Informacje - Dom i ogród

5 skutecznych sposobów na odśnieżanie

Odśnieżanie to żmudne zadanie, ale niezbędne, aby uniknąć wypadków i dbać o wygląd swojej posesji. Jednym z najczęstszych sposobów na pozbycie się śniegu jest sól, która, choć jest dość skuteczna, ma wiele negatywnych skutków ubocznych, w tym uszkadza beton i karoserię samochodów.

1. Chlorek magnezu

Wykorzystywany jest w branży spożywczej, a pod koniec lat 70. ubiegłego wieku wprowadzono go na ogólny rynek, dzięki czemu stał się jedną z pierwszych alternatyw dla soli. Zwykle występuje w postaci stałej, ale jest również dostępny w postaci cieczy. Chlorek magnezu do odsnieżania jest przyjazny dla środowiska, biodegradowalny i nie stanowi żadnego zagrożenia dla zwierząt. Dodatkowo bardzo dobrze przykleja się do powierzchni, więc spełnia swoje zadanie nawet na bardzo nachylonych chodnikach. Jego główną wadą jest to, że podobnie jak sól, może powodować śliskość powierzchni.

 2. Łopata

W przypadku niewielkich ogrodów, podjazdów lub obejścia od strony ulicy, nic nie sprawdzi się lepiej, niż tradycyjna łopata. Odgarnianie śniegu, tym bardziej przy stosunkowo ciepłych i krótkich zimach, jakie panują ostatnio w Polsce, nie wymaga wiele pracy, jeśli wybierzemy do tego odpowiednie narzędzie. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że istnieje kilka rodzajów łopat do ośnieżania. Wśród nich znajdziemy zarówno te klasyczne, jak i teleskopowe, samochodowe, aluminiowe lub wykonane z tworzywa sztucznego.

odsniezanie-lopata.jpg

 3. Dmuchawy

Dmuchawy do śniegu to szybki sposób na usuwanie śniegu z betonu i są znacznie bardziej efektywne niż odśnieżanie ręczne. Niestety, często zużywają dużo energii elektrycznej lub gazu, szczególnie jeśli trzeba wyczyścić spory obszar. Dodatkowo starsze dmuchawy do śniegu wytwarzają znaczną ilość zanieczyszczeń i hałasu, wymagają regularnego dostrajania, czyszczenia i wymiany oleju, co może być czasochłonne. Dlatego jeśli chcemy inwestować w to narzędzie, to warto wybierać wyłącznie spośród najnowyszych modeli.

 4. Piasek

Piasek jest mniej skuteczny w walce ze śniegiem niż sól, jednak tworzy lepszą przyczepność i ma niższy koszt niż jakikolwiek inny chemiczny środek przeciwoblodzeniowy. Wadą piasku jest to, że może zatkać odpływy burzowe, powodując kosztowne czyszczenie i zwiększone ryzyko powodzi. Jest również niezwykle problematyczny dla mieszkańców, ponieważ nie ma możliwości, by nie wnieść go na zimowych butach prosto do domu.

 5. Naturalne środki zaradcze

Roztwory płynne z buraków i kukurydzy, powstałe z produktów ubocznych warzenia w destylarniach alkoholowych, zawierają dużo węglowodanów, które często topią śnieg szybciej niż sól. Te alternatywy dla soli nie stanowią zagrożenia dla środowiska, przyrody i ludzi, a nawet mogą zmniejszyć korozję betonowych powierzchni. Jedynym ich minusem jest silny zapach, który potrafi utrzymywać się przez wiele dni.    Data: 2018-01-16Komentarze nie są moderowane - widzisz treści niezgodne z prawem lub nieobyczajne zgłoś ten fakt administracji serwisu.

Najnowsze informacje

Jak dobrać kozaki do swojej sylwetki? Doradzamy
Chociaż kozaki damskie kojarzą się przede wszystkim z obuwiem zimowym, można nosić je przez cały rok. Zanim jednak zdecydujesz się na konkretny model, sprawdź jak właściwie dobrać buty. To ważne, jeśli chcesz, aby sylwetka była zgrabniejsza, a nogi szczuplejsze. więcej »
Sprawdź, do jakich stylizacji pasują koturny
Nie wszystkie buty mogą poszczycić się historią tak długą, jak koturny. Na przestrzeni wieków sięgano po nie przede wszystkim ze względu na rolę użytkową. Funkcjonalne i wygodne, w szalonych latach 90. zostały podniesione do rangi obuwia modnego, doskonale uzupełniającego wizerunek sceniczny. I w zmienionej formie do dzisiaj są chętnie wybierane do różnych stylizacji. więcej »
Podłogi drewniane - wybór na lata
Podłogi drewniane mogą przez długi czas wyglądać jak nowe – ten surowiec stanowi gwarancję trwałości i solidności. Wiele zależy jednak od rodzaju drewna oraz regularnej pielęgnacji posadzki. Znaczenie mają także inne czynniki, jak na przykład obecność wilgoci oraz częstotliwość użytkowania powierzchni. więcej »

Polecamy produkty

Polecamy strony: Okiem Blondynki | Czarna na zakręcie | Kolorowa Ryba | Życie jak bajka | Mostek w kuchni |