują się, a ciało przyzwyczai do nowej sytuacji, ból głowy powinien samoistnie przejść. Nie możesz go jednak bagatelizować – niekiedy może wskazywać na wysokie ciśnienie tętnicze, bardzo niepożądane podczas ciąży.

Aby złagodzić dolegliwości bólowe:

  • przyłóż do czoła kompres
  • zastosuj jedną z technik relaksacyjnych
  • wykonaj łagodny masaż skroni.

Pamiętaj również, by wypijać odpowiednią ilość wody, często wietrzyć pomieszczenia w których przebywasz oraz wysypiać się. W ten sposób możesz zminimalizować ryzyko występowania dolegliwości bólowych.

Wymioty i nudności

Wymioty i nudności to tak częsta ciążowa dolegliwość, że można ją zaliczyć do typowych objawów świadczących o ciąży. Naukowcy nie są pewni, dlaczego niektóre kobiety muszą się z nimi zmagać, a inne – zupełnie są ich pozbawione. Jedna z najczęstszych teorii dotyczących ciążowych nudności mówi, że pojawiają się w efekcie zawirowań hormonalnych – gdy rośnie poziom progesteronu oraz gonadotropiny kosmówkowej.

Chociaż nie da się całkowicie zapobiec porannym ciążowym wymiotom i nudnościom, można zmniejszyć ryzyko ich występowania. Pamiętaj więc, aby:

  • przed wstaniem z łóżka zjeść niewielki posiłek (krakersa, kilka słonych paluszków)
  • spożywać mniejsze porcje posiłków, ale w krótszych odstępach czasu
  • unikać picia w trakcie posiłków.

Na nudności dobrze działa też imbir – woda z dodatkiem startego korzenia złagodzi dolegliwości.

Jeżeli ciąża tydzień po tygodniu będzie przebiegać prawidłowo, pod koniec pierwszego trymestru dolegliwości te powinny zniknąć samoistnie. Czasami jednak zdarza się, że powracają w trzecim trymestrze.

Bóle brzucha

Bóle brzucha w pierwszym trymestrze, choć mogą niepokoić, najczęściej nie stanowią powodów do zmartwień. Warto bowiem pamiętać, że ciąża tydzień po tygodniu powoduje rozrost macicy, co jednocześnie prowadzi do zwiększonego jej ukrwienia. Z tego powodu wiele kobiet uskarża się na bóle brzucha, kłucie oraz delikatne skurcze.

Trudno jest zapobiec tym dolegliwościom, ponieważ zazwyczaj stanowią część procesów fizjologicznych zachodzących w organizmie. Nigdy jednak nie można ich lekceważyć, ponieważ ból w dole brzucha może być  pierwszym objawem poronienia.

Zgaga

Chociaż zgaga kojarzy się przede wszystkim z późniejszymi okresami ciąży, to równie dobrze może pojawić się już w pierwszym trymestrze. Nieprzyjemne uczucie pieczenia w gardle lub za mostkiem najczęściej występuje po posiłkach.

Chcąc złagodzić dolegliwości, warto:

  • jeść częściej, ale mniejsze porcje
  • włączyć do diety kefir, jogurty naturalne, migdały
  • zrezygnować z jedzenia owoców cytrusowych na śniadanie
  • unikać spożywania ostro przyprawionych dań.

To zaledwie kilka dolegliwości typowych dla pierwszego trymestru ciąży. Ich pojawienie się zwykle jest stanem całkowicie naturalnym, ale jeśli budzą twój niepokój, opowiedz o nim swojemu ginekologowi.    Data: 2018-03-19Komentarze nie są moderowane - widzisz treści niezgodne z prawem lub nieobyczajne zgłoś ten fakt administracji serwisu.

Najnowsze informacje

Dlaczego warto kupować książki w księgarniach internetowych?
Poziom czytelnictwa w Polsce z pewnością nie należy do zadowalających. Według ostatnich danych Biblioteki Narodowej blisko 64% z nas nie przeczytało w ostatnim roku ani jednej książki. Znacznie wpływa to na zmniejszenie liczby bibliotek, wydawnictw, a także księgarni. Zamiast czytania wybieramy rozrywki bierne, w tym m.in. oglądanie telewizji (81%), a większości informacji szukamy w sieci. Dla wielu osób problem stanowią ceny książek. Przyjrzyjmy się zatem temu ostatniemu zagadnieniu. więcej »
Dlaczego pożyczki stały się tak popularne?
W życiu każdego z nas, pojawiają się sytuacje nagłe wymagające wygenerowania w bardzo krótkim czasie, odpowiedniej kwoty pieniędzy. Zwrócenie się do banku o kredyt to czas, zaświadczenia i koszty. Tak więc, cała masa komplikacji. Coraz częściej zatem, by pozyskać środki finansowe na pokrycie niespodziewanych wydatków, konsumenci zwracają się po pomoc do firm oferujących szybkie pożyczki - tzw. „chwilówki”. więcej »
Wiosenne porządki. Jak czyścić żaluzje?
I znów wiosna, od razu robi się przyjemniej. Nie zapominajmy jednak, że ta pora roku to też generalne porządki. Przed nami dużo pracy, między innymi czyszczenie żaluzji. O tym właśnie opowiemy w poniższym artykule. więcej »

Polecamy produkty

Polecamy strony: Hapi Hapi | Sportera Fitness | Życie jak bajka | Kosą po patelni | MiniMili.pl |